Yeni Yılda Piyasaya Sürülecek Olan Teknolojik Ürünler

481

Sürekli olarak gelişen teknoloji hayatımızda çok köklü değişikliklere sebep olmaktadır. Çok kadar hızlı gelişen ve büyüyen teknoloji dünyasını takip etmek günümüzde gerçekten zor bir hal almıştır. Neredeyse ayda bir yeni bir ürün keşfedilip piyasaya sürülmek için gün sayıyor. Milyonlarca sayıda bilim insanı, mühendis ve teknisyenler yeni teknolojiler keşfetmek için durmadan çalışıyor. Bu çalışmaların sonucunda hayat kalitemiz artıyor ve gelişiyor. Bu sene piyasaya sürülen birçok ürün seneye teknolojinin gerisinde kalacak çünkü her zaman daha iyisini üretmeye çalışan binlerce firma rekabet ortamının getirdiği hırs ile sürekli ürünlerini yeniliyorlar. Gelecek sene görücüye çıkacak teknolojiler şuanda üretim aşamasında. Piyasaya çıkmadan yıllar önce üretilen teknolojiler seri üretime geçirilinceye kadar epey bir zaman alıyor bu sebepten dolayı gelecek sene çıkacak teknolojileri büyük firmaların aldıkları patenlere bakarak öğrenmemiz zor olmaz.

Katlanabilir Ekranlı Cep Telefonları

Katlanabilir Ekranlı Cep Telefonları

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri sürekli olarak değişim içindedir. Bu değişim dokunmatik ekranlarla birlikte büyük ekranlı telefon ihtiyacını doğurdu. İnsanlar daha büyük ekranlarda mobil olarak işlerini daha kolay halletmenin rahatlığını yaşarken aynı zamanda da telefonun taşınabilir boyutta olmasını istiyordu. Bu çözümü çok zor bir sorundu ancak yakın zamanda dünya ünlü büyük bir teknoloji firması tarafından alınan katlanabilir ekran patentiyle işlerin rengi değişti. Edinilen bilgilere göre ekran boyutları normalde cepte taşınamayacak kadar büyük telefonlar artık katlanabilir ekran sayesinde mümkün. Bu teknolojinin tartışması soğumadan gelecek sene hayatımıza girecek gibi gözüküyor. Katlanabilir telefonları muhtemelen yılın ilk çeyreğinden sonra görmeye başlayacağız. Yeni bir devrim gibi gözüken bu teknolojinin gerçekten kullanışlı olup olmadığını ise zaman gösterecek.

Otomatik Sürücülü Akıllı Arabalar

Otomatik Sürücülü Akıllı Arabalar

Hali hazırda birkaç şirketin yapmış olduğu oto kontrollü arabalar olsa bile tamamen yaygınlaşmış bir teknoloji değil. Güvenirliği tartışmaya açık olan bu teknoloji önümüzdeki sene piyasaya çok gelişmiş olarak çıkarak ulaşımda çığır açması bekleniyor. İstenilen mekâna otomatik sürüş yapabilen bu arabalar çevresindeki tüm olayları algılayabilip tepki veriyor. Kaza oranını algıdaki hızı sayesinde çok düşüren bu teknolojik yenilik hayatımızın ayrılmaz parçası olacak gibi gözüküyor. Güvenlik konusunda ödün vermeyen bu teknoloji hayatımızda teknolojik bir devrim olacak.

5G Teknolojisi

5G Teknolojisi

4G teknolojisi ile hayatımıza giren birçok yeniliğe alışamadan 5G teknolojisi konuşulmaya başlandı. 4G teknolojisinden çok daha hızlı olan bu teknoloji mobil iletişimde çığır açacak. Kablolu iletişimin hızı ilk defa kablosuz iletişimin hızının arkasında kalacak. 5G ile hayatımıza girecek akıllı arabaların eksik parçası tamamlanmış oluyor. Oto kontrollü arabalar anlık mobil veri iletişimine ihtiyaç duyar 4G’nin yetersiz geleceği bu iletişim ancak 5G geniş bandı alt yapısının taşıyabileceği yoğunluktadır. Bu sebepten dolayı 5G’yi aktif olarak ilk kullanacaklar oto kontrollü araçlar olacak.

5G ile hayatımıza adapte olacak teknolojilerden biri ise akıllı şehirlerdir. 5G’nin hızlı iletişimi ile şehirdeki önemli anlık veriler yönetim merkezlerine aktarılarak çözüm üretilmesi sağlanacak. Şehirlerde güvenliğin sağlanması ve sorunlara çok hızlı cevap verilmesi açısından bu teknoloji gerçekten toplumsal bir fayda sağlayacak gibi gözüküyor. Ancak bu teknolojinin yayılması biraz zaman alacak.