Pilates Faydaları ve Püf Noktaları

tarafından Blog Adresi
46 Görüntüleme

Spor hayatımızda her zaman için yapılması gerekilen ve hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımız açısından oldukça önemli ve faydalı olan bir şeydir. Spor türleri çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan birisi de pilatestir. Pilates, hem spor salonunda hem de evde rahatlıkla yapılabilecek bir spordur. Rahatlamanız ve sağlığınızı koruyup zayıflamanızda bile oldukça etkili olması açısından bu yazımızda sizlere pilates faydaları ve püf noktalar hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Pilates Faydaları ve Püf Noktaları
Pilates Faydaları ve Püf Noktaları

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Her spor türünde olduğu gibi pilates de düzgün ve iyi bir şekilde yapıldığında insan sağlığı üzerinde çok faydalı olmaktadır. Pilates faydaları arasında merkezi bölgenin güçlenmesi, insan vücudunun esneklik kazanması, dinç olmayı ve görünmeyi sağlama gibi şeyler olabilmekle birlikte aşağıda belirttiğimiz faydaları da bulunmaktadır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Doğru beslenme ve spor eşliğinde kilo vermek oldukça kolay bir durumdur. Pilates sporuna yeni başlayanlar da beslenmelerine dikkat etmeleri ve düzenli bir şekilde pilatese devam etmeleri halinde dakikada 5 kalori yakmakta ve böylelikle kısa süre içerisinde kilo verebilmektedirler. Bu durum pilatesi uzun süre yapan kişiler için tabii ki de daha kısa sürede ve daha etkili bir şekilde gerçekleşir.

Pilates Kemik Yoğunluğunu Arttırır

Fitness sporu ağırlık üzerine yapılan bir sor olduğu için kemiklerin yoğunluğunu arttırdığı herkes tarafından bilinmektedir. Pilates de yapan kişilerde de kemik yoğunluğunun arttığı gözlemlenmiştir. Her ne kadar kaslarımız çeşitli ağırlık çalışmalarına tepki veriyorsa aynı şekilde kemiklerimizde çeşitli çalışmalar yapıldığında bunlara yönelik tepkiler verebilmektedir. Pilates sporu içerisinde yer alan direnç egzersizleri sayesinde kaslar kemiklere asılırlar ve kemiklerin güçlenmesini sağlarlar.

Pilates Karın Kaslarını Güçlendirir

Karın kasları için mekik her zaman tavsiye edilen ve tercih edilen bir spor hareketidir. Bunun yanında pilates de karın kaslarını güçlendirmektedir. Pilates sporunun temelinde hareketleri yaparken karın kaslarının sıkılması söz konusudur. Bu aşamada karın kaslarının pilates esnasında sıkılması hareketi yaparken o bölgenin sıkılaşmasında ve baklava görünümünün oluşmasında etkili olmaktadır.

Sakatlanmaları Önler

Her spor kişinin fiziksel sağlığını olumlu yönde etkilemekte, kişilerin daha dinç ve sağlam bir vücuda sahip olmasını sağlamaktadır. Bu aşamada pilates de vücuda esneklik kazandırdığından ve vücuda denge sağladığından sakatlanmaları önlemekte oldukça etkilidir.

Duruşunuzu Düzeltir

Bütün gün masa başında veya koltukta oturup hareketsiz bir yaşam sürmek omuz ağrılarına sebep olabildiği gibi kişilerin duruşlarının da bozulmasına sebep olmaktadır. Pilates sporu kişilerin sürekli olarak belirli kaslarının çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede kaslarınız güçlenir ve dolayısıyla daha iyi bir duruşa sahip olursunuz.

Pilates Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Pilatesin saymakla bitmeyen faydalarında birkaçını sizlerle paylaştık. Peki, bu sporu ne sıklıkla yapmalıyız? Bilindiği gibi her şeyin fazlası zarardır. Bu sebeple sürekli her gün pilates yapmak da vücudunuzun çok fazla yorulmasına ve belki de kas yırtılmalarına sebep olacağı için pek faydalı olmayacaktır. Bu aşamada haftada en az iki en fazla ise üç gün pilates yapmak en doğrusudur. Bu aşamada gün aşırı bir şekilde sporunuzu yapmaya dikkat etmeniz de sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Pilates Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Spor salonlarında pilates, bir hoca eşliğinde yapıldığından doğal olarak püf noktalarına da rahat bir şekilde hakim olunabilmektedir. Fakat bu sporu evde yapmak isteyenler için pilatesin belli başlı püf noktalarının bilincine varmak oldukça önemli olmaktadır.

Pilates yaparken ve yapmadan önce dikkat edilmesi ve uygulanması gerekilen pilates püf noktaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Öncelikle pilatese başlamadan önce bu spor hakkında temel bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Bu aşamada bilen birisine veya bu işi profesyonel olarak yapan bir hocaya danışabilir ve ondan yardım alabilirsiniz.

Bir eğitmen gözetiminde pilates yapmanız her zaman için daha iyi olmakla birlikte böyle bir imkana sahip değilseniz bunun için hazırlanmış çeşitli internet sitelerine veya videolara da bakabilir ve buralardan yardım alabilirsiniz.

Pilates yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ekipman seçimidir. Bu aşamda kaliteli ve doğru ekipman seçmeniz hem daha rahat bir spor yapabilmeniz hem de daha iyi bir sonuç alabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Bu püf noktalara dikkat ettiğiniz taktirde pilates sırasında ve pilates sonrasında rahatladığınızı ve kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Pilates Faydaları ve Püf Noktaları
Pilates Faydaları ve Püf Noktaları

Pilates Yaparken Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Pilates Matı

Pilates yaparken sahip olunması gerekilen ana malzemelerden biridir. Mat sayesinde spor yaparken kaymazsınız ve daha rahat bir şekilde egzersizleriniz yapabilirsiniz.

Direnç Bantları

Esneklik kazanmak açısından oldukça etkili olan bu bantlar ayaklara veya dize bağlanarak kullanılmaktadır.

Direnç Halkası

Sihirli çember olarak da bilinen direnç halkası, pilates yapan kişilerde direnç arttırmak için oldukça etkili olmaktadır.

Pilatesin faydaları ve pilates püf noktalar hakkında sizlere verdiğimiz bilgiler ışığında sizler de ister evde isterse gerekli salonlarda bir eğitmen eşliğinde bu sporu gerçekleştirebilir ve hem psikolojik gem de fiziksel anlamda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Spor hayatımıza her zaman mutluluk direnç ve enerji katmaktadır. Düzenli aralıklarla pilates yaptığınızda güne daha mutlu ve huzurlu başladığınızı ve ilerleyen zamanlarda da istediğiniz fiziğe sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Pilates hem kilo vermek isteyenler için hem de kilo almak isteyenler için oldukça faydalı ve yararlıdır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.