Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

204

Şarbon Hastalığı Nedir ?

Şarbon, otçul hayvanlardan insanlara temas ya da solunum yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Ancak solunum yolu ile bulaştığında çok büyük sorunlara yol açmaktadır. Hayvanların otlak alanlarında bulunan bu hastalık zaman zaman ölümlere neden olmaktadır. Şarbonun asıl tetikçisi basil adı verilen bakteridir.

Görülme sıklığına göre oldukça az olan şarbon en çok Afrika, Güney Amerika, Asya ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde görülmektedir. Ülkemizin de Akdeniz’e kıyısı olduğundan dolayı şarbon görülme riski taşımaktadır. Yapılan son incelemelerde Türkiye’de 150 şarbon hastası vardır.

İnsan vücudu şarbona neden olan bakterilerin üremesi için oldukça elverişlidir. Çünkü bu bakteriler üremek için 37 derece sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır. Bu sıcaklık da insanın vücut sıcaklığı ile aynıdır.

Şarbon Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

Hayvanlarla doğrudan ya da dolaylı temas eden herkes risk altındadır. Şarbon hastalığı hayvan derilerinden ya da kıllarından da bulaşabilir. Bunların yanında risk altında olan bölgelerde hayvan eti tüketmek de Şarbon hastalığına neden olabilmektedir. Şarbon hastalığı sadece hayvanlardan bulaşmaktadır. İnsandan insana bulaşmamaktadır.

Şarbon Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir ?

Deri, Akciğer ve Bağırsak Şarbonu olarak 3 çeşit Şarbon hastalığı vardır.

Deri Şarbonu: Şarbon bulunan hayvanla fiziksel temas sonrasında meydana gelen şarbon çeşididir. Deride sızlama, ağrı gibi belirtilerle başlar ve kabarmayla birlikte devam eder. Kabaran deride ödem oluşur. Gerekli tedavi uygulanmazsa bu kabartılar ülsere dönüşür.

Akciğer Şarbonu: Solunum yolu ile bulaşan Akciğer Şarbonu oldukça tehlikelidir ve ölümlere yol açmaktadır. Solunum yolu ile vücuda giren bakteriler Akciğerlere yapışarak enfeksiyona neden olur. Soğuk algınlığı, öksürük, üşüme ile birlikte kendini göstermeye başlar ve tedaviye başlanmazsa menenjite dönmektedir.

Bağırsak Şarbonu: Bağırsak Şarbonu bakteri bulunan besinlerin tüketilmesi ile meydana gelen Şarbon türüdür. Bu şarbon türünde de ölüm riski çok fazladır. Bu yüzden yenen etlerin sağlıklı olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Dışkıda kan görülmesi ve kan kusma ile başlayan Bağırsak Şarbonu tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Şarbon Hastalığı Tedavisi

Ölümcül sonuçlarla karşılaşmamak için erken tanı koymak ve erken tedaviye başlamak çok önemlidir. Bu yüzden Şarbon olduğunuzu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Günümüzde Şarbon tedavisinde en çok antibiyotikler ve kristal penisilin kullanılmaktadır.

Şarbonun türü kullanılacak tedavi için belirleyici unsurdur. Örneğin Akciğer Şarbonunda hastalara yüksek dozda antibiyotik vererek vücutlarının daha dirençli kalması sağlanmaktadır. Deri Şarbonunda ise oluşan yaralara pansuman tedavisi uygulanır ve enfeksiyon kaparak ilerlemesinin önüne geçilir.

Hayvan sahiplerinin bu konuda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Şarbon riski taşıyan hayvanlarla temasa geçmemeleri ya da kesip eti piyasaya sürmemeleri gerekmektedir. Şarbon hastalığına yakalanmış hayvanları için veterinerden destek almalı çözüm bulunamamışsa veteriner tarafından öldürülerek kirece gömülmelidir. Bu sayede bakterilerin yayılması engellenecektir.