Sizin Davranışlarınız Çocuklarınızı Nasıl Etkiliyor?

tarafından Blog Adresi
104 Görüntüleme

Özellikle anne ve babanın tutumu çocuklar üzerinde çok etkilidir. Bizler nasıl davranışlar sergilersek çocukta bu davranışı benimseyip çevresindekilere öyle yansıtır. Peki, sizin davranışlarınız çocuklarınızı nasıl etkiliyor? Bunun olumlu ve olumsuz birçok yansıması vardır. Bu davranışlar çocuğun psikolojisine ve eğitim yaşamına da yansımaktadır. Çocuğun psiko-sosyal, bilişsel ve duygusal anlamda da davranışlarını da etkiler.

Ne ekersen onu biçersin derler ya bu konuda tam olarak bu cümleyi yansıtıyor. Çocuklarınıza neyi öğretirseniz onu alır ve karşıdakine yansıtır. Bu noktada ebeveynlere önemli bir iş düşüyor. Çocuğu hayata hazırlama, hayatı anlamaya ve tanımaya yardımcı olma konusunda da yardımcı olurlar. Ebeveynlerin göstereceği olumlu veya olumsuz davranışlar bireyin diğer insanlarla olan iletişimini etkilemektedir.

Çocuklarımızı iyi birer birey olarak yetiştirmek istiyorsak önde ebeveyn olarak kendi davranışlarımızı kontrol altına almalıyız. Unutmayın ki sevgi ve saygı içeren bir ailede yetişen çocuk bunu diğer akranlarına da o şekilde yansıtır. Her şey ailede başlar. Bazı çocukların fiziksel veya psikolojik herhangi bir rahatsızlığı olmamasına rağmen farklı davranışlar sergileyebiliyorlar. Bunun arkasında yatan nedenleri araştırmalıyız. Bu konuda ebeveynler kendi davranışlarını sorgulamalıdır. Ebeveynler olumsuz davranışlarını düzeltmeli ve çocuklarla daha sağlıklı bir iletişime geçmelidir. Eğitim bebeklikten başladığı için 0- 6 yaş arası davranış biçimi çok önemlidir.

Sizin Davranışlarınız Çocuklarınızı Nasıl Etkiliyor?
Sizin Davranışlarınız Çocuklarınızı Nasıl Etkiliyor?

Olumlu Davranışların Çocuğa Olan Etkileri

Ebeveynlerin olumlu tutumları çocuğun davranışlarını da etkiler. Mutlu ve huzurlu bir ailede yetişen çocuk çevresine de mutluluk saçar. Böyle bir ailede yetişen bireyler saygılı, sevgi dolu, merhametli, anlayışlı ve nazik olarak yetişirler. Saygı ve sevgi çerçevesi olan bir ailede yetişen birey, eğitim hayatında da çevresindeki arkadaşlarına o şekilde yansıtır.

Peki, sizin davranışlarınız çocuklarınızı nasıl etkiliyor?

 • Saygılı bir ailede yetişen birey tüm bireylere saygılı yaklaşır.
 • Merhametli ve vicdanlı bir ailede yetişen bireyler tüm insanlara ve hayvanlara bu şekilde yaklaşırlar.
 • Anlayışlı ve farklı fikirlere açık bir ailede yetişen bireyler başka insanların fikirlerine de saygılı olurlar ve onların da fikir ve düşüncelerini dinlerler.
 • Sevgi dolu ve kibar ebeveynlerin yetiştirdiği bireyler de sevgi dolu ve kibar bireyler olurlar.
 • Olumlu davranışlar sergileyen bir ailede yetişen bireyler daha güvende ve iletişimi daha kuvvetli bireyler haline gelirler.
 • Olumlu davranışlar sergileyen bir ailede yetişen bireyler daha başarılı ve çevresiyle daha sosyal bireyler olarak karşımıza çıkarlar.

Ebeveynler olarak davranış biçimlerimize dikkat etmeliyiz. Unutmamalıyız ki davranışlarımız bizim yansımalarımızdır ve bu yansımalar bizim yetiştirdiğimiz bireylerdir.

Olumsuz Davranışların Çocuğa Olan Etkileri

Birbirlerine olumsuz şekilde davranan ebeveynlerin yansıması da olumsuz davranışlar sergileyen bireyler olur. Suçlanan, cezalandırılan, sevgi ve saygıdan yoksun ortamlarda büyüyen bireyler çevresine karşı saldırgan tutum gösterirler.

Peki, bu çocukların çevreye yansımaları nelerdir?

 • Saldırgan ve hiçbir şeyden hoşnut olmayan bireyler yetişir.
 • Sevgi ve saygıdan yoksun bireyler oluşur.
 • Anlayışsız ve nezaket sahibi olmayan bireyler yetişir.
 • Merhametten ve vicdandan yoksun bireyler yetişir.
 • Eleştiriye açık olmayan ve özgüvensiz bireyler yetişir.
 • Güvensiz bireyler yetişir.

Bunun gibi sayabileceğimiz birçok olumsuzluğu da beraberinde getirir. Bundan dolayı ebeveynler olarak yetiştirdiğimiz bireylerin bizim aynadaki yansımamız olduğunu unutmamalıyız ve ona göre davranışlarımızı şekillendirmeliyiz. Önce kendi davranış sonuçlarımızı sorgulamalı, ondan sonra çocuklarımızı sorgulamalıyız.

Sizin Davranışlarınız Çocuklarınızı Nasıl Etkiliyor?
Sizin Davranışlarınız Çocuklarınızı Nasıl Etkiliyor?

Çocuklarımızı Dinlemeliyiz

Yetiştirdiğimiz çocukların da birer birey olduğunu unutmamalıyız. Onların da birer fikirlerinin olduklarını unutmamalıyız. Çocuklarımızı dinlemeliyiz ki çocuklarımız da ebeveynler olarak bizi dinlesin. Saygılı bir ailede tüm bireyler birbirini dinler.

Ebeveynlerin Tutumları

Ebeveynlerin tutumları çocukların davranış biçimlerini etkilemektedir. Ebeveynler nasıl davranırsa çocuklar da başka insanlara öyle bir davranış sergiler. Ebeveynlerin tutumlarına göre çocuğun yansımaları da farklı olur.

Baskı Kuran Ebeveyn Tutumu

Çocuğa koyulan kurallar çocuğa daha saldırgan pozisyona düşürüyor. Örneğin ders çalışma konusunda zorlanan bir birey bunu bir inat meselesine çevirip tam tersini yapabilir. Bir çocuğun alanını özgür bırakmazsanız sizinle inatlaşıp tersini yapabilir. Sonuçta kontrollü ve baskıcı ebeveynlerin yetiştirdiği bireyler de diğer bireylere öyle davranır. Dış ortama daha öfkeli ve isyankar olur.

Olması Gereken Ebeveyn Tutumu

Çocukların yetiştirilmesinde önemli olan öğretici bir psikolojiye sahip olmaktır. Bireyler cezalandırılmak yerine övülmek ve başarılarının takdir edilmesini isterler. İhmalkar ve tutarsız bireyler yerine daha özgüvenli ve ne yaptığını bilen bireyler yetişir. Ebeveynler yetiştirdikleri çocuklara daha saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşmalıdır. Daha kontrolcü ve sınırlar koyan ebeveynler olmak yerine daha serbest ve özgür bırakan ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklar da ne yaptığını bilen bireyler olur.

Anne ve Babalara Öneriler

Peki, sizin davranışlarınız çocuklarınızı nasıl etkiliyor? Daha etkili ve kaliteli bireyler yetiştirmek istiyorsanız çocuklarınızı dinlemelisiniz. Yetiştirdiğiniz bireylere değer vermelisiniz. Çocuk mutlu ve huzurlu bir şekilde yetiştiği ortamda kendisini bulabilir. Çok baskıcı ve kontrolcü olmak çocuğu boğar. Stresli ve dört duvar arasında sıkışmış hisseder. Daha saygılı ve sevgili ebeveynler olursanız yetiştirdiğiniz bireyler de sevgi dolu olur.

Bir hayvana, bitkiye, insana merhametli ve sevgi dolu yaklaşırlar. Kararlı ve istikrarlı olmanız yetiştirdiğiniz bireyde de bu özelliklerin aşılanmasına yardımcı olur. Daha yaşanabilir ve anlayışlı ortamlar oluşmasını istiyorsak önce kendimizi daha sonra çocuklarımızı yetiştirip hayata hazırlamalıyız. Sizler unutmayın ki her şey bizim aynamızdır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.