Sigara Kullanımının Cilde Zararları Nelerdir?

180

Sigara insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli bir maddedir. İçerisinde bulunan zehirli maddeler ve atıklardan dolayı insanların sağlıklarını bozarak kalıcı sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sigaradan uzak durulması gerektiğini her defasında dile getirmektedir.

Sigara insan vücudunda birçok organa zarar vermektedir. Sigara tüm organlara zarar verdiği gibi sigaradan en çok etkilenen organ akciğerlerdir. Sigara dumanı akciğerlerde biriktiği için tüm zehri orada toplanır ve uzun vadede çok büyük sorunlara neden olur. Bu sorunlar genellikle öksürükle başlar ancak ilerleyen zamanlarda kansere bile dönebilir. Bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için sigara tüketmemelisiniz. Unutmayın ki sağlığınız her şeyden daha önemlidir.

Sigara organlara zarar verdiği gibi cilde de çok büyük zararlar vermektedir. Bu zararların en başında cildi yaşlandırması gösterilebilir. Ciltte kuruluğa yol açan sigara deri sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Deri sorunları basite alınacak bir durum değildir. Deride oluşan problemler gerekli tedavi yapılmadığı takdirde deri kanserine dönebilmektedir. Sigara kullanımı ile oluşan deri kanserinden ölen insanların sayısı da bir hayli fazladır. Bunların yanında sigara kullanımı ciltte lekelenmelere ve ciltte kızarıklara neden olduğu için dış görünüşe de olumsuz etki etmektedir.

Çok fazla sigara tüketen biriyseniz sağlığınızı daha fazla tehlikeye atmadan sigarayı bırakmalısınız ya da tüketimini en aza indirmelisiniz. Bu sayede sağlık sorunlarını daha fazla ilerlemeden tespit edebilir ve gerekli tedaviyi uygulayabilirsiniz. Aşırı sigara tüketimine bağlı sağlık sorununuzun olup olmadığını da check up yaptırarak öğrenebilirsiniz. Bu arada her insan sağlıklı da olsa yılda en az 1 kez check up yaptırmalı ve sağlığınızı kontrol altına almalıdır. Bu sayede hastalıklar başlangıç düzeyindeyken tespit edilip hızlıca tedavi uygulanmaktadır.