Su Diyeti

Bu yazıda Su Diyeti konusunu sizler için inceledik.

136

Fazla kilolarından kurtulmak için şok diyetler yapmak isteyenlerin ilk olarak başvurdukları diyet türlerinden biriside su diyeti olmaktadır. Peki, su diyeti nedir? İnsan vücudunun ana bileşenlerinin başında su gelmektedir. Vücudumuzun hacmine bağlı olarak % 55 ile % 78 oranında sudan oluşmaktadır. Düzenli ve yeterli su tüketiminin vücut sağlığımız için pek çok yararı bulunmaktadır. Suyun en önemli özelliklerinin başında mideyi doldurarak tokluk hissi vermesi gelmektedir. Vücuda ihtiyacı olan suyu vücuda vermeyi hedefleyen su diyeti çorba ve meyve sularının ağırlıklı kullanıldığı sıvıya yönelik bir diyettir. Bu diyet kilo vermenin yanı sıra vücudun detoksa ihtiyaç duyduğu zamanlarda yapılabilmektedir.

Su Diyeti Programı Nedir

Çorba ve meyve sularının ağırlıklı olarak tercih edildiği bu diyette genellikle çilek ve ananas gibi ödem sökücü ve bağırsakları olumlu yönde çalıştıran şifalı meyveler tercih edilmektedir. Diyet programının yanı sıra akşam ve sabah vakitlerinde tüketilen limonlu su ise vücudumuzun insülin salınımını azaltarak oluşabilecek olan açlık hissini geciktirmektedir. Bu diyeti yapmak isteyen anne adayları, emziren anneler, şeker ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin bu diyeti yapmaları tavsiye edilmemektedir.

Su Diyeti Programı

Kahvaltılarda (08:30 – 09:00): Elma Suyu – Haşlanmış Yumurta- Elma – Su – Yağsız Süt – Haşlanmış Esmer Pirinç –

Ara Öğünde ( 10:30 – 11:00): Papaya Meyve Suyu – Çiğ Lahana Salatası – Su – Muz – Domates –

Öğle Yemeğinde (13:00 – 13:30) : Karpuz – Domates – Salatalık – Haşlanmış Pancar Salatası – Yağsız Süt – Haşlanmış Esmer Pirinç –

Ara Öğünde (16:00 – 16:30) : Portakal veya Limon Suyu – Domates – Su – Muz – Salata –

Akşam Yemeğinde: Domates Suyu – Su – Muz – Haşlanmış Esmer Pirinç – Limon Suyu

Akşam Ara Öğünde (16:00 – 16:30): Elma – Su – 1 Su Bardağı Pişmiş Kabak – Süt – Muz – Salata –