Ünlü Ceo’ların Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Ourmine Kimdir?

tarafından Blog Adresi
159 Görüntüleme

Bu yazımızda merak edilenlerden biri olan Ourmine kimdir? Sorusunu cevaplandıracağız. Günümüz dünyasında çok fazla duymaya başladığımız yazılım kavramı, gitgide etkisini arttırmaya başladı. Bununla birlikte çeşitli hacker grupları da kendini gösteriyor haliyle. Bu gruplar zamanla kullanıcıların sosyal medya hesaplarını hackleyerek işin işine fazlasıyla dahil oluyorlar. Ünlü Ceo’ların Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Ourmine Kimdir?

Ünlü Ceo'ların Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Ourmine Kimdir?
Ünlü Ceo’ların Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Ourmine Kimdir?

Ourmine Kimdir, Neyi Amaçlamaktadır?

Spotify CEO’su Daniel Ek’in Twitter hesabını ele geçiren grup, Google CEO’su Sundar Pichai’nin Quora’nın da hesabını ele geçirerek kendi çapında güvenlik test etme yarışına girdi denebilir. Bununla birlikte grup uyarma amacıyla oluşturulmuş. Yani bir şirketin yazılımı ve güvenliği iyiyse biz giremeyiz ama sistem kötüyse, biz girebiliyorsak herkes girebilir şeklinde bir anlayışları var.

Sistem güvenliğini test etmek için uygun bir yöntem midir tartışılır çünkü hesabın bütün mesajları ve başka gizli olaylar dahilindeki bilgiler hackleyen kişiye ulaşabildiğinde sistemi iyi ya da kötü kullanacağını bilemeyebilirsiniz. Bu da aslında kişileri sistemlerini güçlendirmeye iten bir nokta. Bununla beraber kendi güvenlik yöntemlerini belirli bir fiyat dahilinde kullanıcıya sunarak aynı zamanda büyük kar elde ediyorlar. Henüz kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor.

Hacker Grupları

Ayyıldız Tim, RedHack, TurkHackTeam, Türk Güvenliği, Anonymous, Legion of Doom, Lizard Squad, Masters of Deception, Titan Rain gibi grupların varlığından söz edebilmek mümkün. Günümüz dünyasında fazlaca etkin olan ve belli ki olmaya da devam edecek olan bu gruplar, amaçları doğrultusunda hareket ediyor, kiminin sistemleri daha da iyileştirmek için çaba gösterdiği kimininse kötü niyetlerle bu işi yaptığı açıkça belli oluyor. Bu gruplar iyi amaçlı olabildiğinde dünyayı iyileştirebilmek için çalışabiliyorlar.

Hacker Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Dillere pelesenk olmuş bir kavram var; yazılım öğrenmek. İş elbette ki yazılım öğrenince bitmiyor. Neyi nerede kullanmanız, hackerlığı iyi amaçla mı kötü amaçla mı yapacağınız gibi sorulara da cevap vermeniz bekleniyor. Hayatınızı yalnızca birilerinin hesabını hackleyerek mi geçireceksiniz yoksa Ourmine gibi kar amaçlı mı yapacaksınız?

Karar vermeniz gereken bazı noktalar var bu açıdan. Bazı işletim sistemlerinin kullanımını öğrenmek gerekiyor. Bunlar temel ilkeler olarak geçiyor ilk adım olarak buradan başlayabilirsiniz. Programlama dilini öğrenin çok iyi bilecek duruma gelmeseniz de olur ilk başlarda. Devam ettikten sonra yavaş yavaş öğrenirsiniz her şeyi.

Zamanla kendi kodlarınızı yazacak kadar gelişebilir, ilginizi bu alana doğrultabilirsiniz. Belki bundan para bile kazanırsınız o elbette bu işi ne kadar ve ne düzeyde devam ettireceğinize bağlı. Bundan sonraki günlerde her gün programlama dilini çalışın ve kodlar yazmaya bakın ne kadar çok yazarsanız umarım o kadar gelişirsiniz.

Neden Yazılım Öğrenmeliyiz?

Ourmine kimdir? Sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi de geldik neden yazılım öğrenmeliyiz sorusuna.

Bunun belli başlı cevapları var aslında mesela;

  • Yazılımın hayatımızda artık çok önemli bir yere sahip olması
  • Çok eğlenceli olması
  • Kendi sitemizi kurma imkanı vermesi
  • İş hayatında çok büyük bir yerinin olması
  • Dünyayı değiştirebilecek kadar özel olması
  • Yazılım dünyasında yaşıyor olmamız
  • Teknolojinin bu kadar önemli olduğu bir dünyada yazılım öğrenmenin sadece bir hobi ve isteğe bağlı olması
  • Öğrendikten sonra vakit geçirilebilecek bir şeyin olması gibi nedenler dolayı yazılım öğrenmek gerekir. Sadece eğlenceli olması kısmından dolayı bile yazılım öğrenilebilir aslında. Teknolojiyle bu kadar iç içe yaşadığımız bir dünyada yazılımı küçümsüyor olamayız yakın zamanda daha da fark edilebilmesini ummak zorundayız.
Ünlü Ceo'ların Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Ourmine Kimdir?
Ünlü Ceo’ların Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Ourmine Kimdir?

Yazılım ve Günümüz Dünyasının Değişmesi

Eski zamanlarla kıyaslandığında elbette ki belirgin farklılıklardan söz edilebilir. Zaten edilmesi de gerekiyordu. Çünkü yazılım hayatlarımıza girdiğinden beri hemen her şey ”1-0” kodlarıyla hallolmaya başladı. Bu da insanların hayatında çok büyük bir değişime sebep oldu. Öyle ki bu değişim birbirimizle iletişim kurmamızı kolaylaştırdı, bizi daha anlaşılır yapabildi.

Artık daha ulaşılabilirdik, bir nesil ve diğer nesil arasında bariz farklılıklar vardı ancak bu farklılıklar bizi birbirimize bağlayan yegane şeydi. Bu doğrultuda yazılım, günümüz dünyasını büyük bir değişmeye uğrattı ve bu değişimin de geldiği noktadan ne kadar iyi bir değişim olduğunu anlayabiliyoruz.

Elbette yazılım sayesinde kullandığımız araçlar, mobilyalarımız değişti ve biz de bunlara ayak uydurur hale geldik. Bu mutlu olunabilecek bir şey olduğundan dolayı yazılımın etkilerinin kötü olduğunu şu anlık söyleyemeyiz.

İş Hayatında Yazılım

Yazılım artık az önceki bahsettiğimiz Ourmine grubu gibi kar amaçlı yapılan bir sektöre dönüştü neredeyse. İş hayatında da oldukça önemli etkilerinden bahsedebildiğimiz yazılım, kişilere para kazandırabiliyor, tam zamanlı bir iş halini alabiliyor. Herkes bu yüzden de sadece eğlenceli olmasından dolayı seçmiyor bu işi. Doğal olarak kişilerin de hayatlarını idame ettirebilecekleri bir işe ihtiyaçları var.

İnternetin Kötü Etkilerinden Nasıl Korunabiliriz?

Bu kendimiz için oldukça geç kalınmış gibi gözüken bir konu olsa da hala hiçbir şey için geç değil. İnterneti sınırlandırarak kendimize tanıdığımız süreyi arttırabilir ve biraz ekranlardan uzakta kalabiliriz. Aynı şeyi çocuklarımıza da uygulayarak onların kötü etkilenmesini de azaltabiliriz. Üzerinde durmamız gereken bu noktalar hem bizim hem de çocuklarımızın geleceğini etkileyebilir. Bu açıdan düşündüğümüzde zaman oldukça hızlı geçiyor ve bunu engellemek için geç olabilir. Bir an önce bu uğurda önlem almamız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.