Spor Esnasında Kas Esnemesi İçin Yapılması Gerekenler

Bu yazıda Spor Esnasında Kas Esnemesi İçin Yapılması Gerekenler konusunu sizler için inceledik.

206

Bilindiği üzere sağlıklı olmak yolunda mutlaka yapılması gerekenlerden birisi düzenli ve sağlıklı beslenmek bununla birlikte de düzenli bir spor programı yapmaktır. Günümüzde pek çok insan hem vücut görünümleri hem de sağlıkları için spor yapmanın gerekliliğini bilmekte ve uygulamaktadır. Ancak bu noktada mutlaka dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan birisi yapılacak olan sporun, kişiye uygun olup olmamasıdır. Bununla birlikte spor esnasında dikkat edilmesi gereken şeyler de vardır. Özellikle spor esnasında kas esnemesi için yapılması gerekenler kişilerin tedbirli olması gereken konulardan biridir.

Kas Esnemesi Nedir?

Vücuttaki eklemleri çalıştıran ve eklemlerin en aktif şekilde çalışmalarını sağlayacak bir takım hareketler, kas esnemesi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle sporcu olan insanların veya spor yapmaya yeni başlayan kişilerin mutlaka kaslarını esnetmesi gerekmektedir. Fakat kas esnemesi zaman alan bir süreçtir. Düzenli olarak spor yapan kişiler eklemlerini aynı anda çalıştırmaya devam ettiklerinden kasları zamanla esneyecektir.

 

Kas Esnemesi Neden Gereklidir?

Kas esnetmenin sporcular ve spora yeni başlayanlar için gerekli olmasının sebebi, kasların esnemeden zarar görebileceği ihtimalidir. Bu nedenle spora başlamadan önce kasları önce esnetmek sonrasında yapılacak spora başlamak gereklidir. Bununla birlikte antrenman sonunda da mutlaka kasları esnetmek gerekmektedir. Bu da çalışan kasların gevşemesinde hem vücuda hem kişiye yardımcı olacaktır.

Kas Esnemesi İçin Yapılması Gerekenler

Kas esnetmeleri için yapılacak olan birçok egzersiz bulunmaktadır. Bu egzersizlere başlangıç olarak boyun egzersizleri ile başlanır. Bu noktada ilk olarak kişi boynunu sağa ve sola olacak şekilde iki yana doğru çevirerek esnetme egzersizlerine başlamalıdır. Ardından omuzları esnetmek için, omuzlar boyuna doğru çekilerek yaklaşık 5 saniye bekletilir ve aynı hizaya geri getirilir. Daha sonra diz kapaklarını kırmadan ayak ucuna doğru uzanarak tekrar esnemenize izin verin, bu hareket özellikle bacak kaslarını esnetmek için kullanılır. Sonrasında tekrar eski pozisyona dönülerek sağ kol, sol kol ile tutulur ve göğse doğru çekilir. Aynı hareket sol kol için de tekrarlanır. Bu da kolların esnemesi için kullanılan bir diğer harekettir.