Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?

tarafından Blog Adresi
168 Görüntüleme

Sakal tıraşı; hem erkekler için, hem de hormon bozukluğu yaşamakta olan ve bu sorun sonucunda sakalları bulunan kadınlar için gerekli görülen bir temizliktir. Ancak sakal tıraşı yapılırken yaşanan tahrişler, uzun süreli olarak huzursuzluk yaşanmasına ve kısa süreli olarak da kötü görünüm, canın acıması gibi sorunlara neden olur. Bu nedenle tahriş etmeden sakal tıraşı nasıl yapılır konusu, sakal tıraşına ihtiyaç duyan her insan tarafından öğrenilmesi gereken ve sakal tıraşı konusunda önemi olan bir konudur. Sakal tıraşının tahriş etmeden yapılmasını sağlamak amacıyla; gereken tıraş malzemelerinin neler olduğu, bu malzemelerin seçiminin nasıl olması gerektiği, sakal tıraşının nasıl uygulanması gerektiği, gibi konular sorgulanarak öğrenilmelidir.

Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?
Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?

Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Her temizlenme ve bakım işleminde olduğu gibi, sakal tıraşı yapılmak istendiğinde de bazı bakım malzemelerine ihtiyaç vardır. Bu malzemelerin neler olduğunun öğrenilmesi, tahriş etmeden sakal tıraşı yapılmadan hemen önce temin edilmesi açısından şart olan bir durumdur.

Bununla beraber, sakal tıraşının tahriş etmeyecek şekilde yapılması için gerekenler şöyledir:

 1. Vücut yapısına uygun olarak belirlenmiş olan tıraş köpüğü
 2. Sakal yapısının uzun olması halinde, sakal kısaltma için kullanılacak olan uygun özellikte makas
 3. Sakalların gür olma durumuna göre tek bıçaklı, çift bıçaklı veya çok bıçaklı jilet
 4. Tıraş sonrası losyon
 5. Temiz ve dezenfekte edilmiş olan bir havlu

Gibi tıraş malzemeleri, tahrişi önleyerek tıraş olunacakken alınmalıdır.

Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Olmak İçin Alınacak Malzemelerin Seçimi

Sakal yapısının gür veya seyrek olması, kıl köklerinin durumu ve sakalların olduğu alanda bulunan cilt sivilceleri sonucunda tıraş malzemelerinin seçimine şekil verilmelidir.

Bununla birlikte;

 1. Sakalların gür olması durumunda çok bıçaklı jilet kullanımı sağlanırken, sakal yapısının seyrek olması sonucunda tek bıçaklı veya çift bıçaklı jilet seçilmelidir.
 2. Tıraş losyonlarının içeriği birbirinden farklıdır. Bazı losyonlar tahriş olmuş cilt türleri için uygun olurken, bazı losyonlar tamamen hasarsız ciltler için uygundur. Bu nedenle sivilce olması sonucunda ve ciltte yara bulunması sonucunda hassas ciltler için losyon seçimi yapılmalıdır.
 3. Sakal yapısının gür olması sonucunda sakal makaslarının temin edilmesi seyrek olması halinde ise isteğe bağlı olarak sakal makasının kullanılmaması gerekir.

Başlıca sakal tıraşının tahriş etmeyecek şekilde tamamlanması için malzeme seçimi belirtilen gibi olması gerekir.

Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?
Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?

Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Olma Aşamaları Nasıldır?

Sakal tıraşı olma aşamasında cildin tahriş olması; hem cildin genel yapısıyla, hem de tıraş malzemelerinin yanlış tercih edilmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilk olarak cilt yapısının tanınması ve buna uygun tıraş malzemelerinin alınması gerekir. Daha sonra tıraş aşamalarına olması gerektiği gibi uyularak tahriş sorunu ortaya çıkmadan sakal tıraşı tamamlanır.

Bununla birlikte:

 1. İlk olarak sakalların olduğu alanın ıslatılması, imkan varsa yıkanması sağlanır.
 2. Sakalların uzun veya gür olması sonucunda doğrudan tıraş aşamasına geçmek; cildin kesilmesine, sakalların tam olarak alınamamasına, yara oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle uzunluk olarak ve gür olma durumu bakımından fazla bulunan sakalların uygun bir makas yardımıyla alındığına emin olunur.
 3. Makas kullanımı sonucunda daha kısa olan ancak cilde zarar verilmeden azaltılan sakalların sonrasında tıraş köpüğünün tüm kıl yüzeylerini kapsayacak şekilde uygulandığına emin olunur.
 4. Kullanım olarak uygun olan tıraş bıçağı alınarak emniyet kısmı açılır. Daha sonra kıl çıkma yönüyle paralel olacak şekilde (Eğer kıl köklerinden başlayarak aşağı şekilde uzama sağlanıyorsa, yukarıdan aşağıya olacak şekilde gibi) tıraş bıçağının (diğer adıyla jilet olarak da isim verilebilir) uygulanması sağlanır.
 5. Tıraş bıçağının cilt üzerinde doğru şekilde uygulandığına emin olunduktan sonra kıl köklerinden cilt arındırılır.
 6. Cildin yıkanması sağlanır ve sakallar tamamen alınmış olur. Daha sonra dezenfekte edilmiş ve en temiz haliyle bulunan kağıt havlu (kağıt havlu yerine normal havlu da olabilir, ancak temiz olduğuna emin olunması oldukça önemlidir) yardımıyla cilt kurulanır.
 7. Tıraş sonrası losyon alınarak cilde uygulanır.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra cilt tahriş olmadan sakal tıraşının tamamlanmış olduğu görülecektir.

Tahriş Etmeden Sakal Tıraşı Olurken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tahriş etmeden ve cilde zarar vermeden yapılacak olan sakal tıraşlarında bazı hususlara dikkat etmek oldukça önem arz eder. İlk olarak seçilen tıraş bakım malzemelerinin, sakal tıraşı olmak isteyen kişinin sakal yapısına göre seçildiğine emin olunur. Bunun yanı sıra; sakal tıraşı olmak için seçilen yerde mutlaka temiz suyun ve diğer bakım malzemelerinin temiz bir şekilde olduğuna emin olunur.

Yeterli miktarda suyun olmaması, bakım ürünlerinin ortak kullanım ile tercih edilmesi ve bu sayede diğer insanların cildinden hastalık alınması söz konusu olabileceği için; cildin tahriş olması, sakal tıraşından duyulan acının olması muhtemeldir. Bu tür sorunlara engel olmak amacıyla sakal tıraşı olacak kişilerin malzemelerini kişiye özel olarak seçmeleri ve kullanım sonrasında temizlemeye özen göstermeleri oldukça önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer sakal tıraşı hususu ise tıraş bıçağının nasıl kullanılacağı konusundadır. Tıraş bıçağının; çok baskı uygulanmadan, cilt yapısını kesmeden, bıçaklar kişinin tenine girmeden uygulanması gerekir. Bu sayede sakal tıraşı sonrasında yaşanacak olan tahriş ve buna bağlı acılar olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.