Yüzde Oluşan Deri Soyulmasının Nedenleri

tarafından Blog Adresi
664 Görüntüleme

Epidermisin adı verilen cildin en dışında bulunan tabakanın soyulmasına deri soyulması denmektedir. Normal şartlarda ölü derinin bu şekilde atılması oldukça sağlıklı bir durumdur. Ölü deri dışında gelişen deri soyulmaları ise ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilmektedir. Yüzde oluşan deri soyulmasının nedenleri çevresel olabilirken kullanılan bazı ilaçlar da olabilmektedir.

Yüzde Deri Soyulması Nedenleri

Güneşin yaymış olduğu ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalınması durumunda güneş yanığı oluşabilir. Oluşan bu güneş yanığı ardından deri soyulmasına neden olabilir. Ayrıca çok sık görülmese de sudan ve kar birikintisinden yansıyan güneş ışınları da yüzde deri soyulmasına neden olabilir.

Röntgen gibi radyasyon yayan makinelere uzun süre maruz kalmak da deri soyulması yaşanabilirken, cildin daha alt tabakasında ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir.

Kuru soğuk diye tabir edilen ve cildin kavrulmasına neden olabilecek kadar soğuğa maruz kalındığı zaman da yüzde soyulmalar meydana gelebilmektedir.

Ayrıca egzama adı verilen ve kaşıntılı bir cilt rahatsızlığı olan bu hastalığın yüzde oluşması sonucunda deri soyulması mümkün olurken, sedef adı verilen cildin kontrolsüz gelişmesi sonucu derinin kalınlaşması ve beyaz bir görüntü oluşması da buna neden olabilmektedir.

Mantar hastalıkları, kızamık ve bakterilerin kan dolaşımına toksin salgılaması sonucu meydana gelen kızıl hastalığı da yüzde deri soyulmalarına neden olabilmektedir. Ayrıca çevrede bolca bulunan ve her insana kolayca bulaşan Stafilokok bakterileri çeşitli cilt hastalıkları yanı sıra deri soyulmasına da sebebiyet vermektedir.

Yüzde Oluşan Deri Soyulmasının Nedenleri
Yüzde Oluşan Deri Soyulmasının Nedenleri

Deri Soyulmasına Neden Olan İlaçlar

Yüzde oluşan deri soyulmasının nedenleri arasında kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları deri soyulmasına yol açabilirken, gereğinden fazla kullanılan A vitamini de cilt soyulmalarına neden olabilmektedir.

Yüzde Oluşan Deri Soyulmaları Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genelde yüzün kendini iyileştirmesi anlamına gelen ve ölü derinin atılarak kendini yenileyen derinin soyulması anında başka bir nedenden olabilmesi ihtimaline karşı dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Soyulmaya başlayan deriye müdahale edilmemesi gerekmektedir. Çünkü soyulan dış tabakanın el ile soyulması sonucunda altta bulunan sağlıklı derinin de koparılma tehlikesi bulunmaktadır.

Yaşanacak muhtemel bir kaşıntı sırasında asla kaşınmamalıdır. Hayattaki her şey gibi cildin de suya ihtiyacı olduğunu unutmadan günlük su ihtiyacının eksiksiz bir şekilde karşılanması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.