Sinir Krizini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

tarafından Blog Adresi
48 Görüntüleme

Sinir krizi vücutta bulunan adrenal bezlerden salınan hormonların neden olduğu bir durumdur. Stres anında vücuttan stres hormonları salınır ve kişinin kan basıncı artar. Vücutta salınan adrenalin ile beraber kişi duygu karmaşası yaşar ve oto kontrolünü kaybeder. Sinir krizini nasıl engelleyebilirsiniz? Çevresine ve stresin kaynağına neden olan yoğun öfke zarar verici olduğu için kişinin çevresinde bulunan insanların sakin olması gerekir.

Sinir Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Sinir krizine neden olay ilk olgu yoğun strese maruz kalmaktır. Yorgunluk, uykusuzluk, maddi ve manevi hayat koşulları sinir krizi için zemin hazırlar. Kişi yoğun bir strese maruz kaldığı zaman sürekli o stresi azaltmak ve çıkış kapısı bulmak için zihinsel olarak yorulur. Zihinsel yorgunluk salınan stres hormonları ile patlama yaşanmasına neden olur. Sinir krizi geçiren kişi çevresine ve kendisine zarar veriri. Oto kontrolünü yitirdiği için toplumsal normlar devreye giremez.

Sinir Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Sinir krizi belirtileri fizyolojik olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Kişide iştah azalması, uykusuzluk, yorgunluk, çarpıntı gibi belirtiler görülür. Depresyon ile baş edemeyen organizma patlar ve kişi diğer bireyler ile iletişimi koparır. Sinir krizi geçiren kişilerin temelinde anksiyete ve depresyon vardır.

Sinir Krizinde Tedavi

Sinir krizinde tedavi nedene göre yapılır. Altta yatan neden tespit edilir ve kişinin psikoterapi alması sağlanır. Stresle baş etme yöntemleri ve nefes alma teknikleri sıklıkla uygulanır. Uzman bir psikologdan düzenli olarak yardım alması sağlanmalıdır. Yoğun stres yaratan durumlar ortadan kaldırılmalıdır ve kişinin bu durumlar ile baş etmesi sağlanmalıdır. Kişinin kendine zaman ayırması ve hobi edinmesinin yararı olacaktır. Sinir krizi esnasında kişinin rahatlaması için sakin bir dille iletişim sürdürülmeli ve kişinin rahatlaması için bir takım tıbbi ilaçların uygulanması gerekir. Sakinleştirici etkisi olan bitkisel çaylar gün içinde verilmeli ve kişinin dinlenmesi sağlanmalıdır. Sinir krizi geçiren kişinin yakın çevresi de terapiye dahil edilmelidir. Kriz anında nasıl müdahale edileceği ve nasıl bir yol izleneceğini bilmeleri açısından önemlidir. Kişilik olarak daha saldırgan ve daha agresif kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Psikiyatrik ilaçlar kullanılması kişide sedasyona neden olacağı için endike bir durumdur.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.