Sonbahar – Kış Eldiven Modası

434

Eldiven çok eski dönemlerden beri kullanılan bir giysi üründür. Günümüzdeki kullanım amacı elleri korumak olan eldiven eski dönemlerde Herodotos’un anlatımlarında el altından para alan yöneticilerin parayı eldivenin içine koyarak sakladıklarını belirtir. Yine bu anlatımlarda değerli taşlarla süslenen eldivenlerin sadece bir parmak için yapıldığı belirtilmiştir. Soğuktan korunmak için giydiğimiz eldivenler eski dönemlerden beri değişerek günümüze kadar gelmiştir.

Deri Ciddi Görünmek İsteyenler İçin Elden Düşmüyor.
Daha çok siyah renklerin moda olduğu eldiven çeşitleri farklı modelleriyle her kesime hitap ediyor. Deri kullanımın daha çok ön plana çıkarıldığı bu dönemlerde eldivenler de deriden nasibini alıyor. İçleri çoğu zaman yünlü ya da pamuklu kumaşlarla dokunan dışı deri eldivenler sade olarak da birçok alıcı buluyor. Deri eldivenler bilek kısmına yapılan ince bir kemerle eldivenin elde daha sağlam durmasını amaçlıyor. Bazı modellerde bu destekleme işlemi içten lastikli bir kemerle yapılarak, eldivenin bitiş kısmının aniden açılan bir görünüm yakalaması sağlanmış.

Örgü Eldivenden Vazgeçilmiyor.
Elle örülen eldivenlerin vazgeçilmez olması sebebiyle moda sektörü elle ya da makineyle örülen birçok farklı modeli kullanıcısına sundu. Rengarenk modelleriyle tasarlanan bu modeller geyik, kuş, köpek, kedi gibi bir çok hayvanla süsleniyor. Düz örülen eldivenler için sonradan kanaviçe işlemeleri de yapılabiliyor.

Özel kumaşlardan dikilen eldivenler en çok kullanılan eldivenler arasındadır. Genellikle tiftikli kumaşlardan yapılan bu eldivenler fiyonklar yardımıyla süslenir. Üzerine boncuklar işlenir. Tüylü ponponlarla süslenir. Düğmelerle ve farklı metal aksesuarlarla zengin bir model havuzu bulunan eldivenler kimi zaman sade de kullanılabiliyor.

Yarım Eldivenler
Klasik modelin dışında eldivenler kullanılan parmakların açıkta bırakılması suretiyle yarım parmak olarak tasarlanabiliyor. Bazen tüm parmakların yarım yapıldığı modellerde sadece başparmak ve işaret parmağının giriş kısmının bulunduğu eldivenler pratik kullanımı amaçlıyor. Yarım eldivenler için dört parmağı kapatacak şekilde bir şapka dizayn ediliyor ve bu şapka bir düğme yardımıyla yarım eldiveni tam hale getiriyor.

Dokunmatik Ekran Eldiveni
Telefon kullanırken eldivenini çıkarmak zorunda kalan kullanıcılar için başparmak ve işaret parmağının iç kısmında dokunmatik ekranın algılayabildiği özel parmaklıklar oluşturulmuş. Şıklıktan ödün verilmeden oluşturulan bu eldivenler hem kadın hem erkek müşteriler için farklı renklerle de zenginleştirilmiş.

Üç Parçadan Oluşan İki Kişilik Eldiven
Romantik bir bakış açısıyla üretilen bu eldiven bir tek erkek ve bir tek kadın eli için normal eldiven sunuyor. Ellerin diğer teklerini ise tek bir eldivende birleştirerek romantik bir jest tasarlanmış. Eldiven de iki el için farklı giriş alanı mevcut. Parmak ayrıntısı bulunmayan bu eldiven oval bir keseyi andıran görünümüyle yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlerde çiftler tarafından oldukça rağbet görüyor. Üzerindeki özel figürlerle süslenen bu eldiven hediye seçeneği olarak da tercihlerin arasında yer alıyor.

Kola Kadar Uzayan Eldivenler
Genellikle bilekte biten eldivenlerin yanında dirseğe kadar uzanan eldivenler de bulunuyor. Kışın kısa kollu mont ya da kaban tercih edenler için tasarlanan bu eldiven genellikle parmaksız bir şekilde tasarlanıyor. Süslemede dantel detaylar da kullanılıyor. Parmak ayrımları olmayan, parmak ve avuç bölümünün tek parçadan oluştuğu çiçek ya da hayvan şeklinde kuklaya benzetilen eldivenler de çeşitliliğin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor.