Stres cildi etkiliyor mu ?

478

Stres Cildi Nasıl Etkiler?

Stres, kısa süreli ve düşük oranda olduğu sürece olumsuz bir tepki göstermez aksine yapılmakta olan işe olan odaklanmayı arttırır, dikkat dağınıklığını azaltır ve beynin daha hızlı çalışmasını sağlar. Ancak stres uzun vadede ve yüksek oranda olduğunda psikiyatrik, dermotolojik ve fizyolojik rahatsızlıklıklara yol açabilmektedir. Stres o kadar büyük bir sorun teşkil etmeye başlamıştır ki doktorlar, gündemde bulunan birçok hastalığın temelinin stres olduğunu söylemektedir. Stres insanlar arasında göreceli tepkiler oluşturmaktadır ancak genelleme yapıldığında iştahsızlık ya da aksine aşırı iştah, ten renginin aşırı kızarması ya da tam tersine soluklaşması gibi belirtilerle baş göstermektedir.

Yapılan araştırmalar, stres altında yaşayan insanların hücrelerinin daha önceki incelemelere göre daha yaşlı göründüğünü ve daha yavaş kendini yenilediğini göstermektedir. Uzmanlar, stres hormonun fazla salgılanmasının hücre gelişimini olumsuz etkilediğini açıkça söylemektedir. Stres, vücudun yağlanması için başlı başına büyük bir etkendir. Vücudun yağlanması demek, vücut gözeneklerinin kapanması ve gözeneklerin kapanmasından kaynaklı olarak cildin enfeksiyon kapmasına ve dolayısıyla akne ve sivilcelerin baş göstermesi demektir. stres, cilde giden damarların daralmasına ve cildin daha az kanla beslenmesine sebep olmaktadır. Cildin daha az kan alması, teni soluk bir renge bürümektedir. Ek olarak vücut gerekli olan kan miktarına sahip olamadığı için cilt kendini çok yavaş yenilemektedir. Yavaş yenilenmenin sonucu da cilt yorgun ve solgun kalır. Cilt yorgun ve solgun görünümün yanı sıra dökülmelerle de karşı karşıyadır. Yoğun stres, ciltte kaşınmalara ve kabarmalara yol açar. Kaşınmaların şiddetlenmesi cildi tahriş eder ve kanamalara yol açabilir. Kılcal damarların daralması varislere ve ödemlere yol açabilmektedir. Dudak uçuklaması da stresin başlıca sonuçlarındandır.

Stres, en çok da güzellik  konusunda problem çıkartmaktadır. Stresi hayatımızdan tamamen çıkartmamız mümkün olmasa da minimalize edebilmek oldukça önemlidir. Stressiz bir yaşam sağlıklı bir hayatın ve güzel bir cildin anahtarıdır.

Stresi Minimalize Etmek için Yapılması Gerekenler

Cilt bakımı, aksatılmadan düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Her gün mutlaka cildin temizlenmesi, nemlendirilmesi gerekmektedir. Cildinize bakmanız, daha güzel görünmeniz demek olduğunu unutmayın. Düzenli egzersiz yapmak da oldukça önemlidir çünkü egzersiz yapmak kan dolaşımını ve solunum sistemini hızlandırır. Bu iki sistemin hızlanması vücut hücrelerinin kendini daha hızlı yenilemesini ve onarmasını sağlarken, yaşlanmasını ve ölmesini de geciktirmektedir. Bol su içerek vücudun sıvı dengesinin sağlanması gerektiğini unutmayınız. Düzenli uyumak da fazla önemlidir. Ortalamadan fazla ya da az uyumak sadece cilt değil aynı zamanda ruh hastalıklarının da kapısını açmaktadır.