Robert Moog Kimdir?

tarafından Blog Adresi
90 Görüntüleme

Robert Moog Kimdir?” sorusu müzik sektörü için oldukça önemli olduğundan, bu soruyu birden fazla şekilde cevaplayabiliriz. Öncelikle Robert Moog Amerikalı bir mühendis olmakla beraber elektronik müziğin öncü isimlerindendir. Kendisi Moog Music’in kurucusu ve ilk ticari synthesizer’ın mucididir. Moog Synthesizer ilk çıkışını 1964 yılında gerçekleştirmişti.

Bunu, 1970 yılında daha taşınabilir bir model olan ve tarihteki en etkili ve ünlü olarak tanımlanan Minimoog isimli synthesizer takip etti. Moog, perde çarkı, modülerlik, zarf oluşturma ve voltaj kontrolü gibi temel synthesizer konseptlerini yarattı. Kısacası synthesizer cihazının daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağladığı ve aynı zamanda popüler müziğin gelişimine katkıda bulunduğu için itibar kazanmıştır.

Yorumcular, onun tek patenti olan filtre tasarımı dışında diğer yeniliklerinin de patentini almış olsaydı zengin olabileceğini iddia etmişlerdi. 1971 yılında Robert Moog, Moog Music’i Norlin Musical Instruments’a sattı ve burada 1977’ye kadar tasarımcı olarak kaldı. 1978’de Big Briar şirketini kurdu. Sonrasında 2002 yılında isim haklarını satın alarak Moog Music adını geri aldı. Moog, daha sonraki yıllarda Asheville’deki Kuzey Carolina Üniversite’sinde dersler verdi ve bundan sonraki enstrüman tasarımları üzerinde çalışmaya devam etti. Bu da “Robert Moog Kimdir?” sorusunun kısaca açıklanmış cevabıdır diyebiliriz.

Robert Moog Kimdir?
Robert Moog Kimdir?

Hayatının Erken Dönemleri ve Eğitimi

Robert Moog, 23 Mayıs 1934 yılında New York şehrine bağlı olan Flushin, Queens’de dünyaya geldi. 1952 yılında Bronx Fen Bilimleri Lisesi’nden mezun oldu. Bir oğlan çocuğu olarak ailesi onu arp enstrümanına çalışmasına zorladı. Fakat o zamanını, Consolidated Edison mühendisi olan babasının atölyesinde geçirmeyi tercih etti. Ellerini radyo antenleri üzerinde hareket ettirilerek kontrol edilen ve frekans dalgaları ile çalınan elektronik theremin enstrümanına hayran kaldı. 1949 yılında yani 14 yaşında, Electronic World’te basılan planlardan kendisine bir theremin yaptı. Moog, Queens College’ı fizik alanında lisans derecesi ile tamamladı. Cornell Üniversitesi’nden fizik mühendisliği doktorasını yapmadan önce 1965’te Columbia Üniversitesi’ni elektrik mühendisliği yüksek lisans derecesi ile tamamladı.

Kariyer

1953’te Moog kendi teremin tasarımını yaptı. Ertesi sene Radyo ve Televizyon Haberleri’nde theremin üzerine bir makalesi yayımlandı. Aynı sene, evinden posta siparişi ile theremin satışı yaparak RA Moog’u kurdu. Moog’un müşterilerinden olan Raymond Scott, Clavivox’u oluşturarak, Moog’un theremin’ini klavye ile kontrol ederek yeniden bağladı.

Moog Synthesizer’ı

Moog, Cornell’de besteci olan Herb Deutsch ile ilk synthesizer modülleri üzerinde çalışmaya başladı.O yıllarda synthesizer’lar oldukça büyük ve nerdeyse bir odayı kaplayacak büyüklüklerdeydi. Robert Moog, müzisyenlere hitap edebilecek bir synthesizer yapmayı ümit etmekteydi.

1964’te Moog, Moog synthesizer’ı yaratmaya başladı. Synthesizer, yama kablolarıyla birbirine bağlanan sesleri oluşturan ve şekillendiren ayrı modüllerden oluşuyordu. Sonrasında Moog, bu cihazı 1964 yılında New York’ta bulunan “Audio Engineering Society” isimli kongresinde piyasaya sürdü. On yıl önce tanıtılan RCA Synthesizer gibi diğer synthesizer’lara göre çok daha küçük bir cihazdı ve diğer synthesizer’lara kıyasla 10.000 dolardan çok daha ucuzdu. Moog’un gelişimi, Richard Teitelbaum, Herb Deutsch, Vladimir Ussachevsky ve Wendy Carlos gibi müzisyenlerin istekleri ve önerileri sonucu yön verildi. İlk diğer müşterileri arasında koreograf Alwin Nikolais ve besteci John Cage gibi isimler de yer alıyordu. Moog kendisini, kendisi için değil, kullanıcıları için bir şeyler tasarlayan bir alet üreticisi olarak tanımladı Üniversiteler, Moog synthesizer’lar ile elektronik müzik laboratuvarları kurdu. Synthesizer’ın gelişimini, 1970 yılında, tarihteki en ünlü ve etkili synthesizer olarak tanımlanan ve daha taşınabilir bir cihaz modeli olan Minimoog izledi.

Şirket Düşüşü

Yorumcular, Robert Moog’un mühendislik alanındaki becerilerini ne kadar övseler de, onun yoksul bir işadamı olduğu kanaatindeydiler. Minimoog’un ilk kullanıcılarından biri olan David Borden, Moog’un diğer yenilikçi tasarımlarının patentini almış olsaydı zengin olacağını iddia etti. Bir çeşit müzik teknolojisi dergisi olan Sound on Sound’a göre ise, Moog modülerlik ve voltaj kontrolü gibi oluşturduğu diğer synthesizer fikirleri üzerinde bir tekel yaratmış olsaydı, “muhtemelen bugün bildiğimiz synthesizer endüstrisi asla olmayacaktı” yorumunu yapmıştı.

1971’de, yaşanan bir düşüşün ve durgunluğun ardından, Moog Music yatırımcıları devraldı, başka bir şirketle birleşti ve Buffalo’da bir yere taşındı. Moog, daha sonrasında şirketi 1977’ye kadar tasarımcı olarak çalıştığı Norlin Musical Instruments’a sattı. O yıllarda sözleşmesinin hisselerini nakit paraya çevirmek için orada dört yıl çalışmasına gerek kalmasaydı daha erken ayrılacağını dile getirmişti. On yılın sonunda Moog Music şirketi, Aries, Roland, Arp, ve E-mu gibi rakip şirketler tarafından daha ucuz ve kullanımı daha kolay olan enstrümanlarla rekabet halindeydi.

Robert Moog Kimdir?
Robert Moog Kimdir?

Big Briar ve Moog Music’in Yeniden Doğuşu

1978’de Moog, Kuzey Carolina’ya taşındı ve yeni bir elektronik enstrüman şirketi olan Big Briar’ı kurdu. 1984’ten 1988’e kadar Kurzweil Müzik Sistemleri’nde yeni ürün araştırması için danışman ve başkan yardımcısı olarak çalıştı. 1990’lı yılların başında Asheville’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde müzik araştırma profesörü olarak görev yaptı. 2002 yılında, isim haklarını geri satın aldıktan sonra Big Briar’ı ismini, Moog Music olarak yeniden adlandırdı. Daha sonraki yıllarda elektronik enstrümanlar tasarımları üzerine çalışmalarını sürdürdü.

Ölümü

Moog’a 28 Nisan 2005 yılında glioblastoma multiforme adı verilen bir beyin tümörü teşhisi kondu. 21 Ağustos 2005 yılında ise 71 yaşında Asheville, Kuzey Carolina’da öldü.

Kişisel Hayatı

Moog’un Shirleigh Moog ile olan ilk evliliği 1994 yılında boşanmayla sonuçlandı. İkinci karısı olan Ileana ise, dört çocuğu, bir üvey kızı ve beş torunu hayatta kaldı.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.