Yıpranmış saçlar için bakım önerileri

568

Saçlar kadınların en önemli güzellik aksesuarlarından biridir. Bu yüzden de her kadın güzel uzun parlak ışıl ışıl gür canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. İşte bunun için yapılması gereken bazı bakım önerileri ve tavsiyeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Saç Kırıkları
İlk önce saçlarınızın yıpranıp yıpranmadığını kontrol edip saçlarınızın uçlarında ve boyunda kırıklar varsa bunları temizletmek ya da saçlarınızı kestirmekle işe başlayabilirsiniz. Ayrıca saçın sağlıklı olması için içeriden ve dışarıdan alınacak besinler oldukça etkili ve önemlidir. Bunun için protein tüketmeli gıda yoluyla veya takviye yoluyla B vitamin almalısınız.

Saç Toplama
Saçlarınızı atkuyruğu yaparken ya da topuz biçiminde toplarken hafif gevşek toplayarak saçlarınızı yıpranmadan korumuş olursunuz. Bol bol su için ve kafa derinize masaj yapmayı ihmal etmeyin. Saçlarınıza nazik davranın unutmayın ki onlar sizin en önemli aksesuarınız.

Düzenli Bakım
Düzenli şekilde saçlarınızı yıkayıp maske bitkisel yağlar ve kürlerle saçlarınıza bakım yapmalısınız. Organik olan saçı az yıpratan saç boyaları seçmelisiniz ve bu renklere uygun çeşitli renk ve bakım şampuanlarını düzenli kullanmalısınız. Saçlarınızı yıpratmaya sebep olan olan havlu ile sert kurulama ısıtıcılı aletlerle saçı şiddetli ısıya maruz bırakma saçınızı en çok yıpratan nedenlerdir. Saçlarınızı kuru değil nemliyken taramaya özen gösterin. Ayrıca renk açma ya da renk koyultma ve perma gibi uç işlemlerden kaçınmaya çalışın. Çünkü bu tür işlemler saçlarınızın yanmasına ve aşırı şekilde yıpranmasına neden olurlar.

Profesyonel Bakım
Haftada ya da ayda birkaç defa gideceğiniz profesyonel saç bakımı yapan salonlarda saçlarınız için yaptıracağınız bakım artı fayda sağlayıp saçlarınızın hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olup sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Evinizde de uygulayacağınız kullanımı oldukça basit saç maskeleriyle zorlanmadan ve kolayca saç yıpranmalarının önüne geçebilirsiniz yeter ki istekli ve karalı olun.