Sağlıklı beslenme ve diyet

978

Diyet ve Sağlıklı Beslenme Yolları

Birçok insanın yaşadığı fazla kilo problemi hayatlarını etkileyecek, zor duruma sokacak hale kadar getirmektedir. Böyle bir durumda insanlar daha rahat bir şekilde ve sağlık sorunları yaşamadan yaşamayı tercih edip bu yolda farklı yöntemlerle hayatlarını düzene sokmaya çalışmaktadırlar. Fazla kilo sahibi olan kişilerin ilk baştaki yaptıkları hata beslenme bozukluğu olması ile birlikte fazla yağlı fast food ürünlerini tüketmeleridir. Sağlığa zararlı olan bu tür ürünlerden ilk olarak kurtulup gerekli diyete başlanıp beslenmenizi bir düzene sokmanız gerekmektedir.

Düzenli ve sağlıklı beslenme önerileri

İnsanlar beslenmeden hayatlarını sürdüremezler ve bunu düzenli şekilde yapmaları gerekmektedir. Mutlaka öğün atlanmamalı ve her öğün gerektiği gibi yapılmalıdır. Bir öğünde çok fazla yiyip mide şişirilmemeli, her öğün az az ama ara öğünlerde katılarak yenmelidir. Ara öğün günde bir ya da 2 defa kesinlikle yapılmalıdır. Vücudun besin düzenine alışması ve ara öğünlerle sadece kilo verilmesi için besinler kullanılması fazla kilolardan kurtulmak için önemli bir adımdır.

Günün ilk öğünü olan kahvaltı aksatılmamalı ve protein ağırlıklı şekilde yapıp nişasta ve karbonhidrattan uzak durulmalıdır. Akşam yemeklerinde de az miktarda yenerek gece rahatız olunmamalı ve mide dinlendirilmelidir. Ancak bu aşamada toksin atılması ve yağ yakılması için meyve ya da yoğurt yenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Ne şekilde diyet yapılmalı

Her kişinin bünyesi ve metabolizması farklı olduğu düşünüldüğünde, kişiye özel diyet menüsü hazırlanmalıdır. Diyet sırasında mutlaka su tüketimine dikkat edilmeli ve bu günlük olarak yapılmalıdır. Diyet sadece kilo vermek için değil kilo almak içinde yapılmaktadır. Ancak en çok kilo verilmesi üzerine yapılan bu aktivite yağ yakıcı çaylar, toksin yakıcı besinler ile takviye edilerek yapılmaktadır. Zencefil, nane, lahana, limon, baharat karışımları, karpuz, soğan ve daha birçok besi ürünü toksin yakıp metabolizmayı hızlandırmakta ve kilo verilmesini kolaylaştırmaktadır. Diyet sırasında kızartma ürünleri, asitli ve alkollü içecekler hayatınızdan tamamen çıkarılması gerekir. Bunlar yerine doğal çaylar tüketilerek vücudunuz rahatlatılmalıdır.

Kilo almak için diyet yapan kişiler ise yaptığı öğünler dışında da kontrollü olarak ara öğünleri de bir tabak yemek ile geçirmelidir. Süt ve süt ürünlerini her gün tüketmeli ve protein aldığı miktarı artırmalıdır. Sürekli olarak kilo alırken yağa dönüşmemesi için spor ile takviye ederek vücudunu fit hale getirmesi gerekmektedir. Makarna, pilav, ekmek gibi kilo almasını sağlayıcı karbonhidrat ürünlerini öğünlerinde mutlaka bulundurmalıdır.