Yemek Ana Yemek Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

756

Zeytinyağlı yaprak sarma özellikle bayramlarda, altın günlerinde özel günlerde vazgeçilmez bir yemektir. Biraz özenerek harika lezzetler ortaya çıkarılabilir. Peki, zeytinyağlı sarma nasıl yapılır? yemek tarifi aşağıda anlatılmıştır. Tarif 5 kişiliktir.

Malzemeler
– 500 gram asma yaprağı
– 2 adet limon
– 6 yemek kaşığı zeytinyağı
– 2 su bardağı sıcak su

İç Harcı İçin
– 8 yemek kaşığı zeytinyağı
– 4 adet orta boy kuru soğan
– 2 su bardağı pirinç
– 2 su bardağı sıcak su
– 2 tatlı kaşığı dolmalık fıstık
– 2 tatlı kaşığı kuş üzümü
– 2 çay kaşığı karabiber
– 2 çay kaşığı yenibahar
– 1 çay kaşığı tarçın
– 2 adet kesme şeker
– 2 çay kaşığı tuz

Eğer mümkünse; mevsiminde, az damarlı asma yaprağı kullanılmalıdır. Salamura yaprak kullanılıyorsa; tuzunun gitmesi için bol su ile yıkanmalıdır. Kaynar suda 3-4 dakika haşlandıktan sonra durulayıp kullanılabilir. Dolmalar sarılırken ince ve sıkı sarılmaya dikkat edilmelidir. Kuş üzümlerinin toprağının gitmesi için suda bekletip iyice yıkanmalıdır. Yemek pişerken üzerine porselen tabak kapatarak sarmaların buharda pişmesi sağlanır.

 Zeytinyağlı Sarmanın Yapılışı

  1. İlk başta sarmanın iç harcı hazırlanır; kuru soğanlar küçük küçük doğranır. Geniş tabanlı bir tencerede zeytinyağı kızdırılır. Soğanlar da tencereye alınır ve renk değiştirene kadar kavrulur.
  2. Pirinçleri ılık suda 5 dakika bekletip suyu süzdürülür. Soğanların kavrulduğu tencereye pirinçler de koyulur soğanlarla birlikte şeffaf görünüm kazanana kadar kısık ateşte kavrulur.
  3. Ardından dolmalık fıstık, kuş üzümü, karabiber, yenibahar, tarçın, tuz ve kesme şeker eklenir. Sıcak su ilave edilir ve iç harcı kısık ateşte 5 dakika pişirdikten sonra ocaktan alınır.
  4. Salamura asma yapraklarını damarlı yaprakları üste gelecek şekilde açılıp servis tabağına koyulur. Her yaprağın orta kısmına hazırlanan harçtan birer tatlı kaşığı kadar paylaştırılır.
  5. Kenar kısımları içe alınıp, geniş kısımdan uç kısma doğru ilerleyerek tüm yapraklar sıkı bir şekilde sarılır.
  6. Sarma tenceresinin tabanına bir kaç tane asma yaprağı koyulur. Hazırlanan sarmalar, sıra halinde, yan yana dizilir. Limon halka halka dilimlenerek sarmaların üzerine yerleştirilir.
  7. Zeytinyağı ve sıcak su sarmaların üzerinde gezdirilir. Açılmalarını önlemek için üzerine porselen tabak kapatılmalıdır.
  8. Pişmeye hazırlanan sarmalar, kısık ateşte yaklaşık 40 dakika kadar pişirilmelidir. İsteğe göre; ılık veya soğuk olarak sunum yapılabilir. Sarmaların yanına dereotu ve yoğurt koyulabilir.

Sarmalar hazırdır, Afiyet olsun.