Yeni Anne Olacakların 5 Büyük Korkusu

tarafından Gizem Tutkun
162 Görüntüleme

Yeni anne olmak, tartışmasız bir kadının hayatındaki en büyük değişikliktir. Evet evlilik, mezun olmak ve diğer ilkler tam orada, ama gerçekten dünyaya yeni bir insan getirmekten daha büyük bir hayatı değiştiren hiçbir şey yok. Nitekim annelik, büyük sorumluluk, endişe, mutluluk, stres, heyecan ve korkuyla birlikte gelir.

Bir hamilelik kadının uğraşmak zorunda olduğu tüm ekstra hormonlarla başlar. Bir hafta mutlu bir şekilde tulumlar, emzikler ve beşik çarşafları için alışveriş yaparsınız ve bir sonraki hafta koridorun ortasında oturarak hayatı sorgulayabilirsiniz.

İçiniz rahat olsun, bu düşünceler normaldir. Çoğu zaman mantıksızlardır, ancak aynı zamanda mantıksız korkular yeni anne adayı için korkutucu olabilir. Bu listede olmayan daha fazla şey olsa da, yeni anne adaylarının aşağıdaki 5 korkusu da birçok yeni ebeveynin karşılaştığı korkulardır:

    1. Yeni Anne Adayının Bir Daha Asla Kişisel Bir Şey Yapamama Korkusu

Hepimiz yorgun, stresli görünen ya da bebek doğduktan sonra asla dışarı çıkıp bir şeyler yapamamaktan şikayet eden anneler gördük. Kuaföre gitmek ya da bir arkadaşla akşam yemeğine çıkmak gibi basit şeylerden şikayet edenler bile. Bebeğin bezini değiştirmek, uykusuz geceler ve emzirme bazen annelerin canını sıkabilir. Hamile bir anne bu şekilde düşündüğü için kendini suçlu hissedebilir ve ebeveynlik için fazla bencil olup olmadığını merak edebilir.

Bebek doğduktan sonra programınızın büyük ölçüde değiştiği doğru olsa da, bu kendiniz olmayı veya hoşlandığınız şeyleri yapmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, koşu yapmayı seviyorsanız, bir koşu bandı alabilirsiniz. Bir arkadaşınızı ziyaret etmek istiyorsanız ve bebeği yanınızda getirmek çok zahmetli görünüyorsa, sizi haftada birkaç saat rahatlatacak yardımcı bulun. Çocuğun bir büyükbabası, teyzesi veya amcası, hatta güvenilir bir bakıcı akıl sağlığınız için harikalar yaratacak ve sizi sadece “anne” değil “siz” olabileceğinizi hissettirecektir.

    2. Çatlaklar, Kilo Alma, Göbek Gibi Vücut Değişiklikleri Korkusu

Kıvrımlı, kız gibi vücudunuzu korumak için çok çalıştınız. Şimdi bebek geliyor ve merak ediyorsunuz, “Vücudum hiç aynı görünmeyecek mi?” Cevap basit, hayır. Ancak, kararlıysanız ve kendinizden vazgeçmezseniz, vücudunuz hamilelik öncesi kadar iyi görünebilir.

 Kusurların üstesinden gelmenin birçok yolu vardır, ancak herhangi bir kadına çocuğunu eskiden sahip olduğu vücutla takas edip etmeyeceğini sorarsanız, tüm annelerin% 99,9’u “Olmaz” der. Kusurlarınızı kucaklayın ve harika bir anne olacağınızdan emin olun!

    3. Bebeğin Kusurlu veya Sağlık Sorunlarıyla Doğması Korkusu

 Bu korku yaşanır ve bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Hamilelik sırasında kendinizle ilgilenmek, herhangi bir doğum kusuruna veya sağlık sorununa karşı en iyi önlemdir. Endişelenmemeye ya da takıntılı hale gelmemeye çalışın çünkü bu olumsuz düşünceler sizi çıldırtacaktır. Olumlu düşüncelerin olumlu sonuçlara yol açtığını unutmayın, bu nedenle üzerinde kontrol sahibi olmadığınız bir şey hakkında endişelenmek sadece zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaktır.

    4. Çocuğunu Kazara Yaralanmasına Yol Açan Deneyimsizlik Korkusu

Bu korku, tüm gece boyunca dönüp durmanıza neden olabilir! Yeni doğmuş bebekler çok kırılgandır. Bebeklerin etrafında çok fazla dolaşmayan veya çocuklarla deneyimsiz hisseden yeni anne olmuş biriyseniz, bu korku tamamen anlaşılabilir! Bu korkusu olan bazı anneler, bebeği yere düşürmekten veya tutarken takılıp düşmekten, yanlış yoldan alıp sarkık küçük kafasını incitmesinden veya beşiğe doğru battaniyeleri koymayacaklarından endişelenirler.

 İçiniz rahat olsun, bunların hiçbiri olmayacak. Anne olarak bir veya iki hata yapacaksınız, ancak bebeğinizi doğal olarak korumak için doğru içgüdülere sahip olacaksınız. Çocuğunuzu doğurduktan sonra doğa devreye girecek ve sahip olduğunuz sevgi bebeğinizi kendi beceriksizliğinizden bile olsa her şeyden korumak için yeterli olacaktır.

    5. Yeni Anne Adayının Doğum korkusu

Kadınlar, kendi doğum sancıları hakkında yeni anne adayları ile hikayeler paylaşırlar ve bu da aslında bu endişelere yol açabilir. Bir anne size 36 saat süren emeğini ve ne kadar acı verici olduğunu anlatmaya çalışırsa, nazikçe sohbetlerinizden vazgeçin. İhtiyacınız olan son şey, “ateşi körükleyen” ve korkularınızı daha da korkunç hale getiren insanlardır.

 Bazı kadınlar doğum sırasında yalnızca hafif bir rahatsızlık hissederler ve daha az ağrılı bir doğum yapma olasılığınızı artırmanın yolları vardır. Hamilelikte, kayropraktik bakım veya masaj, yoga, egzersiz ve diğer yöntemler sırasında kendinize iyi bakmanız, sağlıklı bir bebek doğurmanıza yardımcı olabilir. Pek çok kadının size söyleyeceği gibi, yeni doğmuş bebeğinizi ilk kez kucağınızda tuttuğunuz anda doğum sancıları kısa sürede unutulacaktır. O halde derin bir nefes alın ve rahatlayın.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.