Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi

tarafından Blog Adresi
210 Görüntüleme

Günümüzde artık hiç şüphesiz ki teknoloji çağı içerisinde bulunmaktayız. Teknoloji kısa bir süre içerisinde herkes için vazgeçilmez oldu. Özellikle yeni nesil çocukların bu ortam içinde dünyaya geldikleri düşünülürse bu duruma en çok önem veren haliyle onlar oldu. Hal böyle olunca teknolojinin çocuk gelişimine etkisi her ebeveyn için merak konusu haline geldi. Çocuk gelişimi üzerinde hem yararlı hem zararlı birçok etkisi bulunan teknoloji; tamamen kullanım amacına, süresine, kalitesine göre yararı ya da zararı belirginleştiği bir gerçektir. Peki, teknolojik ürünler kullanılırken neler yapılmalıdır? Bu durumun çocuk gelişimini üzerinde etkileri nelerdir?

Ebeveynler Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

Teknolojinin çocuk gelişimine etkisi konusunda ebeveyn kontrolü çok önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklar, televizyonda ya da telefonda gördüğü her şeyi gerçek sanıp koşulsuz ona inanabilmektedir. Haliyle gördüğü herhangi bir kötü içerik gelişimi üzerinde olumsuz bir duruma sebep olabilir.

Bunların önüne geçebilmek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar şöyledir:

  • Teknoloji kullanımı birkaç saati geçmemeli,
  • Çocuklar yalnız başına bırakılmamalı,
  • Teknolojiyi çocuk için ödül ya da ceza haline getirmemeli,

Süre dolduğunda ek süre verilmemeli gibi ebeveynlerin çocuklarının ruhsal ve bedensel gelişimlerini olumlu yönde desteklemeleri önemlidir.

Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi
Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi

Teknolojinin Çocukların Fiziksel Gelişimine Etkileri Nelerdir?

Çocukların uzun süre maruz kaldığı zararlı ışınlar onların küçük yaşta göz problemleri yaşamalarına neden olabilir. Bunun yanı sıra uzun süre hareketsiz kalmak iskelet sistemlerinin gelişiminde olumsuzluklar meydana getirebilmektedir. Ayrıca hareketsiz yaşam kaynaklı obezite dahi risk faktörü oluşturmaktadır.

Teknolojinin Çocukların Ruhsal Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Fiziksel özellikler kolaylıkla fark edilebilir olduğu gibi ruhsal özellikler hemen kendini dışa vurmayabilir. Bu yüzden çocuğunuzun kontrol altında teknoloji kullanımı oldukça önemlidir. Sürekli bu alanla meşgul edilen çocuk daha içine kapanık olabileceği gibi kendini ifade etme anlamında da birçok durumla karşılaşabilir. Ayrıca izlediği videolar, oynadığı oyunların içeriğine göre daha agresif olabilme, şiddete yönelebilme gibi gelişimlerini kötü etkileyecek birçok durum mevcuttur.

Teknolojinin Çocuk Gelişimine Olumlu Etkileri Nelerdir?

Teknolojinin tabi ki bir sürü olumlu yönü mevcuttur. Çocuğunuzun motor becerilerini geliştirmek adına sınırlı zamanda oynatılan oyunlar olumlu etki sağlayabilir. Ayrıca izlediği yararlı içerikli videolar onların öğrenmesine katkı sağlayıp, algılarını genişletecektir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.