Twitter Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

403

Ülkemizde zaman zaman kapanıp açılmasıyla, gündem belirleyen hastagleriyle, sosyal medya ağları arasında gittikçe yükselen bir trend Twitter.

İlk tweet 21 Mart 2006 tarihinde, ABD’li kurucusu Jack Dorsey tarafından atılan ”just setting up my twttr” di. Türkçesi, ‘’Twitter’ımı ayarlıyorum’’

İngilizce’de ‘cıvıldamak’ anlamına gelen tweet, kullanıcılarının 140 üst karakter sınırlamasıyla anlık fikir, düşünce, duygu ve durum paylaşımını sağlayan bir platformdur.

Tarihçesi;
Tarihsel olarak Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone ve Evan Williams tarafından 2006 yılının Temmuz ayında kullanıma açıldı. 2013 yılına gelindiğinde ise en fazla kullanılan 10 sosyal mecra arasında yerini aldı.

Haziran 2012 den beri kullanılan logosu mavi bir kuştur ve adı Larry’dir.

Kullanıcılar tweetlerini herkese görünebilir kılabildiği gibi sınırlandırma hakkına da sahip.

Kitle etkileşim aracı olarak Twitter
Twitter aynı zamanda kurumsal firmaların da müşterilerinin soru ve şikayetlerinin anında etki gösterebildiği bir mecra. Herhangi bir şikayetinizi Twitter hesabınızdan firmaya bildirdiğinizde, firmaların sosyal medya uzmanları size o anda dönüş yapıp iletişim bilgilerinizi alarak probleminizle ilgili anında yardım sağlayabiliyor.

Uygulama üzerinden ünlülerin hesaplarına mention aracılığıyla direkt olarak ulaşabiliyor ve yorumlarınızı paylaşabiliyorsunuz.

Son yılların en büyük kitle etkileşim aracı haline gelen platform, haberleşme konusunda da etkin bir rol oynamakta. Kamuoyu dikkatlerinin üzerinde olan basına kapalı bir mahkeme duruşmasını dahi içerdeki kullanıcıların attığı tweetler sayesinde anında takip edebiliyorsunuz.

Kişilerin genel kültür ve bilgi birikimlerini de paylaştığı mecrada en fazla tweet, Super Bowl XLVII maçının oynandığı 3 Şubat 2013 günü atılmıştır; 24,1 milyon.

Twitter kısaltmaları;
Retweet (RT) : Profilin herkese açık olması durumunda bir başka kullanıcının tweetini kendi takipçileriyle paylaşması.

Direct Message (DM) : Herkes tarafından görünmeyen özel mesaj.

Trending topic (TT) : Ülkelerin ve dünyanın son 24 saatte en çok konuştukları konu başlıkları ekranın sol kısmında görülür.

Hashtag : Dikkat çekilmek istenilen kelime ya da aralarında boşluk bırakılmadan yazılan kelime öbeğinin başına # işareti getirilerek oluşturulan kolay takip sağlama aracıdır. Trending topic bu kelimelerden meydana gelir.

Favori (FAV) : Tweetin altındaki kalp simgesine tıklayarak beğeniler bölümüne aktarma işlemi.

11 yılda kullanıcı sayısı 328 milyona ulaşan platform, bu yıl kullanıcılarının kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla standart 140 karakter sınırlamasından 280 karaktere çıkaracağının duyurusunu yaparken kullanıcılarıyla net bir tarih paylaşmadı. Yalnızca; Japonca, Çince ve Kore dillerinin bu üst sınırlama uygulamasından muaf tutulacağı bilgisini verdi.