Sınav Stresinin Zararları Nelerdir?

tarafından Blog Adresi
227 Görüntüleme

Tüm öğrenciler belirli zamanlarda sınava tabii tutulurlar ve her sınav öncesi stresler yaşanır. Gelecek kaygısı, sınavı başarıp başaramama korkusu ve bunlar gibi daha birçok stres unsuru bulunur. Sınava girecek olan öğrenciler, yapılarına göre değişik stresler içerisine girerler ve bu stresler öğrenciler için oldukça zarar vericidir. Sınav öncesi ve sonrası yaşanan streslerin öğrenciler üzerinde büyük etkileri olur bu yüzden tüm öğrencilerin stresten uzak tutulması gerekir. Peki, sınav stresinin zararları nelerdir? Strese giren öğrencilerde ne gibi sorunlar meydana gelir?

Sınav Stresinin Zararları

Stres, birçok hastalığın meydana gelmesine ve bu hastalıkların hızla ilerlemesine sebep olur. Saç dökülmesi, sivilce çıkması gibi fiziki sorunlar meydana gelebilir. Bunun yanında ruhsal açıdan da birçok zararı vardır. Bu zararlar;

1) Kişinin bir konu üzerinde odaklanmasına engel olur ve hedeflerin şaşırılması söz konusu olabilir.

2) Stres yapan kişi, çok farklı düşüncelere kapılabilir ve sınavın olumsuz sonuçları düşünülmeye başlar.

3) Sınav stresi, çevreyle olan ilişkileri bozar ve kişilerin ruhsal olarak çökmesine neden olur.

4) Sınavda yapılacak olan, öğrenilmiş tüm bilgiler sınav stresi yüzünden silinebilir.

5) Sınav stresi özgüven eksikliğine neden olur ve içe kapanıklık gibi problemler meydana gelebilir.

Sınav Stresinin Zararları Nelerdir?

Sınav Stresini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Sınav stresi, yaşanması oldukça normal bir durumdur fakat önlenmesi için yapılabilecek şeyler de vardır. İlk olarak stresi engellemek, aileye ve çevreye bağlıdır çünkü sınav stresinin nedenlerinden birisi de aileye ve çevreye duyulan sorumluluktur. Aileden ve çevreden yeterli desteği alan öğrenciler, sınav stresini en az yaşacak kişilerdir. Bunun yanında farklı aktivitelerle sınavı unutmak ve stresten uzaklaşmak bu yollardan birisidir. Sınava girecek olan öğrenciye, sınav hakkında motive edecek cümleler kurulmalı, strese sokacak herhangi bir söz söylenmemelidir.

Sınav Stresinin Verdiği Zararlardan Kurtulmak

Sınav stresinin verdiği fiziksel ve ruhsal zararlardan kurtulmak için, sınavdan önce ve sonra sınav hakkında konuşmamak ve öğrenciyi sıkmamak gerekir. Ufak sohbetler ve eğlenceli vakitler geçirmek, sınavın öneminin olmadığını belirtmek öğrenciyi mutlu edecek ve stresin verdiği zararlardan kurtaracaktır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.