Vücut Geliştirmede Bulk Ve Definasyon Dönemi

Bu yazımızda Vücut Geliştirmede Bulk Ve Definasyon Dönemi konusunu inceledik.

261

Son yılların en çok ilgi gören aktivitesi kesinlikle vücut geliştirme. Vücut geliştirme kısa süre öncesine çok ilgi görmeyen bir spor dalı iken artık kadın erkek herkesin ilgi duyduğu spor dallarından biri haline geldi. Bu durumun ortaya çıkmasında birçok etken var. Bunların başında herkesin dikkatini çekebilecek bir vücut geliyor. Vücut geliştirmenin zayıflama da ki büyük etkisi de ilginin artmasında etken. Vücut geliştirmeyi bu kadar cazibe noktası haline getiren şeylerden biri de herkesin gerek salonda gerek ev şartlarında yapabiliyor olması. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenleri bazı noktaları bilmesi son derece önemli. Ancak bu şekilde istenilen sonuçları almak mümkündür.

Vücut Geliştirmede Bilinmesi Gerekenler

Çoğu kişi istediği vücuda ulaşmak için çok ağır kaldırmanın her gün saatlerce ağırlık kaldırmanın doğru olduğunu düşünüyor. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Hareketleri doğru yapmak, vücudun ihtiyacı olan dinlenmeyi de içerisine alan bir program ile çalışmak vücut geliştirmede maksimum verim almanızı sağlar. Vücut geliştirmede en önemli konulardan biri kesinlikle beslenme. Beslenme programına dikkat etmeyen birinin bu sporda başarılı olması mümkün değil. Beslenme ile bağlantılı olarak vücut geliştirmede iki dönem var. Bu dönemleri doğru geçiren herkes istediği vücuda ulaşabilir. Vücut geliştirmede ki en önemli iki dönem bult ve definasyon dönemidir.

Bult Dönemi Nedir?

Bult dönemi için vücut geliştirenlerin kilo alma dönemi de denebilir. Bu dönemde vücudun kaybettiği enerji ve yağ kontrollü şekilde geri alınır. Burada çıkarılması gereken şey kesinlikle bulduğunu yemek değildir. Protein, karbon hidrat dengesinin iyi sağlanması vücuda normalden biraz daha fazla yağ alınması gerekir. Vücut geliştirenler için bu dönem genelde kış aylarıdır.

Definasyon Dönemi Nedir?

Bult döneminin bir devamıdır. BU dönemde vücudun aldığı yap ve kilolar kasa çevrilmeye çalışır vücuttaki yağ oranı düşürülmeye çalışır. Definasyon döneminde istenin sonuçların alınması için programa zaman zaman kardiyo eklemek gerekebilir. Definasyon döneminde amaç alınan kiloları kasa çevrilmek bu sırada yağları maksimum da yakmaktır. Definasyon dönemi bult dönemine göre daha uzun ve sabır isteyen bir dönemdir.