Sınava Girmeden Önce Yapmanız Gerekenler?

tarafından Blog Adresi
154 Görüntüleme

Ortaokul giriş sınavı, lise giriş sınavı, üniversite giriş sınavı derken gençlerin hayatı neredeyse sınavlardan ibaret oldu. Üstelik bu sınavlar geleceklerini de büyük ölçüde etkiliyor. Dolayısıyla sınavdan önce yapılması gereken birkaç eylem de bu sınavların kaderini belirleyebiliyor. Üstelik yalnızca bu sınavlar değil, ehliyet, kamu personeli seçme ya da iş bulma sınavlarına girmeden önce de bu teknikler muhakkak aklın bir köşesinde kalmalı. İşte sınava girmeden önce yapmanız gerekenler?

Hafif Bir Kahvaltı Edin

Sınava aç girmek ya da ağır bir kahvaltı ederek girmek risklidir. Aç girmeniz durumunda dikkatinizi toplayamazsınız ve tansiyon sorunu ile yüzleşebilirsiniz. Bu da sınavınızın berbat geçmesine yol açacaktır. Ağır bir kahvaltı da midenizin bulanmasına, tuvaletinizin gelmesine yol açacaktır. Çoğu sınavda tuvalete gitmek yasak olduğu için bu ayrıntı çok önemlidir. Beyaz peynir, birkaç zeytin, kepek ekmeği ve çaydan oluşan hafif bir kahvaltı yerinde olacaktır. Belki haşlanmış yumurta, domates ve biraz da salatalık atıştırabilirsiniz. Ancak bundan fazlası midenizin kasılmasına ve metabolizmanızın harekete geçmesine yol açacaktır.

Kuru Meyve Tüketin

Kuru meyveler dikkatinizi toplamanız için adeta birer kurtarıcıdır. Ayrıca fındık, badem ve ceviz de yine zihin açıcı özellikleri ile bilinir. Aşırı olmamak kaydıyla sınava girmeden birkaç saat önce bir avuç kuru meyve ve ceviz, fındık ya da badem tüketilmelidir. Hatta bu meyvelerden bir avuç da sınava götürebilir, sınav esnasında atıştırabilirsiniz. Sık yapılan hatalardan biri de şekerli besinlerin sınavda zihin açacağına yöneliktir. Aksine şekerli besinler, kan şekerinde dalgalanmalara yol açar. Bu nedenle sınavdan önce çikolata ya da şeker tüketmemenizde fayda var.

Tuvaletiniz Olmadığından Emin Olun

Tuvalet sorunsalı heyecan arttıkça artan bir durumdur. Bu nedenle sınavda heyecanlı olacağınızı unutmamalı ve tuvalet ihtiyacınızı karşılamalısınız. Sınav sırasında tuvaletinizin gelmesini istemiyorsanız, sınavdan hemen önce ilk iş muhakkak tuvalete gitmelisiniz. Bu sizi hem psikolojik olarak, hem de fiziksel olarak rahatlatacaktır. Ayrıca sınavda sıkışmamak için sürekli su içmemeli ve mümkünse su şişesini kendinizden uzak bir noktada tutmalısınız.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.