Spor Yapmadan Isınma Hareketlerini Yapmazsanız Ne Olur?

tarafından Blog Adresi
634 Görüntüleme

“Spor yaralanması” denildiği zaman akla ilk olarak profesyonel sporcuların yaralanması geliyor. Oysaki spor yaralanmaları geçiren insanların yalnızca yüzde beşini profesyonel sporcular oluşturuyor. Yaralanma yaşayan ve bu yaralanmalara maruz kalanları yüzde doksan beşini bilinçsiz spor yapan kişiler oluşturuyor. Tüm ortopedi ve travmatoloji uzmanları, zayıflamak ya da forma giymek adına bilinçsizce yapılan spor uygulamalarından kaçınılması gerektiğinin üzerinde duruyor. Isınma hareketleri insan bedenini çok mu etkiliyor? Peki, spor yapmadan ısınma hareketlerini yapmazsanız ne olur?

Spor Öncesi Isınma

Spor Yapmadan Önce Isınma Hareketlerini Yapmazsanız Ne Olur?
Spor Yapmadan Önce Isınma Hareketlerini Yapmazsanız Ne Olur?

Spora başlamadan önce uyulması gereken ve çoğu zaman göz ardı edilen önemli kurallar ve uyarılar bulunmakta. Öncelikle her birey, kendi vücudunu tanımak zorundadır. Spor yapacak olan kişi, yaş grubunu, vücudunu, sağlık durumunu ve vücudunun hangi spor türüne elverişli olduğunu bir uzmanın yardımı ve değerlendirmesiyle öğrenmesi gerekiyor. İkinci adımda ise, spor yapacak olan kişilerin temel konularda eğitimi olması gerekiyor. Bunlar, hangi harekette zorlanabilir, zorlandığında nasıl ağrılar oluşabilir ve bu risklerden nasıl kaçınabilir gibi konulardır.

Spor Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Aynı zamanda sakatlık yaşadığı durumlarda ilk tedaviyi nasıl yapması gerektiğini de bilmiş olması gerekmektedir. Spor yapacak kişilerin bu tip bilgileri öğrenmesi önerilmektedir. Dizinde kireçlenme sorunu yaşayan birine birdenbire yürüyüş yapması ya da koşuya başlaması gibi bir durum önerilmez. Hastalar; kendi aldıkları kararlarla bedenlerine iyi geleceklerini düşündükleri zaman koşuya ya da yürüyüşe başlamalıdır. Bu durumun dışında yapılan sporun zamanla, yarardan çok zararı ortaya çıkar. Ya da hasta; dizinde kireçlenme olduğundan bihaber olabilir. Bu durumda da bir diğer nokta olan; düzenli spor yapmaya başlamadan önce muayene olma adımı göze çarpmaktadır.

Spor Yapmadan Isınma Hareketlerini Yapmazsanız Ne Olur?

Uzmanlar her fırsatta, ısınmayı ihmal etmemek gerektiği üzerinde duruyor. Spor öncesinde esneme ve ısınma egzersizleri yapılmadığı takdirde, kaslar yeterince esneyemiyor ve ısınamıyor. Isınmamış kaslar, ani hareketler sonucu direkt yırtılma yaşıyor. Bu yırtılma, ameliyata kadar gidebilecek yaralanmalara sebep oluyor. Bu sebeple de spor öncesinde ve spor sonrası yapılacak olan hareketler oldukça önem kazanıyor. Spor sonrasında yapılan hareketler de, önceki ısınmalar kadar önemlidir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.