Şeker yerine kullanılan doğal besinler

588

Şeker günümüzde kullanımı arttıkça insan vücuduna en fazla zarar veren gıdalardan biri halini almış durumda. Obeziteden kalp hastalıklarına, diyabetten tansiyona kadar birçok hastalığı tetikleyen şekerin yerine doğal farklı ürünlerle bu zararları önlenebilir.

Şekerin Olumsuz Etkileri
Genel kültür bilgisi kapsamında, şekerin vitamin, protein gibi herhangi bir besin kaynağının bulunmadığı bilinmektedir. Sadece vücuda kalori veren ve boş olarak nitelendirilen bir gıdadır. Şekerin en önemli zarar mekanizması, açlık ve tokluk hissini insana veren hormonların işleyişini ve dengesini bozmaktadır. Böylece insanın kalori alımı artmakta ve bu da obezite dahil birçok hastalığa neden olmaktadır. Şekerin bağımlılık yapması sebebiyle de yerine doğal başka gıdalar kullanmakta fayda olacaktır. Şeker yerine kullanılan bitkilerden biri Güney Amerika kökenli stevia bitkisidir.

Şeker yerine kullanılan doğal besinler

Sağlık açısından herhangi bir zararı tespit edilemeyen stevia bitkisi ayrıca diyabet hastalığına da iyi gelmektedir. Ksilitol da şeker yerine tüketilebilen bir şeker alkolüdür. Mısır bitkisinde ve huş ağacı bitkilerinde olması yanında birçok sebze ve meyvede bulunduğu bilinir. Şekere göre daha az kalori içermektedir. Ayıca kemik ve diş sağlığı açısından da son derece yararlıdır. Yine Güney Amerika kökenli olan Yacon bitkisinden elde Yacon şurubu şeker yerine tüketilebilen doğal ürünlerdendir. Yacon da şekerden daha az kalori içerir ve sağlığa faydalı mineraller içerir.

Bilinen Doğal Gıdalar
Şekerin yerine tüketilmesi gereken en bilinen gıda baldır. Bal şekere göre daha az zararlı ve farklı faydaları olan bir gıda türüdür. Ancak balın kalori açısından zengin olması şekerin yerine tüketildiğinde onun daha ölçülü ve günlük sınırları olarak tüketilmesi gerektiği gerçeğini öne çıkarmaktadır. Bir diğer doğal gıda türü ise hindistan cevizi şekeridir. Hindistan cevizinden elde edilen bu gıda, demir, kalsiyum ve çinko açısından hayli zengin bir şeker türüdür. Faydaları elbette şekerden fazla olsa da şekere kalori açısından hayli yakındır. Bu nedenle hindistan cevizi şekeri günlük ve ölçülü şekilde tüketilmelidir.

Akçaağaç şurubu da şeker yerine kullanılan doğal gıdalardandır. Çinko, demir, kalsiyum ve potasyum gibi birçok mineral açısından zengindir. Şeker oranı ise pek de az değildir. Bu nedenle tıpkı bal ve hindistan cevizi şekerinden olduğu gibi sınırlı, ölçülü ve belirli periyotlarla tüketilmelidir. Şeker yerine geçen faydalı gıdalardan en bilinir olanlarından diğer ise pekmezlerdir. Özellikle üzüm pekmezi bu konuda çok değerlidir. Kemiklerin yapısı ve kalp sağlığı için oldukça faydalı olan pekmezler şeker oranı açısından yüksektir. Ilımlı ve seviyeli kullanım olumlu sonuçlar doğuracaktır. Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere, şeker faydası olmayan ve boş kalori veren bir gıdadır. Ayrıca alışkanlık halinde insanı obeziteye sürüklemektedir. Ancak diğer doğal gıda ürünlerin, şeker yerine tüketilmesi, kalori alınsa dahi, belirli sınırlarda tüketildiğinde, insana sağlıklı ve olumlu faydalar sağlayan gıdalar olarak hayatımıza girmektedir.