Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Kombin ve Nasıl Giyinmeli

tarafından blogadresi
72 Görüntüleme

Her insanın vücut tipi aynı olmadığı gibi doğru ve şık kombinasyonların yakalanabilmesi adına en doğru kıyafet tercihlerinin vücut tipine uygun bir şekilde yapılması gerekir. Aksi durumda vücut hatlarıyla bütünlük oluşturmayan kıyafet tercihleri sahip olunan genel görünümün uyumsuz olmasına sebep olabilir. Özellikle ters üçgen vücut tipi gibi doğru ve etkili kıyafet tercih edebilmenin zor olduğu vücut tiplerinde gerçek bir kişisel tarz sahibi olabilmek için en uygun modanın oluşturulması bazı güçlükler içerir.

Yüzücü vücut tipi olarak da adlandırılan bu vücut tipinde en doğru kombinin belirlenebilmesi adına dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunur. Özenle kıyafet seçerek en doğru kombinasyonunu yakalanması adına belirleyici olacak olan bu püf noktaları ile kişisel bir giyim tarzına sahip olmak son derece kolay olmakla birlikte aynı zamanda moda ikonu haline dönüşmek de son derece olasıdır. Atletik vücut tipi nasıl giyinmelidir?

Ters Üçgen Vücut Tipi Nedir?

Ters üçgen vücut tipi en genel anlamıyla vücudun omuzlardan başlayarak ters bir üçgeni andırmasından dolayı bu tarz vücut tiplerine verilen isimdir. Bu vücut tipine sahip olanların omuzları geniş olmakla birlikte göğüs bölümü itibariyle aşağıya doğru ters bir üçgen olacak şekilde vücut hatları daralır.

Bir diğer ismi yüzücü vücut tipi olan bu tarz vücut tiplerinde belirgin bir şekilde ön plana çıkan bir diğer husus da bacakların uzun olmasıdır. Özellikle kadınların açısından açık bir görünüm ile dikkat çeken bu vücut tipinde bacaklar ince ve uzun olarak kalça ve basen bölümünden aşağı doğru süzülür.

Kadınlarda kombin oluşturması son derece uygun olmasına karşın en etkili tercihin yapılabilmesi konusunda bazı zorluklar içeren yüzücü vücut tipi erkekler de de en doğru kombinlerin oluşturularak tarz sahibi olunması konusunda bazı zorlukların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Bu bağlamda ters üçgen vücut tipi erkek vücut hatlarının en açık şekilde görünebilmesi ve vücut hatları ile tercih edilen kıyafetlerin uygunluk taşıyabilmesi adına bazı noktalara oldukça önem göstermelidir.

Ters Üçgen Vücut Tipi Ölçüleri

Ters üçgen vücut tipi ölçüleri belirtilmiş olduğu gibi geniş bir omuz ile başlayarak daralan vücut biçimi şeklindedir. Bu vücut tipi kapsamında vücudun ölçüleri genel hatlarıyla şu şekilde ön plana çıkar:

 • Son derece geniş omuzlar
 • Normal standartlarda bel ölçüsü, omuza göre daralarak giden
 • İnce ve belirgin olmayan kalçalar
 • Uzun bacaklar

Bu kapsamda tahmin edileceği üzere özellikle kadınlar için ters üçgen vücut tipi gibi bir vücut tipine sahip olmak en temel anlamıyla güzel ve hoş bir biçimli bacak yapısına sahip olunmasını sağlar.

Ters üçgen vücut tipi kadınlar bu bağlamda özellikle sahip oldukları bacak yapılarından dolayı son derece dikkat çekiyor olmakla birlikte kıyafet tercihinde bulunurken de en çok sahip olunan uyumlu bacakların ön plana çıkarılması gerekir. Dolayısıyla ters üçgen vücut tipi abiye, etek, pantolon ve benzeri tüm tek ya da birden fazla parçadan olan kıyafetleri tercih ederken öncelikli olarak bacakların ön plana çıkmasına dikkat etmelidir.

Yüzücü Vücut Tipi

Belirtilmiş olduğu gibi yüzücü vücut tipi ters üçgen vücut tipinin bir diğer adıdır ve temelde bu isimle anılıyor olmasının sebebi ise yüzücülerin vücut yapısının ters bir üçgeni andırmaya son derece müsait oluşudur. Tahmin edileceği üzere yüzücüler yüksek oranda omuz ve kol gelişimine sahip olduğundan omuz genişlikleri daha yüksek seviyede olur ve bunula birlikte yüzmenin bacak gelişimi konusunda sağladığı eşsiz avantaj ile bacaklar daha uzundur.

Ayrıca yüzücü vücut tipi, vücut hatlarının en belirgin şekilde ön planda olduğu için kıyafet tercih ederken doğru kombinasyonların elde edilebilmesi bakımından bazı zorluklar içerir. Erkekler için durum birkaç parça kıyafet ile kombine edilme konusunda avantaj sağlıyor olmasının yanı sıra kadınlarda durum bir miktar daha farklılaşır. Bu bağlamda özellikle bacakların ön planda olduğu kısa elbiseler ya da kıyafetlerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Kıyafet Tercih Etmek İçin İpuçları

Her vücut tipinin ve vücut ölçüsünün kendine özgü getirdiği bazı doğal avantajlar ve dezavantajlar olduğu gibi ters üçgen vücut tipi için de durum aynıdır. Bu kapsamda belirtilmiş olduğu gibi en doğru tarzın yakalanarak, orantılı kombinlerin elde edilebilmesi adına kadınların birden fazla parça kıyafet ile yüzücü vücut tipi sahibi olmaları durumunda bazı avantajlar elde etmeleri mümkündür.

Bu noktada sadece dikkat edilmesi gereken püf noktalarına yeterli özenin gösterilmesi ve giyilecek kıyafetlerinden ya da tercih edilecek elbiselerin bu püf noktalarına göre belirlenmiş olması yeterli olacaktır. Ters üçgen vücut tipine göre kıyafet tercih etmek için ipuçları şu şekildedir:

 • Kadınlar için askılı straplez elbiseler çok doğru bir tercih olacaktır.
 • Belirtilmiş olduğu gibi kısa ve mini elbiseler ya da eteklerin tercih edilmesi bacakların ön plana çıkmasını sağlar.
 • Bacakların yanı sıra dikkatleri son derece ince olan kalça bölümüne çekmek ve bu noktada uyumu yakalamak oldukça kolaydır.
 • Dikkat edilmesi gereken en temel meselelerden biri de giyim konusunda üst bölgede fazla hareketin tercih edilmemesidir. Zaten geniş omuzlar sebebiyle ön planda olan üst bölüm zaten hali hazırda yeteri kadar ilgi çekicidir. Burada sadece basit tercihler yeterli olacaktır.
 • Yine de üst bölgenin uyumunu sağlamak adına V yaka kıyafetlere yönelim gösterilebilir.
 • Tek parça kıyafetlerde özellikle etekler başta olmak üzere açık renkler ve açık renk tonları tercih edilebilir.
 • Alt ve üst kıyafetlerin parçalı olarak koyu ve açık renk ve renk tonları ile tercih edilmesi halinde ince olan bel daha ön plana çıkacağından, bu renk uyumunun gözden kaçırılmaması tavsiye edilir.
 • Özellikle geniş kemer kullanımına dikkat edilmelidir. Geniş kemerler tam olarak bu vücut tipine uygundur

Bunlara dikkat edilmesi halinde ters üçgen vücut tipi son derece basit kombinasyonlar ile doğru ve etkili kıyafet tercih edilebilmesine oldukça uygundur.

 

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.