Yıllar Süren Mutlu Evliliğin Sırrı Nedir?

129

Her yeni evli çiftin hayali mutlu bir ilişkiye ve sağlıklı bir evliliğe sahip olmaktır. Ancak her zaman işler istenildiği gibi gitmemektedir. Çiftler evlendikten kısa süre sonra fikir ayrılıklarına düşerek boşanabilmektedir. Bunun temel sebebi çiftlerin yeteri kadar birbirlerini tanımadan evliliğe geçiş yapmasıdır. Bu konuda uzmanların görüşleri çiftlerin birbirini iyice tanıdıktan ve güvendikten sonra evliliğe adım atmasıdır.

Sağlıklı İlişkide Sağlıklı Cinsellik
Evliliğin ilk evrelerinde her şey gayet güzel devam ederken birden monotonlaşabilmektedir. Burada çiftlerin birbirini yeteri kadar tatmin edememesi ya da ilgisiz kalması neden olarak gösterilebilir. Sağlıklı bir evlilikte sağlıklı bir cinsel ilişki yatmaktadır. Çiftlerin birbirini severek ilişkiye girmesi çok önemlidir. Rızasız girilen ilişkiler çok olumlu olmamakla birlikte evliliği ayrılığa sürükleyebilmektedir. Bun yüzden çiftler birbirini teşvik etmeli ve her konuda kendilerine düşen görevleri yerine getirmelidir.

Aile Tutumları İlişkileri Bitirebilir
Evliliği mutsuz kılan bir diğer faktör ise çiftlerin aileleridir. Aileler evli çiftleri yönlendirerek sürekli kendi istediklerini yapsın isterler ancak bu çok yanlış bir tutumdur. Ailelerin bu tutumu çiftler arasında olumsuz bir hava yaratmakta ve evliliğin büyüsünü bozmaktadır. Bu yüzden çiftlerin evlendikten sonra kendilerini ailelerinden soyutlamaları gerekmektedir. Her söylenene kulak asmamalı kendi düzenlerine ve evliliklerine odaklanmalıdır.

Evliliğinizi Bir Çocuk İle Taçlandırın
Evlilikte ailelerin beklentileri torun sahibi olabilmektedir. Aynı şekilde çiftler de bir çocukları olarak nesillerinin devam etmesini istemektedir. Evlilikte çocuk sahibi olmak çiftleri birbirlerine daha sıkı bağlarla bağlamaktadır. Çocuk sayesinde kötüye giden ilişkiler de düzelebilmektedir. Çocuk sahibi olmak demek anne ve baba adayları için daha fazla sorumluluk demektir. Toplumumuzda ‘’çocuk evin bereketidir’’ anlayışı vardır. Bu anlayış doğrultusunda çocuk sahibi olmak çiftlerin birbirlerine olan sevgilerini güçlendirmektedir.

Ortak Kararlar Alın
Çiftler bir karar alırken kendi başına düşünmemeli eşinin de fikirlerini almalıdır. Kendi istek ve zevklerinin yanında onun da istek ve zevklerini önemsemelidir. Örneğin eve yeni bir eşya alınacaksa kadın erkeğin fikirlerini almalıdır yahut bir yere tatile gidilecekse gidilecek yeri çiftler birlikte karar vermelidir. Ortak kararlar almak çiftlerin yaptıkları işten daha fazla zevk almasını sağlayacaktır. Bu sayede çiftler daha mutlu bir evliliğe sahip olabilmektedir.