Tuzlu Kurabiye Nasıl Yapılır – Yemek Tarifi

234

Tuzlu kurabiye ve çay güzel akşamların vazgeçilmez ikilisidir. Ağızda dağılan yoğunluğu ile damaklarda harika bir tat bırakan tuzlu kurabiye gelen misafirlere ikram edilebilecek en pratik atıştırmalıktır. Yapılışı bakımından kolay olması ve maliyetinin diğer kurabiyelere göre daha az olması tuzlu kurabiyeyi bir adım daha öne çıkarmaktadır.

Tuzlu Kurabiye Yapmak İçin Gerekli Olanlar
1. 250 gram margarin (oda sıcaklığında)
2. 2 yemek kaşığı sıvı yağ
3. 2 yemek kaşığı sirke
4. 2 yemek kaşığı şeker
5. 1 tatlı kaşığı tuz
6. 1 paket kabartma tozu
7. Yumurtanın beyazı ve sarısı (ayrılmış)
8. 3 su bardağı un

Tuzlu Kurabiye Yapılışı
Öncelikle malzemeleri karıştırabileceğimiz büyük bir kap ayarlıyoruz. Ardından tüm malzemeleri bu kaba aktararak hepsini iyice birbirine karıştırıyoruz. Malzemeler hamur haline geldiğinde 10 dakika beklemeye alıyoruz. Önceden hazırladığımız fırın tepsimize yağlı kağıdı güzelce seriyoruz ve hamura istediğimiz şekli vererek kağıdın üzerine yerleştiriyoruz. Daha önceden ayırdığımız yumurtanın sarısını şekil verdiğimiz hamurlara sürüyoruz. Son olarak susam ve çörek otunu da üzerlerine serpiştiriyoruz.
Fırını daha önceden 180 derece sıcaklıkta ısıtıyoruz ve tuzlu kurabiyelerimizi fırına veriyoruz. Fırına verdiğimiz kurabiyeleri 25-30 dakika kızarmaya bırakıyoruz. Sonrasında mutfak eldiveni yardımı ile kurabiyeleri fırında alıyoruz. Bundan sonra kurabiyelerimizi misafirlerimize servis etmek kalıyor. Afiyet olsun.