Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Uygulanır?

Bu yazıda Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Uygulanır? konusunu sizler için inceledik.

217

Saçların doğal yapısından (yağlı ve kuru gibi) veya dış etkenlerden dolayı oluşan problemlerden kurtulmak ve bu problemlerin oluşmasını önlemek için en sık kullanılan yöntemlerin başında saç maskesi uygulamak gelmektedir. Bu sebeple internet ortamında, özellikle daha uygun fiyata ve daha sağlıklı saç maskesi yapmak isteyenlerin saç maskesi nasıl hazırlanır ve nasıl uygulanır? sorusu sıkça sorulmaktadır. Piyasada çok fazla saç maskesi olmasına rağmen, evde yapılan maskelere daha çok rağbet edilmektedir. Özellikle birçok doğal malzemelerle yapılan bu maskeler, içeriklerindeki malzemelerin de etkisinden dolayı saça daha çok faydalı olmaktadır.

Saç Maskesi Hazırlanmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Saç maskesi hazırlanmadan önce, maske uygulanacak saçın durumu tespit edilmelidir çünkü her maske her saç için uygun olmayabilmekte ve maskeden istenilen verim tam olarak alınamamaktadır. Saç tiplerinin belirlenmesi için çok basit yöntemler bulunmaktadır. Saç tiplerinin çoğunu oluşturan kuru saçların görünümü, deniz sonrası kurumuş saçla aynıdır. Yağlı saçların tespiti daha basittir ve saça yağ dökülmüş gibi parlak bir görünümü olmaktadır. Yıpranmış saçlarda kırıklar çok fazladır ve cansız bir görünüm oluşmaktadır. Diğer saç tiplerinde oluşan problemlerin olmadığı saç tipi ise normal saç tipi olarak kabul edilmektedir.Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Uygulanır?

Saç Tiplerine Göre Nasıl Saç Maskesi Hazırlanmalıdır

Kuru ve yıpranmış saçlar için aynı saç maskesi uygulandığından, bu saç tipleri için tek maske hazırlanabilmektedir. Hazırlanacak saç maskesinin içeriğinde; A ve E vitamini takviyesi olarak avakado (püre haine getirilerek), elastikliğini arttırmak ve kepeği önlemek için bir adet iyice ezilmiş muz, nemlendirme yaşlanma geciktirici olarak bal (gerçek bal), hacim ve parlaklık vermek için mayonez (avakado ve muzla da karıştırılarak kullanılabilir), besleyici ve nemlendirici etkisi ile organik zeytinyağı ile vitaminleri ve faydalı mineralleri ile yumurta olmalıdır.

Yağlı saçlar için hazırlanacak saç maskesinde ise; temizleyici olarak elma sirkesi, yağı dengelemek maksadı ile püre haline getirilmiş çilek, kir ve yağı temizlemek için karbonat ve yağı azaltıp gözenekleri açan limon suyu kullanılmaktadır.

Saç Maskeleri Nasıl Uygulanır?

Saç maskeleri uygulanmadan önce saçlar iyice yıkanmalı ve çok iyi durulanmalıdır. Püre olarak hazırlanan maskeler ile yağ ve yumurta karışımları saç diplerine masaj yaparak uygulanmalı, karbonat mayonezle karıştırıp macun halinde sürülmeli, elma sirkesi ile limon suyu ise durulama suyuna bir fincan eklenerek uygulanmaktadır.