Zayıflamak için diyet mi yapmalı spor mu ?

400

Obezite bulunduğumuz çağda özellikle küresel kültürle birlikte değişen yemek alışkanlıklarıyla birlikte yaygın bir sorun haline gelmiştir. Yemek alışkanlıklarımız da ki değişmeler beraberinde aşırı kilo alımını ve dengesiz beslenmeyi de beraberinde getirmektedir. Öncelikle aşırı kilo alımına neden olan etkenler üzerinde durmak zayıflama sorunun çözümü konusunda bize daha sağlıklı çözümler bulmada yardımcı olacaktır.

Aşırı kilo alımına neden olan faktörler
Bu faktörlerin en başına değişen beslenme alışkanlıklarıyla birlikte hayatımıza girmiş olan fast food alışkanlığı ile birlikte gelişen dengesiz ve düzensiz beslenmeyi sayabiliriz. Ayrıca kullandığımız besinlerde kullanılan kimyasallar vücut dengesini bozarak aşırı derecede kilo alımına neden olabilmektedir.

Peki, bu aşırı kilolardan kurtulmak için hangi yöntemler uygulanmalı ve nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle bu konuyla ilgili her zaman için ilk önce bir uzman desteğinden faydalanmak daha sağlıklı çözümler bulmak konusunda bizler için daha faydalı olacaktır.

Aşırı kilolardan kurtulmak için kullanılması gereken yöntemler
Bu konuda birçok uzman sporu ya da diyet yöntemlerini önerirler. Peki, hangi diyet yöntemlerini kullanmalıyız ve hangi sporları yapmalıyız? Bu konu içinde bir uzman desteği almakta fayda vardır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus da her insanın bünyesinin farklı olduğu ve her metabolizmanın farklı çalıştığını unutmamak lazım.

Peki, zayıflamak için diyet mi yoksa spor mu?
Öncelikle sağlıklı bir yaşam için spor bir insan için vazgeçilmez olmalıdır. Aşırı kilo alımlarında mutlaka uygun diyet programları izlenmeli ve bununla birlikte düzenli spor yapmaya da özen göstermelidir. Çünkü düzensiz beslenerek zayıflamak neredeyse imkansızdır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsan mutlaka uzaman desteğinden faydalanmalı ve bize uygun bulunan diyet programı çerçevesinde düzenli bir şekilde hayatımızı tehlikeye sokmadan vücut fonksiyonlarımızı bozacak durumlardan kaçınarak doktorumuzun bize tavsiye ettiği program çerçevesinde zayıflamak en doğrusudur.