Robert Doisneau Kimdir?

tarafından Blog Adresi
184 Görüntüleme

Herkesin birçok yerde duyup, kulak aşinasi olduğu bir isim olan Robert Doisneau kimdir? sorusuna cevap arayacağız. Robert Doisneau alanında fazlaca tanınıp örnek alınan bir profesyonel Fransız fotoğraf sanatçısı. Bu ünlü isim fotoğraf alanında kendini geliştirerek dünyaca ünlü bir fotoğrafçı olabilmeyi başarmıştır. Bizlere de onun bu başarılarından sonra daha iyi tanıyabilmek ve onun hayatından neler alabiliriz buna bakmamız gerekir.

Robert Doisneau Hakkında

1912 yılında doğan Robert hakkında çok fazla bilgi olmasa da kaynaklardan en faydalı şekilde yararlanmaya çalışabiliriz. Gentilly, Val – de – Marne bölgesinde doğduğu bilinir. Gravür ve taş baskı üzerine eğitim alarak kendini geliştirmeyi başardı. 1931-33 yılları arasında André Vigneau’nun uygulayıcı asistanlığını yaptığı biliniyor. Çeşitli dergilerde görev yaptı, fotoğrafçılık alanında kendini geliştirdi. İlk önce sokak fotoğrafçısı olmasıyla tanındı. Bunun için Paris metro banliyölerini kullandı. II. Dünya savaşında çektiği askerlerin ve savaşın fotoğrafını bastı. Sonrasında ilk eserleri 1992 yılında Oxford Modern Sanatlar Müzesinde sergilendi.

Robert Doisneau Kimdir?
Robert Doisneau Kimdir?

Robert Doisneau Kitapları

Bazı kitapların fotoğrafları konusunda destek olmuş, bazılarını da bizzat yazmıştır. Kitaplar Türkçe’ye çevrilmemiş olsa da Palm Springs, La banlieue de Paris gibi kitaplardan bahsedebilmek mümkün. Şu anda çevrilebilme ihtimalinden pek bahsedemiyor olsak da belki zaman içerisinde bu yargımız değişebilir.

Neden Fotoğrafçılık Tercih Ediliyor?

Robert Doisneau kimdir? sorusuna yanıt aradık. Peki, ama fotoğrafçılığın tercih edilme sebebi, onun bu fotoğrafçılığa olan ilgisinin altında yatan neydi?

 • Estetik algısını fotoğraf ile bütünleştirebilmesi
 • İçinde bulunduğu zamanı en iyi yansıtan unsurun fotoğraf sayılabilmesi
 • Bu işi gerçekten tutkunu olduğu için yapabilmesi
 • Kimsenin üzerinde durmaya gerek duymadığı bir şeyin altında yatan gizemliliği fark etmesi
 • Fotoğrafın zaman içerisinde bir sanat sayılabilmesi
 • Önceki fotoğraf sanatçılarının deneyimlerini okuyabilmesi
 • Ailesinin desteği
 • Zaman içinde kendini fotoğrafçılıktan bağımsız düşünememesi
 • Çevresindeki her şeyi bir kare fotoğrafa sığdırabilme isteği

gibi düşünceler belki de fotoğrafçılığı seçmesinde etkili olmuştur. Bilinen çok fazla kaynak yok ancak belki de Fransız kaynaklarında hayatını detaylıca okuyabilmek mümkündür. Eğer Fransızcanız iyiyse mutlaka okumanızı tavsiye eder ve iyi okumalar dilerim.

Ünlü Fotoğrafçılar Kimlerdir?

Bazı isimler vardır ki kendinden oldukça söz ettirebilmeyi başarmıştır. Ancak bu zamana kadar adı sanı duyulmamış insanların varlığından da söz edilebilir elbette. Biz burada dünyaca ünlü fotoğrafçılardan birkaçını söyleyeceğiz.

Her birinin hayatı araştırılmaya değer. Bu fotoğrafçılar;

 • Robert Doisneau
 • Steve Mccury
 • Jimmy Nelson
 • Eric Lafforgue
 • Joachim Schmeisser
 • Ara Güler
 • Coşkun Aral
 • İzzet Keribar
 • Sabit Kalfagil gibi isimlerden söz edilebilir.

Her biri çok önemli isimlerdir. Kimi farklı yerlerde yaşayan toplulukları, kimi doğayı, kimi de hiç görmediğimiz yerdeki güzellikleri çekmişlerdir. Bu ünlü kişilerin bizlere sunmuş olduğu fotoğraflar sayesinde dünyanın pek çok alanına gitmesek dahi gitmiş gibi oluyor, orada yaşayan toplulukları sanki evimizde ağırlıyor gibi mutlu oluyoruz. Farklı yerde yaşayan insanların olduğunu bilmek ve onların da bize benzediğini deneyimlemek çok hoş bir olay.

Fotoğrafçılık Hakkında Bilinmeyenler

Fotoğrafçılıkta çok fazla teknik bilgi mevcut. Yani eğer kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız önce bilen birinden yardım almalı sonrasında kendinizi bu alanda bulabiliyorsanız ona bir şans vermelisiniz. Fotoğrafçılığın en bilinenlerinden biri olan sokak fotoğrafçılığı Robert Doisneau’nun da üzerine çalışmış olduğu bir alandır. Bu alanda ortaya çıkan Klasik sokak fotoğrafçılığı bir moda haline gelmiştir. Bu alanda çekim yapmak tamamen serbest öğretilere dayanır. Kişiler istedikleri gibi çekim yapabilir teknik detaya girmeyebilirler.

Üstelik pahalı kameralara da ihtiyaç yoktur bütçenize uygun herhangi bir kamerayla da gayet iyi iş çıkartabilirsiniz. Bir de foto muhabir kameralarıyla çekim tekniği mevcuttur bu çekim tekniğinde sanki bir olay yaşanıyormuş gibi çekilmesi gerekir. Sokaktan geçen insanların yürüyüşü çekilebilir, iki kişinin konuşması da detaylandırılabilir. Bu gibi olaylarda fotoğraf oldukça rahat ve doğal çekilebilir. Fotoğrafa bakan kişide sanki çok tanıdık bir his uyanabilir. Bu da fotoğrafın doğallığını ve kişiye yansıtılış biçimini etkiler.

Robert Doisneau Kimdir?
Robert Doisneau Kimdir?

Fotoğrafçılık Nasıl Ortaya Çıktı?

Fotoğrafçılığın tarihi 8. yy’a kadar dayanır. Fotoğraf makinesinin merceği gibi teknik detaylar uzun uğraşlar sonucu öğrenilebilmiştir. Dolayısıyla 30.000 yıl kadar öncesinde dahi mağara duvarlarına yapılan resimler ile kişilerin anı kalması, yaşadığı olayların belgeleme ihtiyacına sahip olduğu söylenebilir. Bu açıdan da kişilerin daha sonra tekrar bakacakları bir şeye ihtiyaç duydukları kesinleşiyor. Bu olay bizi fotoğraf makinesinin icadına götürüyor. 8. yy desek de 4. yy’da yaşayan Aristoteles ”Camera Obscura” ile fotoğrafın temellerini atmıştır. Daha sonraki zamanlardan günümüze kadar olan süreç içerisinde pek çok teknik bilgi ile fotoğraf makinesinin icadı tamamlandı.

Fotoğrafçılık İçin Tavsiyeler

Kişiler fotoğraf çekerken aynı zamanda ben bu fotoğrafa baksam ne hissederdim diyerek objektif düşünmeliler. Kişiye iyi gelmeyen fotoğraf çekimi zaten normalde de iyi ve doğal olmayandır. Eğer içinize sinmeyen bir fotoğraf çekimi yapmışsanız başkasının fikirlerini dahi almayın çünkü fotoğrafçılık kişiyi yansıtır ve siz sizi en iyi yansıtan fotoğrafı seçebilirsiniz. Profesyonel olarak iş yapan kimselere söylenecek zaten bir söz yok ancak biz burada yeni yeni başlayan kişilere söz söyleme hakkına sahip olabiliriz ancak. Fotoğrafçılık çok önemli bir sanattır ve ilerleyen zamanlarda da herkes tarafından tercih edilmesi onu oldukça göz alıcı yapabilir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.