Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

tarafından Blog Adresi
117 Görüntüleme

Tarayıcı virüsleri cihazlar için son derece tehlikeli olabilir. Kullanıcı açısından da oldukça can sıkıcı bir durumdur. Elbette bu sorunun çözümü için atılacak adımlar mevcut. Tarayıcıya bulaşan virüsler nasıl temizlenir? Sorusuna verilecek birçok cevap var.

Ancak; öncelikle konuya dair bilgi edinilmesi gerekir. İnternette bazı programların indirilmesi için pek çok siteye giriliyor. Bununla beraber, programlar cihazlara indiriliyor. Bu programların pek çoğu virüs riski taşıyor.

Virüs kapan cihazda sürekli can sıkıcı mesajlar görülüyor. Sorunlar yalnızca bunlarla da sınırlı değil. Bu virüsler disk alanını ya da hafızayı kullanıyorlar. Bu da bu alanların verimini olumsuz etkiliyor. Kullanılan dosya içeriklerini bozuyor. Dolayısıyla cihazların virüslerden arındırılması çok önemli. Bunun için temizlik gerekiyor. Cihaz ve aynı zamanda kullanılmakta olan tarayıcı temizlenmelidir. Bunları yapılabilmesi için bazı işlemlerin doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?
Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

Bilinmeyen Programları Kaldırmak

Bilinmeyen programların kaldırılması gerekir. Zira bilinen programların dışında bilinmeyen programlar olabilir. Bu binmeyen programlar kurtulmak önemli.

Bunun için;

  • Başlat menüsüne gelinir.
  • Menü açıldığında buradan Denetim masası seçilir.
  • Denetim masası sayfasındaki seçeneklerden Program Ekle- Kaldır sekmesi tercih edilir.
  • Bu sayfaya gelindiğinde programlar kontrol edilir.
  • Bilinmeyen bir program varsa bu program kaldır seçeneğinden kaldırılır. Program kaldırma işlemi yapıldıktan sonra cihazın yeniden başlatılması gerekir.

Böylece temizlik için ilk aşama başarıyla bitirilmiş olur. Bununla beraber; bilinmeyen programların yol açacağı virüs riskinden de kurtulmuş olunur.

Eklentileri Kontrol Etmek

Tarayıcıda tam bir virüs temizliği yapmanın önemli adımlarından bir tanesi de eklentilerin kontrol edilmesidir. Eklentilere dikkat edilmese de virüslerin büyük çoğunluğu yüklenilen eklentilerden kaynaklanır. Bunun için ilk olarak bu eklentilerin temizlenmesi gerekir. Bilinmeyen tüm eklentiler cihazdan kaldırılır. Özellikle yüklenmeyen eklentilerin hepsi kaldırılmalıdır. Bu cihazın temizliği için oldukça önemlidir.

Tarayıcı Silip Yeniden Yüklemek

Eklentilerin silinmesi tarayıcıya bulaşan virüsler nasıl temizlenir? Sorusuna cevap olmadıysa o halde ikinci adıma geçilir. Böyle durumlarda söz konusu tarayıcının cihazdan kaldırılması gerekir.

Tarayıcının cihazdan kaldırılması sırasında tarayıcıya ait olan bütün özel klasörler de kaldırılmalıdır. Yani cihaz, söz konusu tarayıcıya ait her şeyden arındırılmalıdır. İşlem sonrasında cihaz yeniden başlatılır. Yeniden başlatma tamamlandığında internet tarayıcısı yeniden yüklenir ve gerekli kurulum aşamaları tamamlanarak tarayıcı yükleme işlemi sonlandırılır.

Antivirüs Programıyla Tarama

Cihazın güvende tutulmasının önemi kadar internet tarayıcısının da güvende tutulması gerekir. Dolayısıyla bunun için de gerekli işlemler yapılmalıdır. Tarayıcının güvende tutulması için mutlaka iyi bir antivirüs programı tercih edilmelidir. Bunun için güvenilir ve işe yarar bir antivirüs programı indirilir. Bu programlar için internette araştırma yapılmalı ve verimli bir antivirüs programı bulunmalıdır.

İndirme işlemi sonrasında derin ve detaylı bir şekilde tarama başlatılır. Tarama işlemi kullanıcıya gerekli olan bilgileri vererek taramayı gerçekleştirir. Tarama işlemi sonrası cihaz virüslerden arınarak güvenli hale gelir. Bununla birlikte antivirüs programı düzenli olarak cihazı korumaya devam eder.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Kurtulmak

Kötü amaçlı yazılımların kesinlikle önlenmesi gerekir. Bilgisayarlar için en tehlikelisi bu tür yazılımlardır. Bu tür yazılımlar cihazlara ciddi zarar verir. Gereken bazı önlemler alınırsa bu yazılımları engellemek mümkün olur. Bu kötü yazılımların önlenmesinde en önemli unsur antivirüs programlarıdır. Bu nedenle; her cihazın mutlaka bir antivirüs programına ihtiyacı vardır. Aynı zamanda bu programların sürekli olarak güncel olması da son derece önemli. Bu programların güncelliği denetlenmelidir.

Antivirüs programları genel olarak haftalık olarak güncellenir. Yani otomatik bir şekilde güncelleme sağlar. Bu güncellemelerin arada kontrol edilmesi de önemli. Bu antivirüs programları cihazı, virüslere karşı korumanın yanı sıra pek çok kötü amaçlı yazılımı da engeller. Cihaza tam bir koruma sağlar.

Bilinçli İnternet Kullanımı

Pek çok kullanıcı için geçerli olmayan bir durumdur. İnternet kullanımında her siteye girilmesi, gezilmesi ve bilinmeyen dosya ya da programların indirilmesi virüs riskini artırır. Neredeyse her işlemin internet üzerinden yapıldığı bu dönemde bu risk daha da atmaktadır. Bu noktada her kullanıcının internet kullanımına dikkat etmesi oldukça önemli. Kullanıcının bilinçli hareket etmesi gerekir. Eğer dikkatli olunursa virüs riski önemli ölçüde azalır.

Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?
Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

Geri Yükleme

Yukarıda belirtilen adımlar tarayıcının ve bilgisayarın önemli oranda temizlenmesini sağlar. Ancak; bu işlemlerin yapılmasına karşın bazı sorunlar devam ediyorsa o halde farklı bir işleme ihtiyaç duyulabilir. Bu işlem genelde cihaza geri yükleme yapılması işlemidir. Ancak bu son çare olarak düşünülmelidir. Bu işlemin yapılabilmesi için bazı adımların atılması gereklidir.

Bu adımlar şunlardır;

  • Başlat menüsüne gelinir.
  • Denetim Masası seçilir.
  • Denetim Masası sayfası açıldığında bu sayfada Sistem ve Güvenlik kısmı yer alır. Bu seçenek tıklanır.
  • Buradan Yükleme ve Geri Yükleme sekmesine gelinir.

Son adım olarak Geri Yükleme Noktası Oluştur seçilir. Bu noktada; geri yükleme işlemi başlamadan önce kullanıcının bir geri yükleme tarihi seçmesi gerekir. Yani bilgisayarın hangi tarihteki durumuna geri yükleneceğine karar verilmelidir. Burada yapılacak en iyi seçim; bilgisayarın en iyi zamanına geri yüklenmesidir. Bu seçim yapıldıktan sonra işlem başlatılmış olur.

Bilgisayar geri yükleme yaparken hiç bir işlem yapılmaması gerekir. Aynı zamanda bilgisayar kapatılmamalıdır. İşlem devam eder ve sonlanır. Yeniden başlatma gerçekleşir. Cihaz hazır durumsa geldiğinde yeniden kullanıma hazırdır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.