Replika Ne Demek?

tarafından Blog Adresi
101 Görüntüleme

Replika sözcüğü İngilizceden bütün dünya dillerine geçen bir sözcüktür. Sözcüğün kökeni İtalyanca’dan gelmektedir. Replika ne demek?  En anlaşılır haliyle; “nüsha, birebir aynı” anlamında kullanılıyor.

Orijinal ve Sahte ile Replika’nın Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde sahte ürünlerin ve önde gelen markaların replikaları ile dolu olduğu için kesinlikle ikisi arasındaki farkı bilmemiz gerekiyor. Çünkü birçok kişi bu kelimelerin her ikisinin de aynı anlama sahip olduğunu düşünüyor.

Kopya ve sahte. Ülkemizde sahte veya orijinal giysi, çanta, ayakkabı ve dünyanın en itibarlı 3 markasının ithalatı nadirn yapılmaktadır, bu nedenle birçok satıcı sahte kopyalarını veya kopyalarını satmaya çalışmaktadır.

Ya da çoğu zaman sözde kıyafetler giymekle çok ilgilenen insanlar var. Bir marka takıntısı vardır. Ancak bunların bu markaların orijinali karşılayabilecek durumda değildirler. Bu yüzden bulabilecekleri tek çözüm sahte veya kopya satın almaktır.

Replika'nın Önüne Geçilir Mi?
Replika Ne Demek?

Sahte ve Kopya Arasındaki Farklar?

  • Sahte ve kopyaların her ikisi de orijinal değildir, ancak çeşitli bağlamlarda kullanılırlar. Bu iki kelime, insanların pahalı ürünleri makul bir fiyata satın almayı sevdikleri için icat edilmiştir.
  • Satıcılar, insanların lüks mallar satın almakla çok ilgilendiklerini görürler, bu nedenle orijinaline benzer ürünler üretirler ve insanları orijinal oldukları konusunda aldatırlar.
  • Sahte ve kopyaların önemli görsel benzerlikleri olsa da, aşağıda size anlatacağımız gibi küçük farklılıklar yaygındır.

Replikalar (Kopyalar)

Kopyalar, orijinal üründen ayrı olarak tasarlanan ve taklit edilen cihazlardır. Orijinal ürünün bir kopyasını tespit etmek neredeyse zordur ve satın aldığınız ürünün orijinal olduğundan emin olmanın tek yolu onu saygın bir markadan almaktır.

Kopyalar, sahtelerden çok daha yüksek bir kaliteye ve dayanıklılığa sahipti. Hiçbir koşulda orijinal ürünle karşılaştırılamayacağı doğru, ancak bunun için ödediğiniz para miktarı göz önüne alındığında, neredeyse kabul edilebilir kalitede. Replika ( kopya anlamına gelir), tam bir kopyadır.

Replika Ürünler?

Örneğin, futbol takımları kazandıklarında kendilerine ödülün bir kopyası verilir ve ana ödül güvende tutulur. Ya da piyasada bir Gucci kopya çantası görürseniz, bu çantanın başka bir fabrika tarafından yapıldığını unutmamalısınız. Tasarım ve malzeme kalitesi açısından orijinaliyle aynı bile olabilir, ancak yine de orijinali değil, aslının bir kopyasıdır.

Ancak, orijinali ile kopya arasındaki fark, marka logosunu kopyalamak yerine, ürünün üzerine fabrika logosunu koymasıdır. Replika’nın olumlu özelliği, kandırılmamanız ve orijinalin bir kopyasını satın aldığınızın farkında olmanızdır. Dahası replika ne demek? Bilmeniz gerekiyor.

Sahte Ürünler?

Adından da anlaşılacağı gibi sahte, müşterileri aldatmak ve ürünü satın almaları için onları kandırmak için tasarlanmıştır. Bu durumda sadece ürünün kalitesi çok düşük olmakla kalmaz, aynı zamanda orijinal marka logosu ürüne damgalanır ve müşteri orijinal ürünü daha düşük bir fiyata satın aldığını düşünür.

Satıcının, ürünün orijinal olduğunu kabul etmeniz için birçok mazeret öne sürebileceğini unutmayın; ancak bu insanlara aldanmayın, çünkü sahte olan her ürünün orijinalinden ayırmanın birçok yolu vardır. Sahte ve orijinal çanta arasındaki fark, fiyatı yüksek olan bir markayı satın almayı planlıyorsanız ancak benzer bir ürüne sahip olmak istiyorsanız replikasını almanız önerilir. Sahte ürünler satın almak, parayı çöpe atmak gibidir ve hiçbir değeri yoktur.

Replika’nın Tespitleri Çok Zordur!

Her durumda, orijinal kopyaları tespit etmek çok zordur. Yukarıda belirtildiği gibi neden, kopyanın doğasından kaynaklanmaktadır. Aslında üretici, orijinal ürüne aynen kopya halinde ulaşmaya çalışmaktadır. Kalite gibi durumlarda bile!

Bu sorun bazı ürünlerde daha da artmaktadır. Birkaç karakteristik özelliği olan mallara atıfta bulunur: Birincisi, bu ürünler halka arz edilemeyecek çok yüksek fiyatlı mallar olmalıdır.

İkincisi, çok sayıda üretilen replika ürünler, lüks ürünler arasında bile çoğunlukla en çok satan ürünlerdir. Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanındaki diğer özgür üreticiler, büyük karlar elde etmek ve orijinal üründen hatta kalitenin kendisinden bile temizlemekten kaçınmak için aynı ürünü “kopya” şeklinde yapmaya çalışırlar.

Çok lüks kategorisinde yer alan bazı mallarda, bazen bir kopyasını orijinalinden ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Bu o kadar ileri gidiyor ki, saat gibi bazı ürünlerde, lüks ürünlere ne kadar çok yaklaşırsak, daha fazla kopya ve sahte orijinal ürünlere daha çok benziyor.

Örneğin Rolex saat en pahalı saatlerden biri olduğu için kopyaları Rolex’in kendi yaptığı orijinal saate çok benziyor. Bazen müşterinin kopya ile orijinal saati doğru bir şekilde ayırt etmesi mümkün değildir!

Replika'nın Önüne Geçilir Mi?
Replika’nın Önüne Geçilir Mi?

Aldatmak Nedir?

Sonuçta, şimdiye kadar okuduklarınız, moda dünyasında bu bölümde bahsetmek fena olmayabilecek başka bir yaygın terimdir: Aldatmak. Bu terimi daha az duymuş olabilirsiniz. Ancak moda endüstrisi için kopya, sahte ve sahtecilikten çok daha önemli. Burada aldatmanın kirli bir kopya olduğunu söylüyoruz!

Sahte ve Kopya Kıyafet Almalı mıyız Yoksa Almamalı Mıyız?

Yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra, döviz piyasasındaki olumsuz koşullar ve paramızın devalüasyonu göz önüne alındığında, şimdi ülkemizde ne yapacağımızı belirleme zamanı. Sahte kıyafetler mi giymeli yoksa kalitesiz ve kalitesiz markalara mı gitmelisiniz? Önce aşağıdaki cümleye dikkat etmek fena bir fikir değil, daha sonra kopya satın alma, orijinal ve taklit ürünler vb. hakkında biraz daha konuşacağız.

Yukarıdaki cümle gerçekten o kadar açıklayıcı ki, her şeyi anlatmanın ve açıklamanın tekrarlayıcı olduğunu gösteriyor. Evet, sahte ve kopya ürün satın alabiliriz. Bunda bir sorun yok. Hepsi lüks olan Gucci, Dior, Versace vs. gibi farklı isim ve markalara sahip tüm bu markaların ülkemizde resmi temsilcilikleri var mı?

Gerçek şu ki, mevcut durumda sahte ve replika kıyafet satın almak çok akıllıca ve doğru oluyor. Bu arada inanmayabilirsiniz ama genel olarak replikaların artması ana markalar için de faydalıdır, çünkü bu eylem onlar için otomatik bir reklamdır.

Bu günlerde, kopyalama sayesinde, her bütçeyle güzel bir stil ve harika bir set yaratabilirsiniz. Sonuç olarak, kıyafetlerin orijinal mi yoksa kopya mı olduğunu düşündüğünüzden daha fazla stil vermeyi öğrenin.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.