Torrent Hızlandırma Nedir?

tarafından Blog Adresi
175 Görüntüleme

İnternet üzerinden torrent uygulamaları ile dosya indirmek, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Yaygın olarak kullanılmasının sebebi; torrentlerin daha hızlı indirme imkanı sunmasıdır. Buna rağmen yine de bazı sebeplerle indirme hızı düşüşü yaşanabilir. Bu durumda da torrent hızlandırma yöntemleri tercih edilir.

Klasik indirme yöntemlerinden farklı olmasına rağmen zamanla popüler bir hale gelerek adeta klasikleşen Torrent, bilgisayar kullanıcılarının diledikleri dosyalara hızlı ulaşabilmelerini sağlar. Anca Torrent kullanan kişiler de bazı zamanlarda yavaş indirme problemleri ile karşı karşıya gelebilirler. Bu gibi durumlarda ise basit yöntemleri kullanarak indirme hızını artırmak mümkün olacaktır.

Torrent Hızlandırma Nedir?
Torrent Hızlandırma Nedir?

Torrent Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Bazı Torrent kullanıcılar indirme hızında düşüş yaşadıklarında, torrent hızlandırma yöntemlerine başvururlar. Bu yöntemler basit olmasına rağmen %100 sonucu garantilerler.

Bahsi geçen bu basit yöntemler ise şunlardır;

 • İndirme işleminde Seeder’ı daha fazla olan dosyaları tercih edin,
 • İndirme esnasında açık olan diğer uygulamaları kapatın,
 • Torrent’i tek seferde indirmeye özen gösterin,
 • Güncel bir tracker kullanın,
 • Programın ayarlarını yeniden düzenleyin.

Bu yöntemler, Torrent hızlandırma için kullanılan en popüler işlemlerdir. Bunlardan bir veya birkaç tanesini gerçekleştirmek, hızlandırma işlemi için yeterli olacaktır.

İndirme İşleminde Seeder’ı Daha Fazla Olan Dosyaları Tercih Edin

Torrent dosyalarının indirilmesinde sabit bir sunucuya ihtiyaç duyulmaz. Klasik indirme yöntemi olan doğrudan indirmeden farklı olarak, dosyayı indirenler indirme sırasında dosyanın indirilen kısmını diğer kullanıcılarla paylaşır. İndirme işlemi tamamlananlar seeder, yani paylaşımcı durumuna geçerler. Ayrıca indirdikleri dosyanın diğer leecherlara, yani indirenlere ulaşmasını da sağlarlar.

Eğer indirmek istediğiniz torrent dosyasının; leecher’ı seeder sayısından fazla ise, indirme hızı da ortalamanın altında olur. Bunun nedeni, az sayıda olan kaynaktan fazla kişinin dosya indirmesidir. Eğer herhangi bir dosyanın paylaşımcısı yoksa, dosyayı indiremezsiniz. 1 veya 2 gibi çok az sayıda paylaşımcı var ise, o durumda da dosyayı indirmek adeta zulüm haline gelir.

Dolayısı ile Torrent hızlandırma yapmadan önce, dosyalardaki seeder sayısına dikkat etmek gerekir. Dosyanın ne kadar çok paylaşımcısı olursa, dosyayı en yüksek hızda indirme imkanınız da o derece artar. Eğer bulduğunuz dosyanın paylaşımcısı azsa, aynı dosyayı daha fazla paylaşımcısı olan bir torrent kaynağından indirmenizi öneririz. Böylece dosya daha hızlı inecektir.

İndirme Esnasında Açık Olan Diğer Uygulamaları Kapatın

İnterneti sürekli kullanan programlar, kendi içlerinde size haber vermeden güncelleme yapabilirler ya da beklenmeyen bir şekilde interneti daha fazla şekilde kullanabilirler. Bu gibi durumların olmaması adına indirmeye başlamadan evvel, interneti kullanan arka plan uygulamalarını kapatmanız gerekir.

Bu işlem için görev yöneticisini de kullanabilirsiniz. Görev yöneticisinde; ana ekranda bulunan Ağ bölümünü kontrol edebilir, hangi uygulamanın internet üzerinde ne kadar etkisi olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede sadece torrent uygulamasının ağı kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Torrent’i Tek Seferde İndirmeye Özen Gösterin

Torrent indirme özelliklerinden biri de, pek çok dosyanın aynı anda indirilebiliyor olmasıdır. Genelde Torrent uygulamalarını kullanarak 2 veya daha fazla dosyayı aynı anda indirebilme şansınız bulunur. Fakat böyle bir durum, indirme hızının düşmesiyle ve dosyaların daha yavaş inmesiyle sonuçlanır.

Eğer birden fazla torrent dosyasını indirmeye başladıysanız, dosyalardan birini durdurabilirsiniz. Eğer bunun o dosyayı sileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Daha sonra indirmeyi tekrar başlattığınızda dosyalar kontrol edilir ve torrent, kaldığı yerden indirilmeye devam eder.

Güncel Bir Tracker Kullanın

Torrent denilince akla gelen bir başka terim de tracker’dır. Tracker izleyici anlamına gelir. Trackerlar, torrentlerin bağlandığı bir sunucu olarak tanımlanır. Trackerlar üzerinden dosya transferi yapılamaz. Bu da dosya indirmelerinin izleyiciler üzerinden olmaması; indirmelerin herhangi bir zorunlu sunucuya bağlılığı olmadığı anlamına gelir.

İzleyiciler, torrenti indirenlerin veya paylaşanların bilgilerini tutarlar ve böylece dağılımın kolayca yapılmasını sağlarlar. Yani daha fazla izleyici olması, indirmek istediğiniz dosyanın paylaşımcılarının daha da kolay bulunması manasına gelir.

Güncel bir tracker kullanmak, her daim indirme hızına pozitif bir etki edebilecek yöntemdir. Bunun nedeni, güncel trackerların indirmek istediğiniz dosyayı seed eden kişileri içinde barındırıyor olması daha muhtemeldir. Bu sebeple de dosyayı seed eden daha fazla kaynağın bulunması, dolaylı olarak da olsa indirme hızını artıracaktır.

Güncel Tracker edinmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak tarayıcınızı kullanara güncel trackerlar bulun.
 • Daha sonra uTorrent’i açın.
 • İndirmeyi istediğiniz torrent dosyasının üstüne çift tıklayın.
 • Açılacak olan pencerede izleyiciler (tracker) kutucuğuna, tarayıcınız yardımıyla bulduğunuz güncel tracker adresini yapıştırın.
 • Son olarak Tamam’a tıklayın.

İşlem tamamen bittikten sonra indirmeyi duraklatmanız ve tekrar başlatmanız gerekir.

Torrent Hızlandırma Nedir?
Torrent Hızlandırma Nedir?

Programın Ayarlarını Yeniden Düzenleyin

uTorrent uygulamasının haricinde yapabileceğiniz düzenlemelerin yanı sıra uygulama içerisinde de yapabileceğiniz bazı değişiklikler bulunur. Ayarları bu doğrultuda yeniden düzenleyerek, indirme hızında gözle görülür bir artış yaşayabilirsiniz.

Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • uTrorent programını açın.
 • Üstte yer alan ”Seçenekler” kısmına sağ tıklayın ve açılan kutucuktan ”Tercihler” sayfasını açın.
 • Daha sonra ”Genel” bölümünde alt tarafta konumlanan ”Eğer etkin torrent varsa beklemeyi engelle” kutucuğunu işaretleyin.
 • Bağlantı bölümünde üstte bulunan ”UPnP port eşleştirmesini etkinleştir” kutucuğuna da tik atın.
 • Sonra bant genişliği sayfasına gelin ve ”Maksimum gönderme hızı” yazan bölümün sağında bulunan kutucuğa ”500” yazın.
 • Yine bu sayfada bulunan ”Maksimum bağlantı sayısı” kutucuğuna 150, ”Torrent başına maksimum eş sayısı” kutucuğuna 100, “Torrent başına yuva sayısı” bölümüne ise 3 yazın.
 • Son olarak Tamam’a tıklayın ve işlemi sonlandırın.

Tüm bu ayarların güncellenmesi için, işlemlerden sonra uygulamayı yeniden başlatmanız gerektiğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.