Sosyal Medya Kullanımı Ders Başarısını Etkiler Mi?

tarafından Blog Adresi
261 Görüntüleme

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren sosyal medya kullanımı ile ilgili doğru olmayan bilgiler yayılmaya başladı. Elbette bunun en büyük kaynağı ise yine sosyal medya. Kullanımı çocuklar veya yetişkinler için faydalı olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olacağınız bu makalede aynı zamanda doğru bildiğinizi sandığınız birçok yeni bilgi öğreneceksiniz.

Sosyal Medya Neden Bu Kadar Popüler?

Günümüzde yaygınlaşan sosyal medya kullanımı ile bireylerin çoğu vaktini öldürüyor ve yapılması gereken onca iş varken erteliyor. İşte sosyal medyanın en büyük etkisinden biri de ertelemeyi normal bir alışkanlıkmış gibi göstermesi. Bu kadar popülerlikten bahsedilmesinin sebebi ise algoritmalar.

Sosyal medyanın gençler üzerinde uyguladığı etken olan algoritmalar sayesinde, bireyin görmek istediği içerikler ön planda tutularak sosyal medyada geçirilen süre arttırılıyor. Bu durum ise en çok aileleri üzüyor. Gençler sosyal medyayı böylesine çok kullanınca derslerden uzak kaldığı düşünülüyor. Peki, doğrusu nedir?

Sosyal Medya Kullanımı Ders Başarısını Etkiler Mi?
Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Derslere Etkisi

Bu konu hakkında internette birçok makale ve içerik bulmak mümkün. Hatta bu konuda uzmanların yorumlarını dinleyebilirsiniz. Uzun yıllardır hakkında ders başarısını etkilediğine dair birçok ön yargı bulunan sosyal medya, yapılan araştırmalara göre ise bunu etkilemiyor.

En azından gözle görülür bir etkiye sahip değil. Lise öğrencilerine akıllı telefon ve sosyal medya kullanımına dair sorular soran araştırmacılar öğrencilerin yalnızca 46,9’unun sosyal medyada günde 1-3 saat zaman geçirdiğini belirtti. Buna rağmen sonuçlar oldukça şaşırtıcı çünkü not ortalaması 70. Buradan da bireyler sosyal medya kullanımının dozunu arttırmadıkça ders başarılarında gözle görülür bir değişiklik bulunmuyor.

Sosyal Medya Kullanımı Ders Başarısını Etkiler Mi?

Elbette sosyal medyanın faydaları olduğu kadar zararları da mevcut. Hatta öyle ki bazı sonuçların gösterdiğine göre sosyal medya kullanımı gün içinde ne kadar artarsa bireylerde depresyon, anksiyete gibi hastalıkların yaygınlaşmasına sebebiyet veriyor. İşte sizin için derlendi:

 • Bireylerde ilgi görememe, ego yarışı gibi görülmek istenmeyen sahnelerin görülmesi,
 • Yanlış bilginin giderek yayılabilmesi,
 • Kötü düşüncesi olan insanların taraf ve taraftar oluşturmaları,
 • Sahte ilaç, çay, bitki tozu gibi ürünlerin yaygınlaşması,
 • Çok fazla ve boş yere vakit alması,
 • Birçok olayın abartılarak yansıtılması gibi zararlarını saymak mümkün.

Üstelik artık daha fazla göze çarpar hale gelen sosyal medyanın bireyleri bu etkilerden nasıl kurtulabileceği hakkında bilgi bulunmuyor.

Sosyal Medyanın Yararları

Zararları olduğu kadar yararları da bulunan sosyal medya sayesinde bugün sesimizi daha çabuk duyurabiliyor, gündem halde kalabiliyoruz.

Bunlar da sizler için derlendi:

 • Sosyal medya sayesinde bireyler daha sosyal hale geldi.
 • Eski arkadaşlarla, dostlarla ve akrabalarla buluşup konuşabilir.
 • Son dakika haberleri daha hızlı yayılır.
 • Boş vakitleri eğlenceli bir şekilde geçirmeyi sağlar.
 • Gündemde olan bilgilerden haberdar olabilmeyi kolaylaştırır.

Bu ve buna benzer yararları sayılabilecek olan sosyal medya, doğru kullanıldığında son derece yararlı bir platform. Fakat mesele kötü amaçlı bireylerin eline geçmesini önlemekte.

Sosyal Medya ve Başarı

Dozunda kullanılan her şeyin zarar vermemesi gibi sosyal medya da dozunda kullanıldığında son derece yararlı aktivitelere ev sahipliği yapabiliyor. Örneğin hasta bireylerin, hayvanların, ağaç dikiminin yaygınlaşması ve iyileştirilmesi yolundaki kampanyalar sosyal medya sayesinde gündeme geliyor. Bunun yanı sıra bireylerde başarıyı etkileyebilecek bazı unsurlar da bulunuyor.

Örneğin yararlı bir şekilde kullanıldığında arkadaşlarla ortak toplantı halinde ders çalışabilme, online derslere katılabilme, sosyal medya üzerinden doğru bilgilerin yaygınlaşması gibi konular aktif hale geliyor. Bunun yanında derslere katılamayan öğrencilerin sosyal medya ile diğer arkadaşlarıyla olan etkileşimi sayesinde en az derse katılmış kadar çok bilgi öğrenebiliyor. Sosyal medyayı yalnızca eğlence olarak gören ve kullanan insanlarda ise bu duruma pek rastlanmıyor.

Sosyal Medyadaki Algoritmalar

Birçok kişinin haberi dahi olmayan algoritmalardan bahsetmekte yarar var. Sosyal bağları geliştirmek, zaman kazandırmak, standartlar oluşturmak ve popülerliği artırmak amaçlı oluşturulan bu sistem sayesinde bireyler hoşlandıkları şeyleri görmeye devam ediyorlar. Örneğin son alışverişinizde online internet sitesinde bir adet çanta bakmıştınız. Sosyal medyaya girdiğinizde bu çantanın farklı rengini, çeşidini ya da kumaşını görebiliyorsunuz.

Hatta bu aynı firmanın ürettiği bir çanta olabilir. İşte bunun gerçekleşmesini sağlayan sistem algoritmalardır. Örneğin Instagram’da algoritma kullanıcıları daha uzun süre uygulamada tutabilmek için; en çok hangi hesapların beğenildiğini, en çok hangi tür mesajlarla ilgilenildiğini araştırmaya başladı. Bu konu oldukça gündem oldu ve artık bireyler daha fazla sosyal medya kullanmaya başladı.

Sosyal Medya Kullanımı Ders Başarısını Etkiler Mi?
Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal Medya Kullanımını Azaltmanın Yolları

Sosyal medya yerinde kullanılmadığında son derece zararlı bir platformdur. Zararlarını ve kullanımını azaltmak için birtakım düzenleme yoluna gidilmelidir. Elbette en önemlisi kişinin kendisine yeni bir hobi bulmasıdır. Vakit geçireceği başka bir aktivite olduğunda beyin sosyal medyanın varlığını bile unutur. Araştırmacılar bu konuyla ilgili, “sosyal medya kullanımının sınırlandırılmasının, özellikle yalnızlık ve depresyonun azaltılması yolunda önemli bir adım olacağı görüşüne sahipler.

Sağlığınızı ve psikolojinizi önemli ölçüde etkileyen bu platformdan kurtulabilmeniz için ise vaktinizi alacak bir şeyle ilgilenmelisiniz. Örneğin bitkilerle, hayvanlarla, temizlikle, gitar veya keman çalmakla, yeni bir dil öğrenmekle, sevdiklerinizle, ormanlarla geçirdiğiniz vakitleri arttırabilirsiniz. Sosyal medyayı yavaş yavaş bırakmayı ve geçireceğiniz zamanı önceden belirlemekte fayda var. Ayrıca bu platformlar dışında da kendinize başka sitelerden yeni arkadaşlar edinmeyi deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.