Vegan Beslenmenin Tarihçesi

tarafından Blog Adresi
182 Görüntüleme

Günümüzde ortaya çıkan ve gündem olan veganlık konusu haliyle tarihini de merak ettirmeyi başardı. Bu tarih oldukça eski ve hatta filozofların başlattığı biliniyor. Bu durum bazı insanların hoşuna gitmese de vaganlık gayet doğal ve normal bir durum olarak üstelik uzmanlar tarafından belirtiliyor. İnternette süregelen bilgi kirliliğinden sonra bu makalede vegan beslenmenin tarihçesi ile ilgili her detayı doğru bir şekilde öğreneceksiniz.

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan beslenme, en az vegan beslenmenin tarihçesi gibi oldukça merak edilen bir konudur. Bunun sebebi ise insanların vegan beslenmenin nedenini bir türlü anlayamamasıdır. Veganlık ya da Veganizm, hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetme anlamına gelir.

Vegan beslenen kişiler tavuk, kırmızı et gibi ürünlerin yanında yumurta, peynir ve süt gibi birçok gıdayı da tüketmezler. Bunların yerine yapay olarak üretilen besinlerden beslenirler. Bu terimin 1944’te Vegan Society’yi oluşturmak için İngiltere’deki vejetaryenlikten ayrılan grubu simgelemek için kullanıldığı biliniyor.

Vegan Beslenmenin Tarihçesi
Vegan Beslenmenin Tarihçesi

Veganlar Nasıl Beslenir?

Vegan bireyler son derece minimalist ve hayvansal olmayan ürünlerle beslenirler. Örneğin bal, süt, peynir, yumurta ve bütün etleri tüketmeyi reddederler. İnsanların çoğunun bunu reddetmesinin nedeni hem etik olmadığını düşünmeleri hem de sağlığını düşünmeleridir.

Çünkü uzmanlar tarafından açıklanan bilgiye göre vegan bireyler doğru beslenirse sağlık sorunları da ortadan kalkar. Bu bireylerin kolesterol düzeylerinin düşük olması nedeniyle kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon ve obeziteye daha az yakalandığı bilinen bir durumdur. Ayrıca kurubaklagiller, pekmez, fındık, ceviz gibi kuruyemiş alımının daha da artması kanser riskinin azalmasına yardımcı olur.

Veganlığın Tarihi

Veganlık çok uzun zamandır bilinen bir durumdur. Tarihi belgelerde M.Ö. 500 yıllarında Yunanlı bir matematikçi ve filozof olan Pythagoras of Samos’ın hayvanseverliği bakımından bu tarz ürünleri reddettiğine dair bilgiler yer alıyor. Hinduism ve Jainism’de de hayvansal ürünlerin reddedildiği biliniyor.

Zaman geçtikçe veganlık hakkında daha fazla bilgi sahibi olundu. 1800’lü yıllarda Doktor William Lambe ve Percy Bysshe Shelley vegan beslenme hakkında birtakım çalışmaları öne sürdü ve bireylerin veganlığı tercih etme oranı arttı. Ancak bu yaşam tarzı Batı’da benimsenmedi.

İlk vejetaryen grup 1847 yıllarında İngiltere’de kuruldu ve devamında Graham krakerlerinin sahibi olan Sylvester Graham American Vegetarian Society’i kurarak gelişimine katkıda bulunmasını sağladı. Vegan beslenme hareketi 1949 yılının sonlarına doğru oluşsa da ilk vegan grupta yer alan Leslie J Cross tarafından netliğe kavuşturuldu.

Vegan Beslenmenin Yararları

Bilindiğinden daha fazla yarara sahip olan vegan beslenme, her ne kadar hakkında yanlış bilgiler artsa da güncelliğini korumaya devam ediyor. Bu bilgi kirliliği sebebiyle insanlar araştırma yoluna gitmiyor ve hazır bilgiye inanıyor. Peki, gerçekte vegan beslenmenin yararları nelerdir?

İşte sizin için birkaç tane derlendi:

  • Fiziksel egzersiz kalitesini yükseltir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Vegan bireyler daha fazla mutlu ve daha az stresli olur.
  • Veganlar daha az migrene yakalanırlar.
  • Beslenme çeşidi hormonları dengeler.
  • Cildi güzelleştirir.

Bu ve benzeri faydaları saymakla bitmeyen veganlık, bilinenin aksine zararlı değil yararlıdır. Üstelik son zamanlarda uzmanlar tarafından desteklenen bir beslenme çeşididir.

Veganların Yemedikleri Gıdalar

Hayvansal ürünlerden kaçınan veganlar, beslenme düzenlerini de buna göre ayarlar. Bunu yaparken zorlanmazlar çünkü aslında yenilen birçok sebze yemeğiyle etin tercih edilmemesi anormal bir durum değildir. Beslenme düzeninde kullanmadıkları ürünler şunlardır: Et ve kümes hayvanları: Sığır eti, kuzu eti, domuz eti, dana eti, at, av eti, yabani et, tavuk, hindi, kaz, ördek, bıldırcın.

Balık ve deniz ürünleri: Her türlü balık, ahtapot, karides, midye. Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, tereyağı, krema, dondurma (Bunun yerine soya sütü ile yapılan dondurmayı tercih ederler.) Yumurta: Tavuk, bıldırcın, devekuşu, balık yumurtası. Arı ürünleri: Bal, arı poleni, arı sütü. Bir de peynir, kazein, laktoz, jelatin gibi hayvansal ürünleri tüketmezler.

Vegan Olmanın Zorlukları

Vegan olmanın bireyler adına zor bir durum olup olmadığını herkes merak eder ve hatta bu konu hakkında internette araştırmalar yapılır. Fakat aslolan vegan bireyler adına bu durumun hiç de zor olmadığıdır. Çünkü bir duruma başlarken bu işin etik olup olmadığını önemserler ve etik olmadığına karar verdiklerinde ise bırakılması son derece doğaldır.

Faydaları ve zararlarının eşit olduğu veganlıkta doğru beslenildiğinde ve uzman kontrolünde takip edildiğinde hiçbir sağlık sorunu yaşanmaz. Ayrıca günümüz dünyasında bireylerin istediği yiyeceğe ulaşamadığını da belirtmek gerekir.

Vegan Beslenmenin Tarihçesi
Vegan Beslenmenin Tarihçesi

Bebek ve Çocuklarda Vegan Beslenme

İhtiyaç duydukları tüm besinleri aldıkları sürece bebek ve çocuklarda bu durumun herhangi bir olumsuzluğu gözükmemektedir. Ancak büyümeleri ve gelişmeleri için bol miktarda enerji ve protein gerekir ve bu yüzden D vitamini, E vitamini, C vitamini ve B vitaminini bol bol tüketmeliler. Bunlara dikkat edildiğinde sağlık konusunda hiçbir sorun yaşanmaz. B12 ile güçlendirilmiş gıdalar yedirmelisiniz.

Veganlar İçin Beslenme Önerileri

Veganlar için besin açısından zengin bitkisel gıdaları tercih etmek faydalı olacaktır. Ayrıca birçok vitamini tüketmesi gereken veganlar doktor kontrolünde besin takviyesi almalıdır. Özellikle kalsiyum, D vitamini ve B12 vitamini ile zenginleştirilen yiyecekleri tüketmeleri sağlık açısından en yararlısı olur. Uzun süre susuz kalmamak, bal yerine pekmez, süt yerine soya sütü tüketmek oldukça faydalıdır. Bakliyatlar C vitamini içeren gıdalarla birlikte tüketilmelidir. C vitamini ise çocuklarda 25 mg, gençlerde 65-75 mg, kadınlarda 75 mg ve erkeklerde ise 90 mg olmalıdır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.