Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından Blog Adresi
48 Görüntüleme

Çoğu kişinin saç tonunu açmak için kullandığı ürünler vardır. Saç açma işlemi bu ürünler yardımıyla saçın tonunun açılması için kullanılan bir yöntemdir. Peki, saç açma işlemi nasıl yapılır? Bu konuda piyasada birçok ürün mevcuttur. Saç tonunu açmak için özel saç açıcıları mevcuttur. Oksidasyon kremleri gibi ürünler sayesinde kimyasal olarak saçlar açılabilmektedir. Oksidasyon kremleri alındıktan sonra üzerindeki talimatlara uygun şekilde hazırlanır. Hazırlanan oksidasyon kremi bir eldiven yardımıyla saça iyice sürülür. Bu işlem esnasında eldiven kullanılmalıdır.

Aksi taktirde ellerde yanmalar ve ufak yaralanmalar meydana gelebilir. Saçı uzun süre kremliyken bekletmek saçın renginin daha da açılmasına neden olacaktır. Kişi istenilen tonu elde ettiği zaman saçını yıkama işlemine geçmelidir. Uzun süre beklemede saçlarda yanmalar ve dökülmeler görülebilir. Bu yüzden saçta uzun bekletilmemeli ve saç derisi ile fazla temas etmemelidir. Yıkama işlemi sonrası saçlarda meydana gelen sertliğin giderilmesi amacıyla saç bakım ürünleri tercih edilebilir. Kimyasal yöntem olabileceği gibi saç tonunu evde doğal yöntemlerle açmak da mümkündür.

Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Yöntemlerle Saç Açmak İçin Hangi Ürünler Kullanılabilir?

Evde elinizin altında yer alan ürünleri kullanarak da doğal yoldan saç tonu açılabilir. Saçın renginin açılmasını sağlayan ürünler kimyasallar kadar etkili olmasa da başvurulan yöntemler arasındadır. Peki, bu ürünler nelerdir?

Saç açmak İçin kullanılan doğal ürünler şunlardır:

 • Limon
 • Papatya suyu
 • C vitamini içerikli ürünler
 • Tuzlu su
 • Elma sirkesi
 • Karbonat

Bu gibi birçok doğal ürün ile elde edilen karışımlar saçlarda açılmaya neden olabiliyor. İçerikleri sayesinde daha açık renkli saçlara sahip olmak mümkündür.

Papatya Suyu İle Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Daha açık renkli saçlara sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi de papatyalardır. Peki, papatya kullanarak saç açma işlemi nasıl yapılır? Papatyalar içerik olarak saçın açılmasına yardımcı olan ürünlerdir. İlk aşamada toplanılan papatyaların kurutulması gerekir. Kuruyan papatyalardan bir avuç kadar almak yeterli olacaktır. Papatyalar bir cezve yardımıyla en az 15 dakika kaynamaya bırakılmalıdır. Kaynayan papatyaların suyu ayrı bir kaseye alınmalıdır. Alınan su saça uygulanmalıdır.

Eğer boş bir parfüm veya sprey şişesi mevcutsa karışımı içine aktararak saçlarınıza daha rahat sürebilirsiniz. Sürme işlemi sonrası kuruma işleminin gerçekleşmesi için güneş ışığı çok önemlidir. Güneş de saçların tonunu açmak için kullanılan yöntemlerdendir. Bu yüzden saçın daha etkili açılması için güneş ışığı şarttır. Saç kuruyana kadar güneşte durulmalı ve sonra saç yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Limonla Saç Açma İşlemi

Limon evlerimizde kullandığımız ürünlerden biridir. Peki, saç açma işlevinin olduğunu biliyor muydunuz? Limonun içerisinde bulunan asit saçların daha parlak ve açık tonlara sahip olmasını kolaylaştırıyor. Fakat limon suyu saça direk uygulanmamalıdır. Bunun nedeni ise limondaki asit direk saçla temas ederse kurumalara ve yıpranmalara neden oluyor. Bu yüzden limonu kullanırken saç bakım ürünlerinden yardım almak gerekir.

Yani saç için kullandığınız kremler veya şampuanların içerisine karıştırabilirsiniz. Bu sayede saçınız en az hasarı görmüş olacaktır. Saçın açılması için güneşten de faydalanmayı unutmamalısınız. Bu işlem sonrası güneşe çıkarak etkisini artırabilirsiniz. İlk zamanlar saçlarda istenilen tonları yakalamak zordur. Bu yüzden yapılan işlemler düzenli olarak tekrar edilmelidir.

Saç Açıcı Spreyler İle Saç Açma İşlemi

Saç açmak İçin kullanılan yöntemlerden biri de saç açıcı spreylerdir. Bu spreyler kimyasal içerikli ürünlerdir. Fazla kullanımında saçlarda kırılmalar, yıpranmalar ve dökülmeler görülebilir. Yıpranan saçlarda hoş bir görünüme neden olmaz. Bu yüzden saç açma işlemi uygularken güvenilir ve kaliteli ürünler almak önemlidir.

Saç Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saçları açarken saça daha az zarar vermek için bir takım hususlara dikkat etmek gerekir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • İlk olarak kimyasal bir ürün ile saç açılacaksa kaliteli ve bilindik bir marka tercih edilmelidir.
 • Kimyasal içerikli ürünler saçta çok beklememeli.
 • Saç açıcı ürünler deri ile temas ettirilmemelidir.
 • Saç açıcı uygulanırken saçları koparmamaya dikkat edin. Saç belirli bölümlere ayrılabilir.
 • Saç açıcı ürünler arka arkaya kullanılmamalıdır.
 • Kalın dişli taraklar kullanılarak saça daha iyi sürülmedi sağlanmalıdır.

Saç açma işlemi için hazırlanan karışım dikkatli şekilde uygulanmalı ve saç köküne uygulamadan kaçınılmalıdır. Dikkat edildiği taktirde saçlar daha az yıpranmış olur ve tiftiklenme meydana gelmemiş olur.

Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Karbonat Saç Açma İşlemi İçin Kullanılır Mı?

Karbonatlar saç açma işlemleri için kullanılan yapılardır. Hazırlanış ve kullanım olarak oldukça pratiklerdir. Ayrıca karbonatların dişleri de beyazlattığı bilinmektedir. Karbonatları duş esnasında da kullanabilirsiniz. Duşta ıslak saça bir miktar karbonat dökebilir veya suyun içerisine karıştırarak saça uygulayabilirsiniz. Saçta en az bir 15 dakika bekletilmeli ve sonra saç güzelce yıkanmalıdır. Bu işlem düzenli olarak tekrarlanmalıdır.

C Vitaminleri Nasıl Saç Açıyor ve Nasıl Kullanılıyor?

C vitaminin saç ve vücut için faydaları saymakla bitmez. Saça ayrı bir parlaklık ve dayanıklılık kazandırır. C vitamini tabletlerinin ve ürünlerinin saç açma için kullanıldığı bilinmektedir. Bu tabletler ezilerek saç bakım ürünleri ile karıştırılabiliyor. Bu sayede her duş alımında daha parlak ve daha açık tonlarda saçlar elde etmek mümkündür. Bu işlem boyalı saçlarda da kullanılabilen ve saça zarar vermeyen bir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.