Ter Kokusunu Nasıl Engelleriz?

Bu yazıda Ter Kokusunu Nasıl Engelleriz? konusunu sizler için inceledik.

206

Ter kokusu ergenlik çağı ile birlikte görülmeye başlanır. Bunun sebebi ise ergenlik döneminde hormonların artmasıdır. Bu hormonlar ergenlik çağına kadar aktif değildir. Bu yüzden çocukluk çağında ter kokusu problem değildir. Terleme aslında vücuda koku yapmamasına rağmen, bazı bakteriler bu ortamları çoğalma olarak kullanırlar ve hızlı bir şekilde çoğalırlar. Vücudun soğutma sistemi görevini yapan ter bezleri, vücudun sıcaklığının artması ile birlikte harekete geçerek terleme yolu ile soğutma işlemine geçer.

Vücut içerisinde bulunan toksinleri dışarı atan ter bezleri etrafa yaydığı kötü kokular sebebi ile insanları zor duruma düşürebiliyor. Aslında ter kokusu bakterilerin neden olduğu kokudan başka bir koku değildir.

Ter Kokusu ile Başa Çıkmanın Yolları

Ter kokusunun sosyal yaşamınızı etkilemesine ve arkadaşlarınızın sizden uzaklaşmasına izin vermeyin. Ter kokusunu nasıl engelleriz? Bu sorunun cevabını aşağıda bir kaç yöntemle açıkladık.

Doğru bilinen bir yanlışı açıklamakta fayda var. Deodorantlar terlemeyi önlemez. Sadece ter kokusunu maskeler. Birçok ter önleyici içeriğinde deodorantlar bulunur. Koltuk altlarınızın kuru kalmasına özen gösterin. Bakteriler, kuru ortamlarda çoğalamazlar.

Ter Kokusunu Elma Sirkesi ile Önleme

Elma sirkesi, özellikle koltuk altı kokularına karşı çok etkili bir çözümdür. Bunun nedeni cildin Ph seviyesini düşürerek, koltuk altı bölgesinde bakteri üremesini engellemektedir. Koltuk altı kokusundan kısa zamanda kurtulmak için bir miktar sulandırılmış elma sirkesini günde bir kaç kez koltuk altınıza uygulayabilirsiniz.

Gün içerisinde çek fazla terlediğiniz bir işte çalışıyorsanız, kıyafetlerinizi her gün değiştirmelisiniz. Kullanılmış ve daha önce giyilmiş kıyafetler bakterilerin daha fazla çoğalabileceği ortamlardır.

Ter Kokusunu Karbonat ile Önleme

Vücudunuzu kötü kokulardan kurtarmak için bir diğer etkili madde ise karbonattır. Vücudunuzda ter kokusunun fazla olduğu yerlere örneğin, koltuk altınıza, boyun bölgenize ve ayaklarınıza karbonat sürebilirsiniz. Karbonat, vücutta bulunan nemi emer ve kötü kokuya sebep olan bakterilerin çoğalmasını engeller. Daha etkili bir çözüm istiyorsanız, karbonatı mısır nişastası ile karıştırın ve bu karışımı terlediğiniz bölgelere uygulayın. Kısa zamanda ter kokusundan etkili bir şekilde kurtulacaksınız.