Tiktok Kullanıcılarının Kullanabileceği Uygulamalar Ve Siteler

tarafından Blog Adresi
161 Görüntüleme

Sosyal medya uygulamalarının en popülerlerinden biri olan Tiktok, internet ortamında görülebilecek en iyi video içeriklerinin yayınlandığı bir platformdur. Tiktok kullanıcılarının kullanabileceği uygulamalar ve siteler ile abonelerin kendilerine daha özgün içerikli videolar çekebilmeleri mümkün olur.

İnstagram, Vine ve Snapchat benzeri uygulamaların karma halinde buluştuğu Tiktok uygulamasında, birbirinden farklı alanlarda çekilmiş videolar yer alır. Tiktok fenomenleri ise bu işten oldukça yüksek miktarlarda para kazanmaktadır. Tiktok uygulamasında kullanılabilecek birbirinden farklı yan uygulamalar ve siteler bulunur.

Tiktok Hakkında

2016 yılının Eylül ayında piyasaya sürülen Tiktok uygulaması, Çin’de Douyin adı ile bilinmektedir. Musical.ly uygulamasının bir versiyonu olarak üretilmiş ve 2016 yılından beri en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Video içerikleri oluşturmanın yanı sıra, canlı yayın açma gibi özellikler de uygulama içerisinde mevcuttur.

Çekilen videoların maksimum 15 saniyelik olması, video yaratıcılarının çok kısa bir sürede dikkat çeken içerikler üretmelerine neden olmuştur. Videolara yerleştirilebilen eğlenceli etiketler, özel efektler ve daha fazlası ile çekilen videonun özel bir hale getirilmesi sağlanır. Uygulama içerisinde aynı zamanda çekilen videoları birleştirmek, kırpmak ya da kesmek için araçlar da mevcuttur.

Tiktok Kullanıcılarının Kullanabileceği Uygulamalar Ve Siteler
Tiktok Kullanıcılarının Kullanabileceği Uygulamalar Ve Siteler

Tiktok Kullanıcıları

Tiktok uygulaması IOS ve Android işletim sistemlerinin yanı sıra Amazon için de üretilmiştir. 2018 yılında yapılan bir değerlendirme sonucunda ilk yarıya yaklaşıldığı zamanlarda güncel Tiktok kullanıcılarının 250 milyon civarında olduğu tespit edilmiştir.

150’den fazla ülkede kullanıcılara hitap eden uygulama, 500 milyon kişinin ayda aktif olarak kullandığı oldukça global bir platformdur. Türkiye’de 21 Ocak 2019 tarihinde yapılan bir araştırmada, Android işletim sisteminin marketinde en çok indirilen uygulama olmayı başarmıştır. Tiktok kullanıcılarının kullanabileceği uygulamalar ve siteler bu anlamda video içerik üreticilerinin yardım aldıkları bir alan oluşturmuştur.

TiktokforWeb

Türkiye’de sadece IOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilen Tiktok’un web için sürümünü henüz kullanılmaktadır. Web sürümünün kullanılmamasından kaynaklı olarak kullanıcıların üçüncü parti uygulamalardan destek aldıkları görülür. Tiktok uygulamasını kullanan kişilerin web sitesi üzerinden giriş yapabilmeleri için açılmış olan Tiktokforweb hesap üzerinden giriş yapılmasına olanak sağlamaz.

Tiktok videolarını rastgele anasayfa üzerinden açabilmek için geliştirilmiş bir web sitesidir. Bulunulan bölgedeki en popüler Tiktok videolarını gösterir. Tiktok Live adı verilen canlı yayınlar da bu web sitesi üzerinden izlenebilir. Tiktok videolarının indirilmesine de bu web sitesi olanak sağlar.

Video Downloader for Social Media

Tiktok videolarını indirmek isteyenlerin tercih edebilecekleri bir başka üçüncü uygulama Avalon Inc. tarafından üretilmiş olan Video Downloader for Social Media’dır. Google Play Store içerisinde yer alan binlerce uygulamanın içeriğinde yer aldığı bu platform, Tiktok kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilir.

Tiktok filigranını videoların üzerinden kaldırmasından dolayı da kullanıcılarından tam not almıştır. Tiktok videosunun bağlantısını indirme alanına yapıştırarak kısa süre içerisinde cihaza kaydedebilmek mümkün olur. Videonun yalnızca sesini kaydetme ya da indirme imkanı da sunan bu uygulama, Tiktok ve benzeri video uygulamaları açısından oldukça kullanışlıdır.

Tik Tok Lite

Tiktok uygulamasını kendi videosunu oluşturmak yerine sadece eğlenmek amacı ile kullananlar için geliştirilmiştir. Tiktok uygulamasını sadece video izlemek için kullanacak olan kişilerin bu uygulamayı yüklemelerinde gerek yoktur. Tiktok uygulamasının cihaza yüklenmesi çoğu kişide şarjın hızlı bir şekilde bitmesine neden olmuştur.

Bu nedenle yalnızca video izlemek için yüklenecek ise uygulamanın bu olumsuz yönünden uzak durmak gerekir. Tik Tok Lite, video izlemek için cihazın şarjını yemeye gerek duymayan yan uygulamalardan bir tanesidir. Depolama alanı düşük olan Android uygulamalarına benzer şekilde cihazda çok az bir yer kaplar. Pasif kullanıcılar için oldukça avantajlı bir uygulamadır.

Tiktok Kullanıcılarının Kullanabileceği Uygulamalar Ve Siteler
Tiktok Kullanıcılarının Kullanabileceği Uygulamalar Ve Siteler

Vizmato

Tiktok uygulaması video içeriklerinin birbirleri ile yarıştığı bir uygulamadır. Bu nedenle özgün video üretmek, videoları benzersiz hale getirmek ve bu konuda deneyim kazanmak için kullanıcıların üçüncü parti uygulamalara ihtiyaçları olabilir. Vizmato tam da bu noktada Tiktok kullanıcıları için oldukça profesyonel bir arayüze sahip olan video editörlüğü yapmaktadır.

Uygulamanın ücretsiz sürümünün yanı sıra, pro olan ve para ile alınabilecek olan sürümü de mevcuttur. Ücretsiz sürümünde bile oldukça başarılı içerikleri bulunduran Vizmato, video oluşturmak için gerekli tüm özellikleri bünyesinde barındırır. Slayt gösterisi, videoyu kırpma, birleştirme, ses efektleri vb. daha pek çok özellik üzerinden çekilen videoyu özgün bir şekle büründürmek mümkün olur.

Hashtags for Tiktok

Tiktok uygulaması diğer tüm uygulamalar gibi takipçi sayısının yüksek olması açısından kullanıcıları yan uygulamalara iten bir özellik taşır. Sosyal medya uygulamalarının en önemli noktalarından biri olan takipçi sayısı, popüler hashtagların kullanılması ile artmaktadır. Hashtag adı verilen konu etiketi kullanımı, öncelikli olarak Twitter uygulamasında yer almış, daha sonrasında İnstagram gibi dünyanın en çok kullandığı uygulamalarda da kendisine yer bulmuştur.

Tiktok uygulaması içerisinde hashtaglerin kullanımı ve popüler hashtagleri bulmak için tercih edilebilecek üçüncü parti uygulaması ise, Hashtags for Tiktok’tur. Video içeriğine uygun olan etiket kullanımı için bu uygulamadan yardım alınabilir.

Tiktok dünya çapında bir kitleye hitap etmesinden ötürü para kazancının da oldukça yüksek olduğu platformlardan biridir. Bu nedenle uygulamayı verimli bir şekilde kullanmak için bazı uygulamalara ya da web sitelerine ihtiyaç duyulabilir. Bu siteler ve uygulamalar sayesinde daha kaliteli içerikler oluşur.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.