Telifsiz Video Siteleri

tarafından blogadresi
64 Görüntüleme

Günümüzde internet ortamında paylaşılan şarkılar da dâhil olmak üzere pek çok videonun telif hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle insanlar, herhangi bir videodan alıntı yapmaya çekinir hale gelmiştir. Eğer bir video hazırlamak istiyorsanız, mutlaka şarkı ve video kesitlerinden faydalanarak içeriklerinizi zenginleştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sıkıcı bir video elde etmiş olursunuz.

Telifsiz video, içerik sahibinin videosunu kullanan bireylere dava açmadığı, yani videoya kullanım izni verdiği içeriklerdir. Böylelikle telifsiz videoları kullandığınız zaman herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmanız mümkün değildir. Eğer siz de videolarınızda ya da üreteceğiniz farklı içeriklerde size ait olmayan kesitler kullanmak istiyorsanız, mutlaka telifsiz videolara göz atmalısınız. Aksi takdirde yasalar önünde suç işlemiş sayılırsınız.

Telifsiz Video Kullanımı Neden Önemlidir?

Telifsiz video siteleri ile ilgili pek çok merak edilen husus bulunmaktadır. Bu hususlardan bir tanesi de neden telifsiz videoların kullanıldığı ile alakalı olmaktadır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, pek çok video içeriğinde telif bulunur. Bu teliflerin ana sebebi, emek hırsızlığının önüne geçilmesidir. Eğer bir video, para kazanma amacı içeren başka bir içerikte kullanılmış ise, bu durum emek hırsızlığı yapıldığı anlamını taşımaktadır. Bu nedenle telifsiz videolar kullanmak oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Eğer telif hakkı olan bir videodan kesit alırsanız, video sahibi size dava açarak hakkı olan tutarı fazlasıyla sizden geri alabilmektedir. Zira telif, yasal bir haktır ve kanunlar önünde hakkı çiğnenmiş olan birey haklı kabul edilmektedir. Bu nedenle, sırf 5 ya da 10 saniyelik video kesiti almanız durumunda yüklü meblağlar ödemek zorunda kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Telifsiz video kavramı, videoyu kullanmış olsanız bile herhangi bir yasal durum ile karşı karşıya kalmayacağınız anlamına gelmektedir. Oluşturmak istediğiniz videoda istediğiniz görüntüleri alamazsanız, videoyu tekrar tekrar çekmek için vakit kaybetmek yerine telifsiz stok videolardan faydalanabilmeniz mümkündür. Böylece videonuz çok daha güzel bir hal alacaktır.

Telifsiz Video Siteleri

Telifsiz video siteleri, telif hakkı olmayan videoların bir araya getirildiği platformlardır. Bu mecralar sayesinde telif hakkı olmayan videoları aramak için çaba harcamanıza gerek yoktur. Ayrıca bu sitelere, bazı insanlar da içerik atarak telif şartı koymamaktadır. Bu sayede telifsiz video sitelerinde daha önce bahsettiğimiz yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalmanız imkânsızdır. Günümüzde pek çok telifsiz video sitesi hizmet vermektedir. Aşağıdaki başlıklarda video siteleri isimleri ve içerikleri belirtilmektedir. 

Pixabay

Pixabay, telifsiz video denilince akla gelen ilk sitelerden bir tanesidir. Video içeriklerinizde kullanabileceğiniz, slaytlarınıza ekleyebileceğiniz, broşürlerinize bastırabileceğiniz pek çok farklı telifsiz içeriğe bu site aracılığı ile erişim sağlayabilmeniz mümkündür. Pixabay aracılığı ile telif sorunu yaşamadan kullanabileceğiniz kategoriler şu şekildedir:

  • Fotoğraf
  • Video
  • Müzik
  • Vektör
  • İllüstrasyon

Yukarıda belirtilen kategorilerde indirme işlemi yapabilir ve özgür bir şekilde içeriklerinizde kullanabilirsiniz. Üstelik Pixabay, bu kullanımlar için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Üye olmak ve işlem yapmak tamamen ücretsizdir.

Archive.org

Archive.org, sayısız video ve fotoğraf bulabileceğiniz bir sitedir. Bu site içerisinde yalnızca fotoğraf ve video değil, kitap, içerik, yazılı kaynak, ses kayıtları gibi kategoriler de mevcuttur. Sitede yer alan çoğu içerik lisanssız olsa da, bazılarında lisans olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir içeriği kullanmadan önce ibareleri kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.  

Mixkit

Ücretsiz ve telifsiz video siteleri arasında yer alan Mixkit, video içerik üreticilerinin yaygın olarak kullandığı platformlardan bir tanesidir. Sayısız kategoride pek çok farklı telifsiz içerik alabileceğiniz bu site, içeriklerinin büyük bir bölümünü ücretsiz olarak sağlamaktadır.

Eğer üstün kalitede video, fotoğraf ve ses efektleri isterseniz, tek yapmanız gereken aylık ücret ödemek olacaktır. Bu işlemler için para harcamak istemeyen bireyler ise, sitedeki ücretsiz seçeneklerden faydalanabilmektedir. Mixkit, free stock video seçeneği ile de hizmet verdiği için sorun yaşamadan ve para ödemeden de işlem yapabilmeniz mümkündür.  Mixkit telifsiz hizmetler şu şekildedir:

  • Video
  • Fotoğraf
  • Müzik
  • Ses efektleri
  • Video şablonları

Vidsplay

Vidsplay, telifsiz video sunan platformlardan bir tanesidir. İçerikleri düzenli olarak güncellenen bu site üzerinde sayısız video bulabilmeniz mümkündür. Üstelik site üzerinde yer alan tüm videoları kişisel amaçla kullanabileceğiniz gibi, ticari amaçlar için de telifsiz ve satın alma zorunluluğu olmadan kullanabilirsiniz.

Coverr

Coverr, internet üzerinde çeşitli amaçlar için kullanılabilecek stok video hizmeti veren platformlardan bir tanesidir. Bu platformda yayınlanan videolar, genellikle internet sitelerinde kullanılmaktadır. Ancak eğer isterseniz, videolarınızda da kullanabilmeniz mümkündür. Hayvanlar, doğa, yolculuk, el işi, sanat, arka plan, duygu ve düşünce gibi sayısız kategoride video paylaşılmaktadır. İçerikler düzenli olarak güncellendiği için video çeşitliliği konusunda oldukça başarılı bir sitedir.

Pexels

Pexels, video ve fotoğraf arayışı içerisinde olanların yardımına koşmaktadır. Özellikle ticari ve kişisel kullanımlar için ideal olan bu sitede sayısız video ve fotoğraf içeriği bulabilirsiniz. Filtreleme özelliği sayesinde, istediğiniz içeriğe kolayca erişebilirsiniz.

Clipstill

Clipstill, telifsiz video hizmeti sunan siteler arasındadır. Ancak bu site, diğer telifsiz video sitelerinden çok daha farklıdır. Sinemagraf olarak bilinen küçük hareketli döngü videolarının (Instagram platformundaki boomerang gibi) yer aldığı bu platformdaki içerikler, genellikle internet sitelerinde kullanılmaktadır. Ancak videoların içerisine yerleştirilmeye de uygundur.

Neden Stok Video Kullanmalıyım?

Stok videolar, video içerik üreticileri başta olmak üzere, medya sektöründe çalışanlar için hayat kurtarıcıdır. Bir örnek vermek gerekirse, tatil yapmak ile alakal bir video çekiyorsunuz ancak yollar istediğiniz gibi boş ve çekici gözükmüyor. İşte o anda stok video paylaşımı yapan sitelere giderek yolculuk videolarından kesintiler alabilirsiniz. Bu tür ufak detaylar sayesinde videonuzun daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Stok video siteleri sayesinde istediğiniz içeriği üretebilmeniz mümkün olacaktır. Üstelik bu sitelerde yalnızca telifsiz videolar yer aldığı için yasal işlemler ile karşı karşıya kalma olasılığınız yoktur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.