Portakalın Cilde Faydaları

tarafından blogadresi
223 Görüntüleme

Portakalın cilde faydaları pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Genellikle kış aylarında hasta olmamak için tüketilen portakal, bilindiğinden daha faydalıdır. Portakal tüketen insanların ciltleri her zaman daha genç ve güzel gözükmektedir.

Portakal, en çok tüketilen kış meyveleri arasında yer almaktadır. Meyve olarak tüketilebilen, tatlıları şenlendiren ve meyve suyu hali de çok sevilen portakal, insan vücudu için en gerekli vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini deposudur. Üstelik portakal, cilt için de çok faydalıdır.

Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakalın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, hastalıklara karşı korunmada, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynayan portakal, cilt sorunlarının oluşmasında ve var olan cilt problemlerinin ortadan kaybolmasına yardımcı olmaktadır. Aşağıdaki listeye göz atarak portakalın cilde faydaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Portakal, cildin nem dengesini korumaktadır. Bu sayede ciltte pullanma, dökülme, kaşıntı ve bunlara bağlı olarak görülen tahriş giderilmektedir.
 • Ciltteki ölü deriler ve bakteriler üzerinde büyük bir etkisi olan portakal, cilt güzelliğinin korunmasına yardımcı olan besinlerin başında gelmektedir.
 • Portakal, cilt hastalıklarının oluşumuyla savaşmaktadır. Özellikle cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olan bakterilerin, cilt bariyerine erişmesini önlemektedir.
 • Portakalın cilde faydaları arasında gözenekleri açması da yer almaktadır.
 • Cildin temizlenmesinde ve bu sayede sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
 • Portakal, cildin gergin durmasında rol oynamaktadır. Bu sayede cildin sarkmasına ve yaşı görünmesine karşı savaşır.
 • Portakalda güçlü bir canlandırma etkisi bulunmaktadır.
 • Portakalın ciltteki gözeneklerin açılmasında, temizlenmesinde ve sıkılaşmasında çok büyük bir etkisi vardır.
 • Portakalın cilde faydalarından bir tanesi de cildin nefes almasını sağlamaktır.
 • Portakal, cildin renginin açılmasında da etkilidir. Özellikle güneş gibi faktörlere bağlı olarak kararan ya da lekelenen ciltler için ideal bir doğal beyazlatma ürünüdür.
 • İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildin yumuşaklığını geri kazanmasını sağlayan portakal, dış etkenlere bağlı olarak gelişen cilt elastikiyet sorununu çözmektedir.
 • Cildi serbest radikallere karşı korumakta ve cilt bariyerini güçlendirmektedir.
 • Portakalın içerisinde antioksidan bulunur bu sayede cilt için koruma kalkanı görevi üstlenmektedir.
 • Portakalın içerisindeki doğal yağlar, cildin yağlı görünümden uzak olarak nemlenmesini desteklemektedir. Bu sebeple hem yağlı hem de kuru ciltlerde nemlendirici olarak kullanılabilmektedir.

Portakalın Cilde Zararları

Portakalın cilde zararları, araştırılan konular arasında yer almaktadır. Portakal, daha önce de belirtildiği gibi çok faydalı bir meyvedir. Ancak bilinmesi gerekir ki, portakalın içerisinde asit bulunmaktadır. Bu asit vücut için gerekli olsa da, fazla tüketildiği zaman zararlı olabilmektedir.

Portakalın içerisindeki C vitamini vücut için gereklidir. Ancak doktorların belirttiğine göre C vitaminin de fazlası vücuda zararlıdır. Bu nedenle günde aşırı tüketilmediği müddetçe herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.    

Portakal Suyu Cilde Sürülür Mü?

Portakal daha önce de belirttiğimiz gibi asitli bir meyvedir. Bu nedenle pek çok insanın yanıtını merak ettiği sorular arasında “Portakal suyu cilde sürülür mü?” de bulunmaktadır. Portakal suyunu cilde sürmek, çok sık yapılmadığı takdirde cildi güçlendiren, temizleyen, arındıran ve canlandıran bir etki yaratmaktadır. Ancak çok hassas ve tahriş olmaya meyilli cilde sahip olan bireyler, haftada en fazla 2 ya da 3 defa portakal suyunu tonik olarak kullanmalıdır. Ancak portakalın cilt için en iyi kullanım şekli maskelerdir. 

Portakal İle Yapılabilen Maskeler

Portakalın faydaları sayesinde cildinizde güzel bir etki yaratabilir ve istenmeyen cilt problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz. Portakal kullanarak yapabileceğiniz maskeler ve etkileri aşağıda yer alan başlıklarda belirtilmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Portakal Peeling

Dış etkenlere bağlı olarak cilt lekelerinin giderilebilmesi için portakal kabuğunu güneşte kurutup toz haline getirdikten sonra çok az süt ile karıştırarak Peeling yapabilirsiniz. Yapacağınız Peeling sayesinde cildinizdeki ölü deriler gidecek ve leke probleminiz sona erecektir.

Sivilce İçin Portakal Maskesi

Sivilce veya sivilce izleri sorunu yaşıyorsanız, kurutup toz hale getirdiğiniz portakal kabuklarını az miktarda su ile karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımın koyu kıvamda olmasına dikkat ederek su eklemelisiniz. Yüzünüze sürdükten 15 dakika sonra ılık su ile durulayınız. Düzenli kullanım sonucu sivilce ve sivilce lekeleri yok olacaktır.

Cilt Beyazlatma İçin Portakal Maskesi

Koyu renkli lekelerin azalması, cilt tonunun eşitlenmesi ve dış etkenlere bağlı oluşan lekelerin giderilebilmesi için portakaldan yardım alabilirsiniz. Bunun için taze portakal kabuğunu ince rende ile ufaltmanız ve içerisine 1 kaşık yoğurt ekleyip iyice karıştırmanız gerekmektedir. Yaptığınız karşımı yüzünüze sürerek 20 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Haftada 1 kere yapmanız durumunda cildinizin rengi açılacaktır.

Kuru Ve Yağlı Ciltler İçin Portakal Toniği

Portakalın cilde faydaları için portakal suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Temiz bir pamuğun üzerine taze sıktığınız portakal suyundan bir miktar dökerek yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bu tonik, cilt tabakasında biriken kiri giderecek, aşırı yağı alacak ve cilde doğal bir nem ile birlikte parlaklık verecektir.

Siyah Noktalar İçin Portakal Maskesi

Siyah nokta sorunundan şikâyetçi olan bireyler, tükettikleri portakalların kabuklarını güneşe bırakmalı ve daha sonra kurumuş kabukları toz haline getirmelidir. Sonrasında elde edilen toza bir miktar yoğurt koyularak koyu bir kıvam elde edilir. Tüm yüze sürülebilen bu maske, ciltte 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Siyah noktaların giderilmesi ve yenilerinin oluşmasını önleyen bu maske, haftada 1 defa uygulanabilmektedir. 

Solgun Duran Ciltler İçin Portakal

Eğer cildiniz donuk duruyorsa, portakalın canlandırma etkisinden faydalanabilirsiniz. Üstelik portakala hiçbir malzeme eklemenize gerek yoktur. Portakal suyunu buz kalıplarında dondurduktan sonra sabahları cildinize portakal buzuyla masaj yapabilirsiniz. Eğer isterseniz, yediğiniz portakalın iç kısmındaki beyaz kabukla da cildinize masaj yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.