Toksitlerden Arınmak İçin Diyet Yapmak

Gıdaların üretimi, saklanması, taşınması ve ambalajlanması sırasında dış ortamlardan gıdaya bulaşan veya bilerek eklenen bazı katkı maddeleriyle birlik de gıdalara bazı zararlı maddeler bulaşabilmektedir.

109

Gıdaların üretimi, saklanması, taşınması ve ambalajlanması sırasında dış ortamlardan gıdaya bulaşan veya bilerek eklenen bazı katkı maddeleriyle birlik de gıdalara bazı zararlı maddeler bulaşabilmektedir. Bunların yanı sıra besinlerin hazırlanması esnasında da bu maddeler bulaşabilmektedir.

Peki, bu maddeler nelerdir?

Bu maddeler genellik ile zirai ilaçlar, ambalajlar paketleri ve bazı mikro organizmaların üretmiş oldukları zararlı maddelerdir. Bu maddeler genel itibarıyla toksin olarak adlandırılabilir.

Toksinler Nasıl Oluşur?

Diyet ile alınan besinleri vücutta yapım ve yıkım olayları esnasında da bu toksin maddeleri meydana gelebilmektedir. Vücuda giren her besin maddesi sindirim kanalın da ve hücreler de işlem görmektedir. İşlem gören maddeler sayesinde enerji elde edilmektedir. Ancak bu işlemler sırasında alınan besine de bağlı olarak bazı toksinler oluşmakta ve düzenli ve sağlıklı beslenmeyen kişiler de bu toksin maddeler vücut işleyişinin bozmaktadır. Bozulan metabolizma da düzenli işlev görememekte ve kilo alımı ve vücutta yağların oluşumu artmaktadır.

Toksinler Diyet ile Arındırılabilir Mi?

Sağlıklı ve güvenilir besinlerin tüketimi ile vücutta meydana gelen toksin oluşumları temizlenmektedir. Bu durum doğru besinlerin tercih edilmesi ve düzenli bir beslenme programının oluşturulması ile bozulan metabolizmanın düzene girmesinin sağlamaktadır. Düzenli vücut işlevleri ile de meydana gelen veya dışarıdan alınan toksin maddeler idrar, dışkı ve terleme yolu ile atılabilmektedir.

Detox yöntemi ise son zamanlar da sıkça duyulan ve popüler olan bir yöntemdir. Diyet uygulayanlar tarafından sıkça kullanılan detox suları da vücudu toksinlerden arındırmanın diğer bir yöntemidir. Ancak en sağlıklı içecek sudur. Detox ise vücuda alınan su miktarını artırmak için yeteri kadar su içmeyen kişilerin su tüketimi artsın diye bazı meyve ve sebze parçalarının, yapraklarının ve köklerinin sulara katılması ile oluşturulur. Ancak suya katılan bu sebze ve meyve parçalarının doğal ve zirai ilaç görmemiş olması gereklidir.

Diyette yanlı yapılan bir nokta ise sadece bu suları tüketerek uzun zamanlar aç bırakılan vücutta geri dönüşümsüz bir yola girilmesi olmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenen kişilerin bu toksinlerden korkmamaları gerekir. Zaten sağlıklı bir vücut bu toksinleri barındırmaz.