Tırnak Kırılmasını Önlemenin Yolları

110

Tırnak kırılmasının birçok nedeni olmasına rağmen en çok kırılmaya uğrayan tırnaklar hassas tırnaklardır. Hassas tırnaklar en ufak darbede kırılmakta ya da zedelenmeye uğramaktadır. Hassas tırnakların çok fazla vitamin ve kalsiyum tüketmeyen insanlarda görüldüğü söylenebilir. Tırnakları ısırmak, yaşlılık, deri hastalıkları da tırnak kırılmalarına neden olmaktadır.

Tırnak kırılmalarını önlemek için temizlik yaparken, bulaşık yıkarken ya da diğer ev işlerini yaparken tırnaklarınızı koruyacak eldiven kullanmanız kırılmaları önleyecektir. Bol bol vitamin ve kalsiyum takviyesi almak da tırnaklarınızı kırılmalara karşı dayanıklı hale getirecektir. Yumurta, süt ve ceviz de tırnaklarınızı kırılmalara karşı dayanıklı yapan besinlerdir.

Kırılan tırnakların bakımını zaman kaybetmeden yapmak kırıkların daha da büyümesini önleyecektir. Bu yüzden tırnağınız kırıldığı anda sağlam bölgeye kadar törpülemek ya da kesmek tırnak sağlığınız için oldukça önemlidir.

Manikürünüzü düzenli olarak yapmanız tırnak bakımınız açısından önemlidir. Ayrıca bazı krem ve losyonlarla tırnaklarınıza vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı tırnaklara sahip olabilir ve kırılmaların önüne geçebilirsiniz.

Tırnaklarınızla bir şeylerin kapağını açmaya çalışmayın. Bu şekilde tırnaklarınızı zorlamış olursunuz. Zorlanan tırnakların da kısa sürede kırılma ihtimalleri bulunmaktadır. Sizde tırnaklarınızı korumak istiyorsanız tırnaklarınızı zorlamamanızı tavsiye ederiz.

Tırnakların nemli ve ıslak ortamlarda çok fazla bulunması tırnakları inceltmektedir. İncelen tırnaklar da kısa süre içinde kırılmaktadır. Bu yüzden ellerinizi çok fazla suyun altında tutmayın. Su ile temas eden tırnaklarınızı vakit kaybetmeden temiz bir bez ile kurulamalısınız.

Bu püf noktalara dikkat ettiğiniz takdirde daha sağlam tırnaklara sahip olabilir ve tırnak kırılmalarına karşı önem alabilirsiniz.