WordPress Kurulması Gereken Eklentiler

tarafından blogadresi
158 Görüntüleme

WordPress kurulması gereken eklentiler, internet sitesi açmak isteyen bireyler tarafından merak edilmektedir. Günümüzde pek çok farklı kategori üzerine açılmış sayısız internet sitesi bulunmaktadır. Bu nedenle internet sitesi açmak bir rekabet ortamına neden olmaktadır. İnternet sitenizin ön plana çıkasını ve rakip sitelerin önüne geçmesini istiyorsanız, sitenizin bazı eklentilere sahip olması gerekmektedir. Eklentilerin neredeyse tamamı WordPress tarafından sağlanmaktadır.

İnternet sitenizi hangi amaç için açacak olursanız olun, sitenizin işlev kazanması için eklentilere ihtiyacınız olacaktır. Zira herhangi bir siteye girdiğinizde işlem yapamıyorsanız, o site başarısız olarak görme ihtimaliniz neredeyse %100 olacaktır. Ancak bir sitede işlem yapabiliyorsanız, güvenli olduğunu eklentiler sayesinde fark edebiliyorsanız, o siteye devamlı olarak giriş yapma olasılığınız çok yüksek olacaktır.

Mutlaka Edinmeniz Gereken WordPress Eklentileri

WordPress, pek çok farklı eklenti sunmaktadır. Bu eklentilerden bazıları sitenin daha güzel gözükmesini sağlamakta, bazıları ise sistemin doğru çalışmasına yardımcı olmaktadır. Görsellik üzerine geliştirilen eklentiler, site sahibinin isteğine bağlı olarak alınabilmektedir. Ancak sistem geliştirilmesi için oluşturulan eklentiler, WordPress temel eklentiler olarak adlandırılmakta ve her web sitesinin ihtiyacı olarak kabul edilmektedir.

WordPress eklentileri; hobi siteleri, e-ticaret siteleri, blog siteleri, haber siteleri, kurumsal siteler, kişisel siteler gibi pek çok farklı internet sitesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzerine kuruludur. Bu nedenle hangi türde internet sitesi açacak olursanız olun, WordPress eklentilerine ihtiyacınız olacaktır. WordPress olmazsa olmaz eklentiler aşağıda işlevleri ile birlikte belirtilmektedir.

All In One Seo Pack

All In One Seo Pack, istisnasız her web sitesinin ihtiyacıdır. Zira arama motoru optimizasyonu, arama motorlarında çıkan sonuçlarda ilk sıraya yerleşmenizi sağlayacak ve sitenin etkileşimini arttıracaktır. Eğer optimizasyon olmayan bir site kullanırsanız, insanlar sitenizle alakalı bir arama yapsa bile ön planda olma ihtimaliniz düşük olacaktır. All In One Seo Pack eklentisinin sağladığı avantajlar aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir.

 • All In One Seo Pack, XML site haritaları oluşturmaktadır.
 • Seo zayıflıklarının belirlenmesini sağlar.
 • WordPress gönderilerini analiz etmektedir.
 • Değişiklikleri günceller.
 • Uyumlu temalardaki içerik haritasını oluşturmaktadır.

Bu eklenti, arama motorunda ön plana çıkmak ve sitesinin başarısını arttırmak isteyen site sahipleri tarafından tercih edilebilecek en iyi eklentilerden bir tanesidir.

Key Two Factor Authentication

2FA olarak bilinen iki faktörlü kimlik doğrulama eklentisi, site güvenliği için oluşturulmuş WordPress eklentileri arasında yer almaktadır. Siteye giriş yapan kullanıcıların şifre bilgilerine ihtiyaç duymadan güvenli giriş çıkış yapabilmesini sağlayan bu eklenti, kullanıcıların sitenin ne kadar güvenli olduğunu anlamasına yardımcı olmaktadır. Key Factor Two Authentication eklentisinin sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Kullanıcıların siteye şifresiz bir şekilde erişmesini sağlar.
 • Kullanıcıların güvenlik verilerinin korunmasını destekler.
 • İnternet sitesine yetkisi olmayan kişilerin girişini engelleyerek güvenli bir ortam oluşturur.
 • Dijital anahtar oluşturma ve saklama görevlerini tamamlar.
 • WordPress hizmetli tüm bağlı internet sitelerine erişimi kolaylaştırır.

Key Two Factor Authentication (2FA), güvenli ve hızlı site erişimleri isteyen site sahipleri için ideal bir eklenti olmaktadır.

WP için Google Analytics Kontrol Paneli

WP için Google Analytics Kontrol Paneli, internet siteleri arasında oluşan rekabet ortamının izlenmesine ve bu doğrultuda hareket edilmesine yardımcı olan önemli bir eklentidir. WorsPress eklentileri arasında yer alan WP için Google Analytics Kontrol Paneli, sitenizin etkileşimlerini takip etmek için analitik bir kontrol paneli oluşturmaktadır. Bu eklentiyi alarak sağlayabileceğiniz avantajlar aşağıda belirtilmektedir.

 • WP için Google Analytics Kontrol Paneli, sitenizdeki işlem hareketliliğini rapor halinde sunar.
 • Raporlara göre nasıl bir yol haritası çizmenizde fikir edinmenizi sağlar.
 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların canlı raporlarını hazırlar.
 • Sitede gerçekleştirilen önemli işlemleri takip etmenize yardımcı olur.

WP için Google Analytics Kontrol Paneli, internet sitesini profesyonel bir şekilde yönetmek ve kullanıcıların nasıl hareket ettiğini gözlemleyerek vaziyet almak isteyen site sahipleri için idealdir.

Migrate Guru

En iyi ücretsiz WordPress eklentileri arasında gösterilen Migrate Guru, sunucu taşıma işlemi yapmak isteyen site sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Migrate Guru, internet sitelerinin transfer edilmesinde ve sorunsuz bir şekilde işlemeye devam etmesinde büyük bir rol üstlenmektedir. Bu eklentinin sunduğu özellikler şu şekildedir:

 • Kullanımı ve entegre olması oldukça kolaydır.
 • En fazla 200 GB kadar olan sitelerin taşınmasını sağlayabilmektedir.
 • Harici sunucularda çalışmaktadır.

Bu eklenti, WordPress geliştiricileri ya da WordPress servislerini bir araya getirmek isteyen bireyler için ideal bir seçenektir.

Wordfence Security

Wordfence Security, WordPress eklentileri arasında yer alan en popüler güvenlik sağlayıcı seçeneklerden bir tanesidir. Günümüzde pek çok web sitesi tarafından kullanılmakta olan Wordfence Security, internet sitelerinin hem iç hem de dış güvenliğinde büyük bir rol oynamaktadır. Wordfence Security kullananların elde edeceği özellikler şu şekildedir:

 • Site içerisinde tehdit oluşturabilecek unsurların tespit edilebilmesini sağlar.
 • Site sahibinin siteyi düzenli olarak kontrol edebilmesine yardımcı olur.
 • Olası site içi tehditlere karşı koruma sağlayarak veri tabanına işler.

Wordfence Security, internet sitesinin güvenliğini korumak ve sürdürmek isteyen site sahipleri tarafından kullanılmalıdır. Sitenin hangi amaca hizmet verdiğiniz hiçbir önemi bulunmamaktadır.

Yukarıda belirtilen WordPress eklentileri, site içi güvenliğin sağlanması, internet sitesinin kolay bir şekilde dijital ortama adapte olması ve kullanıcıların rahatça işlem yapabilmesini sağlamak amacıyla üretilmiştir. Bu eklentiler, olmazsa olmaz diye tabir edilmekte ve her internet sitesinin ortak ihtiyacı olmaktadır. Bu eklentilerin yanı sıra sitenin daha iyi gözükmesini sağlayacak eğlenceli eklentiler de bulunmaktadır. Ancak diğer eklentilerden önce, sistemsel eklentilerin alınması tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.