Peter Carl Fabergé Kimdir?

tarafından Blog Adresi
153 Görüntüleme

Aklımızda kalan bir soruyu yani Peter Carl Fabergé kimdir? Sorusunu cevaplandırarak bu konuda okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışacağız. Alanında çok bilinen bir Rus mücevher tasarımcısı olan Peter, birçok kişinin de ilham kaynağı olabilmeyi başarmıştır. Bugün bu yazıda onu daha iyi anlayabilmeyi ve yansıtmayı amaçlıyoruz.

Peter Carl Fabergé Hakkında

Kendisi belki de en bilinen mücevher tasarımcılarındandır. Hatta öyle ki en bilinen eseri meşhur Fabergé yumurtalarıdır. Babası da aynı zamanda mücevherlerle yakından ilgilidir. Dolayısıyla bu ilgisinin de kime benzediğini, kimden ilham aldığını biliyoruz. Zaman içerisinde çok daha farklı konumlara gelen Peter’ın mücevherlere olan bu ilgisi onu alanında en bilgili kişilerden biri yapabilmeyi başarmıştır hiç kuşkusuz.

Peter Carl Fabergé Hayatı

30 Mayıs 1846 yılında mücevher tasarımcısı bir baba ve anneden doğan Peter Carl Fabergé ya da Karl Gustavovich Fabergé, 1860 yılında Sankt Petersburg’ta bir Alman okulu olan St. Anne’s Gymnasium’unda eğitimine başladı. Eğitim gezisine çıktıktan sonra 1864 yılında babasının yanında işe başladı. Bu yıllardan sonra ise onun mücevherlere olan ilgisi ve merakı konuşulmalıdır. Çünkü onları bu denli çarpıcı yapan belki de aileden birinin de ilgileniyor oluşuydu. Bu merakını her defasında tazelemeyi başaran Peter, zaman içinde aklına yatması ile bir mücevher tasarımcısı ve iş insanı olmuştur. Fabergé markasının kurucusudur. İnternet üzerinde de pek çok bilgi bulabileceğiniz görseller, işinde ne kadar başarılı olduğunu ve bunu ne kadar sevdiğini gösterir. Kendisi zaman içinde oldukça ünlenmiş ve bu ünü sayesinde de şu an konuşulur hale gelmiştir.

Peter Carl Fabergé Kimdir?
Peter Carl Fabergé Kimdir?

Fabergé Yumurtalarını Bu Kadar Ünlü Yapan Ne?

Peter Carl Fabergé kimdir? Sorusunun cevabını bulduğumuza göre şimdi de gelelim bu yumurtaların sırlarına. Peter’ın babası Gustav Fabergé ile inanılmaz bir üne kavuşan yumurtalar, Peter ile beraber daha da tanınır hale gelmiştir. Hatta öyle ki belki de duymayan çok az kişi vardır denebilir. Rus çarları eşlerine hediye edebilmek için bu yumurta mücevherlerini tercih ederlermiş. Görünümleri de çok hoş olduğundan oldukça değerliymiş onlar için. Aslına bakarsak hala da öyle. Bu olay 1885’te başlayıp 1917’ye kadar sürmüştür.

Çok farklı şekillerde yapılabilen bu yumurtalar, farklı taşlar ile süslendiği için oldukça da pahalı hale gelirler. Başında kendi başlarında küçük bir satıcı dükkanı olsalar da Peter bu dükkanı alıp mücevher firmasına dönüştürme fikrini ortaya koymuş ve başarmıştır da. Daha sonra Avustralya’da işlerine devam ederek ünlerine ün katmışlardır. Bu yumurtaların değeri oldukça pahalıdır hatta biri 25 milyon dolar değerindedir. Hala da bazı özel ailelerde, farklı konumdaki kişilerde bu yumurtalar mevcut.

Neden Mücevherler?

Elbette mücevherleri değerli kılan pek çok şey mevcut. Bunları incelemek ve üzerinde durmak gerekebilir. Mücevherler değerli taşlardan oluşturulur ve göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptir. Günümüzde genellikle iyi durumdaki insanlarda sıklıkla gördüğümüz mücevherler, her kıyafete ayrı bir şıklık getirir ve uyum sağlarlar. Peki, neden mücevherleri tercih etmeliyiz?

  • Mücevherler kişiliğimizi yansıtır
  • Bizi oldukça şık hale getirir
  • Göz kamaştırıcı oluşuyla göz zevkimize hitap eder
  • Oldukça kullanışlıdır
  • Takı ihtiyacımızı karşılar
  • Değerli taşlar herkes tarafından beğenilir
  • Koleksiyoncular için oldukça önemli parçalardır gibi sebeplerden dolayı mücevherler tercih edilebilir.

Zaman içerisinde mücevher anlamlarını korumaya devam etmiştir hala bile çok önemli konumdadırlar. Bu da onları anlamı kaybolmayacak bir yere sürükler.

İlk Mücevher Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Maden işçiliği ile zamanla gelişen ve değişebilen taşların keşfedilmesi, ileride yaşanabilecek taşların gelişimi adına en belirleyici unsurlardan biri oldu. Günümüzde keşfedilmesine göre eski toplumların (Sümerler, Hititler, Asurlar, Babil) mücevher olarak bazı taşları kullanabildiği fark edildi. Daha sonra tasarım anlayışları değişti ve bu zamanlardan mücevher olarak çok değerli taşların kullanılabildiği zamanlara kadar geldik.

Bu da insan hayatında oldukça önemli bir faktör oldu. Neticede kişiler kendilerine alınan hediyelerle mutlu olur hale geldiler. Aslında daha çok kadınların mücevherlerden hoşlandığı algısı, erkeklerin hediye sevmediği algısına kadar gitmiştir. Her insanın hediyeden hoşlanabildiği ihtimali de göz önüne alındığında mücevher ve değerli taşların sadece kadınların sevebileceği şeyler olmadığı belirlenebilir.

Peter Carl Fabergé Kimdir?
Peter Carl Fabergé Kimdir?

Takıların İnsan Hayatındaki Yeri

Takılar, eski zamanlardan beri insan hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bir taraftan kişiliğimizi yansıttığı düşünülürken bir taraftan da koleksiyoncular onlara farklı bir gözle bakmıştır. Takıların günümüzde hala çok ön planda olmasının sebebi de kesinlikle onlara yüklenilen anlamlardır. Mücevher tasarımcıları onlara çok farklı bir gözden bakarak değerlendiriyor ve mücevher alıcıları da eminim onların bu değerlendirmesine katılıyordur.

Neden İnsanlar Taşları Değerlendirme İhtiyacı Duymuştur?

Güzellik ve estetik anlayışı zaman içerisinde değişmekte olup, değerli taşların kendisine yakışmasından ziyade başka birisinin ona yakıştırmasının hoşuna gitme ihtimali de oldukça yüksek olabilir. Kişi kendine yakıştırdığından mücevher ihtiyacını karşılıyor olsa da zaman içinde değişen başkası tarafından da beğenilme arzusunun psikolojik anlamda o kişileri etkileyip etkilemediği de sorgulanmalıdır.

Kıyafetlerinin üzerine beğendikleri ve yakıştırdıkları mücevher kullanma ihtiyacı, o taşların sanıldığından daha çok değerlenmesi ve artık zamanla kimsenin alamayacak duruma gelmesi ile yok olmuş olabilir. Eski toplumlardaki bu taş, mücevher gibi aksesuarların tercih edilebilmesi doğal olarak güzellik anlayışıyla bağdaştırılabilse de altında yatan belki de pek çok sebep vardır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.