Windows İçin En İyi Ücretsiz Bilgisayar Bakım Programları

tarafından Blog Adresi
174 Görüntüleme

Bilgisayar kullanıcılarının uzun ömürlü kullanım sağlamak amacı ile yöneldikleri bakım programları, bilgisayarın donanımın sistemlerinden, sabit sürücülerden vb. pek çok farklı alandan sorumludur. Windows için en iyi ücretsiz bilgisayar bakım programları sayesinde bilgisayarı alındığı ilk günkü gibi uzun hızlı bir şekilde kullanabilmek mümkün olur. Bu programlar bilgisayar içerisindeki her bir işleyişi en iyi haline getirmek amacı ile üretilmiştir.

Windows İçin En İyi Ücretsiz Bilgisayar Bakım Programları
Windows İçin En İyi Ücretsiz Bilgisayar Bakım Programları

Advanced SystemCare

Bilgisayara ücretsiz olarak indirilip kurulabilecek olan bu program, yavaşlamış olan bilgisayarın tekrar canlandırılmasına yardımcı olacak bir sistem optimizasyonu şeklinde tanımlanabilir. Bilgisayarlarda bulunan karmaşık bakım çalışmalarını sadece bir kaç tıkla halleden Advanced SystemCare, kayıt defteri hatalarını düzeltme ve gereksiz dosya silme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarır. İşletim sisteminin geç kapanması ya da geç açılması gibi sorunları da ortadan kaldırır. Kayıt defteri ve disk birleştirme işlemlerini de yapan program, işletim sistemini hızlandırmasının yanı sıra kullanıcılara güvenlik tedbirleri alma konusunda da yardımcı olur.

CCleaner

Bilgisayarı hızlandırma, bilgisayarı temizleme, dosya silme, programları kaldırma, kayıt defterindeki hataları ayıklama ya da kalıcı olarak silme gibi bir çok işlemi tek bir program üzerinden yapmak isteyenler için CCleaner tavsiye edilebilir. Windows için en iyi ücretsiz bilgisayar bakım programları arasında yer alan CCleaner, ücretsiz ve pro olmak üzere iki şekilde mevcuttur.

CCleaner programı;

  • Bilgisayar sağlık testi
  • Planlı bilgisayar temizliği
  • Programları otomatik güncelleme
  • Gizlilik koruması gibi özelliklere sahiptir.

Slim Cleaner

Bilgisayarın sistemi üzerinde gerçekleştirdiği analiz işlemi sonucu, en temiz ve en kararlı çalıştırma işlemini gerçekleştiren bu bakım programı da kullanılabilir. Bilgisayar sisteminde oldukça detaylı bir inceleme yapan program, sistemi en iyi çalışma durumuna getirir. Bakım işlemi sonrası silinebilir programların hepsini bilgisayardan kalıcı olarak kaldırır. Ücretsiz bir şekilde indirilebilecek olan Slim Cleaner, sistem içerisinde çalışmakta olan programların da kontrolünü sağlar. Başlangıç ögelerinin bu program üzerinden denetlenebilmesi mümkün olur. Sistem içerisindeki zararlı yazılımları da denetleyen bir programdır.

Wise Disk Cleaner Free

Ücretsiz bakım programlarından biri olan Wise Disk Clenaer Free, sistemde yer alan gereksiz dosyaların temizlenmesi adına tercih edilebilir. Bilgisayarın performansında düşüş yaşamasına neden olan gereksiz tüm programları silen uygulama, sistemdeki temp dosyalarını da siler. Tek tık işlemi ile bilgisayardaki yük dosyalarından kurtulabilmek mümkün olur. Oldukça kullanışlı olmasının yanı sıra, Türkçe dil desteği ile de kullanıcılarından tam not almayı başarmıştır. Gereksiz işlem yaratan dosyalar da bu program sayesinde sistemden atılır.

Glary Utilities

Bilgisayarın korunması ve hızlandırılması için kendi bünyesinde pek çok aracı barındıran Glary Utilities, ücretsiz olarak indirilebilir. Geçersiz kayıt defteri girdilerinin silinmesi, sistem çöp dosyalarının temizlenmesi, web gezintilerindeki kalıntıların yok edilmesi gibi bir çok işlem sağlar. Bilgisayarın performansını en kaliteli şekilde çalıştırmaya yöneliktir. Web tarayıcısı eklentilerinin düzenlenmesi için de yardımcı olur. Bilgisayar diskindeki boş alanın analizini yapar ve aynı dosyalardan gereksiz olanları siler. Aynı zamanda dosya birleştirme işlemi de yapılabilir.

Xleaner

Kullanıcıların manuel olarak dosya silme ve gereksiz dosyalardan kurtulma işlemlerini yapabileceği bir programdır. İnternet geçmişi, çerezler, önbellek, temp dosyaları, tamamlama belleği, web tarama sonuçları, web arama geçmişi vb. bir çok gereksiz şeyin sabit diskten arındırılmasına yardımcı olur. Bilgisayarın performansını etkileyen bu tarz etmenlerin silinmesi için Xleaner programından destek alınabilir. Program bilgisayara ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

Windows İçin En İyi Ücretsiz Bilgisayar Bakım Programları
Windows İçin En İyi Ücretsiz Bilgisayar Bakım Programları

UP Cleaner

Bilgisayarın performansını hızlandırma, tarayıcıyı çevrim içi tehditlerden koruma, gereksiz dosyaları silme, ağın hız testini yapabilme vb. işlemler UP Cleaner sayesinde gerçekleştirilebilir. Bilgisayarın, kişisel bilgilerin ve sosyal ağların tam koruma altında olması için üretilmiş olan bu uygulama, aynı zamanda bilgisayara bakım da yapmaktadır. Kötü amaçlı yazılımlardan, casus uygulamalardan ve dış tehditlerden korunmak için UP Cleaner ücretsiz indirilebilir.

Uygulamanın özel fonksiyonu ise masaüstü kayan penceresidir. Masaüstü tasarımı olarak kullanılabilir. Kullanıcısına anlık olarak CPU değerlerini, karşıdan indirme hızını ve karşıya yükleme hızını gösterir. CPU kullanımı bilgisayarın yavaşlamasına ve ısınmasına neden olur. Bu program sayesinde anlık olarak hangi uygulamaların CPU üzerinde etki ettiği görülebilir.

AVG PC Tuneup

Güvenlik yazılımları üretimi yapan AVG firmasının bakım programı seçeneği Tuneup’tır. Bilgisayarda yer alan bütün uygulamaların yönetimini tek bir panel üzerinden gerçekleştirmeye imkan tanır. Gereksiz kaynak kullanımı yapan uygulamaları gösteren program, bu uygulamaların kaldırılmasına da yardımcı olur. Programın turbo modu, interneti hızlandırma ve oyun performansını arttırma gibi etkiler de gösterir. Uygulama içerisinde yapılabilecek işlemler arasında; disk temizleme, disk birleştirme, kayıt defteri düzenleme, internet geçmişini silme, kalıcı olarak dosya silme, program kaldırma, dosya kurtarma gibi seçenekler bulunur.

Ashampoo Win Optimizer

Windows için üretilmiş olan en iyi bakım programlarından biri de Ashampoo Win Optimizer’dir. Sistem performansının arttırılması ve sistem ayarlarının optimize edilmesi için kullanılabilir. Kolay kullanılabilen ara yüzü sayesinde sistem ayrıntılarına ulaşabilmek mümkün olur.

Programın içerisinde yer alan modüler sekmesinin altında; performansı arttırma, Windows’u özelleştirme, sistem bakımı, dosya araçları, sistem analizi gibi işlemler kısa sürede yapılabilir. İstatistikler sekmesi altında kullanıcıya taranmış olan dosyalar, silinen dosyalar, klasörler ve daha fazlası ile ilgili bilgi verilir. Bilgisayarını ilk günkü performansı ile kullanmak isteyenler bu programı indirebilir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.