Zeytinyağlı yeşil fasülye

535

Yeşil fasulye ve zeytinyağının mükemmel uyumu ile sevilen yemeklerden biri haline gelen zeytinyağlı yeşil fasulye, en lezzetli zeytinyağlı yemek tarifi olmaya aday. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan zeytinyağlı yeşil fasulye, kolay ve pratik tarifi ile de mutfakta bayanlara oldukça zaman kazandırıyor.

Servis: 4-6 kişilik
Hazırlama: 20 dakika
Pişirme: 45 dakika

Malzemeler
1. 1 kilogram yeşil fasulye
2. 2 adet orta boy soğan
3. 3 adet büyük boy domates
4. Yarım su bardağı zeytinyağı
5. 1 tatlı kaşığı tuz
6. 1 çay kaşığı toz şeker

Yapılışı
1. Yeşil fasulyeler iyice yıkanıp temizlendikten sonra iki ucu bir bıçak yardımıyla alınır. Eğer kılçıkları varsa dikkatlice kılçıklarından arındırılır. Büyük boy yeşil fasulyeler ikiye ayrılır, küçük boy olanlar olduğu gibi bırakılır.
2. Soğanlar küçük küpler halinde doğranır. Geniş bir tencereye yarım su bardağı zeytinyağı alınır ve ısınmaya bırakılır.
3. Zeytinyağı ısındıktan sonra üzerine doğranmış soğan eklenir. Tahta bir kaşık yardımı ile soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur.
4. Kavrulan ve kokusu çıkan soğanların üzerine, hazırlanan yeşil fasulyeler eklenir ve iyice karıştırıldıktan sonra şeker eklenerek tencerenin ağzı kapatılır. Fasulyelerin rengi sararana kadar ara ara karıştırılarak kısık ateşte pişmeye bırakılır.
5. Bu sırada domatesler yıkanıp kabukları soyulduktan sonra küp küp doğranır ve sararan fasulyelerin üzerine eklenerek karıştırılır.
6. Kısık ateşte pişmeye devam eden fasulye, domatesler suyunu salıp tekrar çekene kadar beklenir. Domatesler suyunu çektikten sonra tercihe göre bir miktar sıcak su eklenir. Tuz eklenip karıştırıldıktan sonra ocağın altı kapatılır ve yemek dinlenmeye bırakılır.
7. Zeytinyağlı yeşil fasulye oda sıcaklığına ulaştıktan sonra servis edilir.

Püf Noktası: Fasulyelerin taze olup olmadığı, ortadan ikiye kırarak anlaşılır. Eğer esnemeden kırılıyorsa fasulye taze demektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, fasulyenin kılçıklı olup olmadığıdır. Bunu anlamanın en iyi yolu, Fasulyeleri ayıklarken bıçak yardımıyla değil el ile yapılmasıdır. Bıçağın keskin darbesi kılçığı kesecek, fark edilmesine engel olacaktır ancak el ile ayıklandığı zaman kılçık koparılmamış olacak ve nerede olduğunu belli edecektir. Bu sayede kılçıklar kolayca ayıklanır ve yerken rahatsızlık vermez.

Zeytinyağlı yeşil fasulye, buzdolabından çıkarılıp soğuk olarak tüketildiği gibi sıcak olarak da tüketilebilir. Toz şeker, ölçüsünü kaçırmamak kaydı ile fasulye, barbunya gibi yiyeceklerinin tatlarının açığa çıkmasında yardımcı olarak yemeğin lezzetinin artmasını sağlar.