Ram Nedir? Rom Nedir? Aralarındaki Farklar

tarafından Blog Adresi
68 Görüntüleme

Ram ve Rom günlük yaşantıda sık sık karşılaştığımız iki farklı kavramdır. Aslında birbirlerinden farklı olsalar da kullanıcılar bu iki terimi karıştırırlar. Bu nedenle de ram nedir? Rom nedir? Sorusunu sıkça araştırırlar. Bu sorunun cevabına ulaşmak için her iki bellek türünün özelliklerine ayrı ayrı bakmak gerekir.

Ram Nedir?

Ram, en kısa anlatımıyla sistemin kısa süreli belleği olarak açıklanabilir. Yeni bilgileri öğrenmekte fazlasıyla hızlıdır. Ayrıca Ram; web sitesi, düzenleme aracı veya oyunların bilgilerini de kolayca ulaşabilmemiz için depolar. RAM, yalnızca bilgisayarların değil, aynı zamanda akıllı telefonları, tabletlerin ve oyun konsollarının da önemli bir parçasıdır. RAM bellek olmazsa herhangi bir sistemde yapılacak işlemler, çok daha yavaş ilerler. Hatta sistemde bulunan RAM bellek yeterli değilse, kullanılan program veya oyun da yavaş ilerleyecektir.

Kısaca Ram’in ne olduğu ise; şu an veya yakın gelecekte sistemin ihtiyaç duyacağı bütün bilgileri geçici olarak depolayan, hızlı bir bellektir şeklinde anlatılır. RAM, sistemin kısa süre içerisinde ihtiyaç duyulacağını düşündüğü her şeyi depolayan ve ihtiyaç olduğunda da, hızlı bir şekilde bu bilgileri okuyan donanımdır.

Ram Nedir? Rom Nedir? Aralarındaki Farklar
Ram Nedir? Rom Nedir? Aralarındaki Farklar

RAM Ne İşe Yarar?

Donanımla ilgilenen herkes, ilk başladığında RAM ne işe yarar? Diye mutlaka sormuştur. Bazen bu araştırmalar hiçbir işe yaramayabilir. Çünkü Ram Bellek karmaşık gibi görünen bir sistemdir. Bu nedenle Ram belleğin oldukça kısa ve net anlatılması gerekir. Bu konuda kişilerin bilmesi gereken ilk şey, RAM belleğin geçici olduğudur. Yani bilgisayar açık olduğu sürece, birçok bilgiyi depolayan RAM bellekler, bilgisayar kapandığında, yani RAM bellek için gerekli olan enerji kesildiğinde tüm bilgiyi silerler.

RAM bellek, her biri 1 veya 0 bulunduran kutucuklardan oluşur. Bu kutucukların hepsi benzersiz bir adrese sahiptir. Set şeklinde olan RAM kutucukları dizi halinde bulunur ve her bir kutucuğa da hücre ismi verilir. RAM bellek bu hücrelerde bilgisayarın kısa süre içinde ihtiyaç duyabileceği her bilgiyi depolar ve ihtiyaç anında da iletir. Bu sayede oyun oynarken veya başka bir eylem yaparken, yavaşlama yaşanmadan sürecin devam etmesini sağlar.

Rom Nedir?

ROM yani Read Only Memory, yalnızca okunabilen verileri taşıyan hafıza çipine verilen isimdir. ROM’larda bulunan veriler okunabilir fakat yeni veri girişi yapılamaz. Bu duruma bilgisayarlardaki BIOS çipi örnek verilebilir. Üretim aşamasında oluşturulan veriler, sonsuza dek bu çiplerde saklanırlar. Örnek olarak; BIOS çipinin içinde bilgisayarın açılmasını sağlayacak veriler yer alır. ROM bellekler de yalnızca bilgisayarlarda kullanılmaz.

Bulaşık makinesi, buzdolabı, çamaşır makinesi ve kahve makinesi gibi aletlerin içinde de ROM’lar bulunabilir. ROM bellekleri başlıca kullanım amacı; değiştirilmemesi gereken ve önemli verilerin depolanmasıdır. ROM’a kaydedilen veriler, statik ve hiç güncellemeye ihtiyaç duymayacak biçimde hazırlanırlar.

Rom Çeşitleri Nelerdir?

Rom belleklerin başlıca amacı; silinmemesi gereken önemli verileri depolamaktır. Rom birkaç farklı çeşide sahiptir.

Her biri farklı bir amaca hizmet eden Rom çeşitleri ise şu şekilde sıralanır;

 • MPROM: Bir programı ya da veriyi maskeleme amacı ile kullanılan ve üretici tarafınca programlanan ROM çeşididir.
 • EEPROM/FLASH ROM: Elektriksel yöntemle bir bölümü veya tamamı değiştirilebilen, silinebilen veya yeniden yüklenebilen ROM türüdür.
 • EPROM: Morötesi ışıklar ile silinebilen, içindeki bilgiyi senelerce koruyabilen ROM çeşididir.
 • PROM: Kullanıcılar tarafından ROM programlayıcı ismi verilen, özel bir devre sayesinde yalnızca bir defa programlanabilen ROM çeşididir.

Bu Rom çeşitleri pek çok teknolojik üründe farklı amaçlarla kullanılırlar. Her biri oldukça benzerlik gösteren bu bellekler aslında birbirlerinden farklıdırlar.

Ram Nedir? Rom Nedir? Aralarındaki Farklar
Ram Nedir? Rom Nedir? Aralarındaki Farklar

RAM ve ROM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ram ve Rom terimleri, kullanıcılar tarafından sürekli olarak karıştırılır.

Birbirlerine hem benzeyen hem de benzemeyen bu iki belleği birbirinden ayıran kesin farklar ise şu şekildedir;

 • Ram ve Rom arasındaki en temel fark; RAM’in silinebilen ve yazılabilen bir hafızaya, ROM’ın ise yalnızca okunabilen bir hafızaya sahip olmasıdır.
 • RAM’ler geçici hafızaya sahiptir, ROM’lar ise verileri sonsuza kadar saklarlar.
 • Elektriği kesintisi veya sistemin kapatılması durumunda, RAM hafızası silinir, ROM ise elektrik olmasa da sistem kapansa da verileri saklar. Sistem tekrar açıldığında da veriler burada olacaktır.
 • RAM bellek fiyatları ROM’a göre pahalıdır.
 • Ram geçici bir depolama şekli iken Rom kalıcı bir depolama şeklidir.
 • RAM’de depolanmış olan verileri alınabilir ve değiştirilebilir, fakat ROM bellekte bunlar yapılamaz.
 • ROM’da bulunan veriler sadece okunulabilir, fakat değiştirilemez. Bu sebeple de Rom ”salt okunur bellek” ismini alır.

Ulaşılabilirlik, Hız ve Fiziksel Görünüş Farkları

ROM’da bulunan bilgilere RAM’de bulunan bilgiler kadar kolay erişilmez. ROM’daki bilgiler kolayca değiştirilemez ya da yeniden tasarlanamaz. Ram bellekte bulunan verilere, herhangi bir yerden rastgele bir şekilde erişmek mümkün olur. Hız konusun da ise; RAM çok daha hızlı durumdadır. Ram bellek, verilere ROM’dan çok daha hızlı erişir. Ayrıca bilgisayarın işlem hızını da arttırır. RAM, ana kart üzerindeki bir yuvaya yerleştirilmiş olarak bulunur. ROM, ise manyetik bantlardan elde edilmiş olan optik bir sürücüdür. Ayrıca, RAM belleğin boyutu genellikle ROM’un boyutundan çok daha büyüktür.

Depo Kapasitesi ve Veri Yazma Kolaylığı Farkları

Bir ROM bellek, genellikle birkaç megabayttan daha fazla veriyi depolayamaz. Buna karşılık, RAM bellek 16 Gigabayt değerindeki bilgileri kolayca depolayabilir. Veri yazma konusunda ise; RAM bellek, ROM bellekten daha iyi işlev görür. ROM oldukça önemli ve kalıcı bilgileri depolamak için kullanılsa da, sadece sınırlı bir alanı saklayabilir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.