Pasaport Çıkarma İşlemleri (Pasaport Nasıl Çıkarılır)

tarafından blogadresi
78 Görüntüleme

Pasaport çıkarma işlemleri; yurt dışına gitmek isteyenler için önemli bir işlem. Çünkü yetkili makamların verdiği bu evrak sayesinde yabancı ülkelere giriş sağlayabiliyoruz ve bu sayede başta güvenlik amaçlı olmak üzere pek çok açıdan kimlik bilgilerimiz inceleniyor.

Pasaport; yurt dışıyla bağlantı kurduğunuz her alanda geçerli bir belge. Kimliğinizin kayıtlı olduğu ülkenin yetkili makamlarınca veriliyor. Örneğin ülkemizde pasaport işlemlerine başvurmak isterseniz; genel pasaport almak için, içişleri Bakanlığı tarafından yetki verilen birimler tarafından almalısınız. Belge, bu birimlerce onaylanıp, teslim ediliyor. Veya belgeye yurt dışından ulaşmak istiyorsanız; Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarına başvurmanız gerekiyor.

Gelelim ‘pasaport nasıl çıkarılır?’ konusunun ayrıntılarına:

Pasaport Çıkarmak İçin Yapmanız Gerekenler

Öncelikle pasaport çıkarmak için randevu alabileceğiniz bazı birimlerden bahsedelim:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden ya da aynı birimin Çağrı Merkezi aracılığıyla yani Alo 199 hattından kolaylıkla pasaport başvuru randevusu alınabilir. Buna ek olarak; randevulu veya randevusuz şekilde İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri’ne başvurabilirsiniz (Hizmet damgası olan ve kişisel pasaportlar için). Genel pasaportlar içinse; İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri’ne başvurmalısınız.

Bu hususların dışında bir diğer önemli noktaysa pasaport almak için hangi belgelerin gerekli olduğu. Çünkü saydıklarımız içinde eksik bir evrak olması durumunda; pasaport çıkarma işiniz için evrakları tamamlamanız gerecek. Bu nedenle en baştan bu noktaları bilmek ve ona uygun hareket etmek; tekrar uğraşmamanız açısından önemli.

Şimdi pasaportların çeşitlerine göre hangi belgeler isteniyor; bakalım. Tabii bunun için öncelikle; hangi pasaport tipini edinmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kısaca bahsedelim:

Pasaport Türleri

Temelde 4 çeşit pasaport türü mevcuttur ve özelikleriyle buna bağlı olarak istenilen belgeler farklıdır:

  • Bordo Pasaport: Genel ya da umumi pasaport olarak da bilinen bordo pasaport; görevi ya da iş türü itibariyle, diğer pasaport türüne dahil olmayanların talep ettiği belge türüdür. Yani özel bir amaç dışında kalan ve genel olarak alınan pasaport türü denilebilir.
  • Yeşil Pasaport: Hususi ya da kişisel pasaport olarak da geçer. Yeşil pasaport temelde; devlet memurları için çıkarılan bir belge. Ama önemli bir nokta; 1,2 veya 3. derece kadro içinde yer alması gerektiği. Bunun dışında eski bürokratlar da bu pasaport türünden faydalanıyor.
  • Gri Pasaport: Görev ya da hizmet pasaportu adıyla da bilinen bu belge türü; devlete tabi resmi kurumlar tarafından görev verilen kişiler için çıkarılıyor.
  • Siyah Pasaport: Bilinen diğer adıyla diplomatik pasaport devletin üst kurumlarında görev alan bürokrat ve meclis üyesi gibi unvanlara sahip yetkililere tahsis edilir. Sadece görev yapıldığı dönemi kapsar.

Farklı pasaport çeşitlerinden söz ettikten sonra hangi belgelerle bunlara başvurabiliriz, pasaport için gerekli belgeler nelerdir, bakalım:

  • Bordo Pasaport İçin Gerekli Belgeler: Öncelikle başvurudan önce pasaport için ödenen harç bedelinin yatırılması gerekiyor. Daha önceki döneme ait aynı belgeniz varsa bunu da teslim etmelisiniz. Diğer belgelerse şöyle; kimlik belgesi, yakın zamana ait biyometrik fotoğrafınız ve varsa harç ödemeden başvurabilmek için ‘Öğrenci Belgesi’ getirilmesi gerekiyor.
  • Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar: Yine kimlik kartı, cüzdanı veya geçici olarak alınan kimlik belgelerinden birisinin olması gerekiyor. Ayrıca yakın zamana (son 6 ay) ait biyometrik fotoğrafınız ve gerekli kurumlardan alınacak resmi yazı, daha önceki pasaportunuz da yanınızda olması gerekiyor. Yine alınacak belgeye ait; belge giderinin ödenmesi gerekiyor, bununla birlikte yeşil pasaport sahipleri yani belgesinde kişisel damgası olanlar harç ödememektedir.
  • Gri Pasaport İçin Gerekli Belgeler: Bu pasaport türü için de temel belgeler aynı; öncelikle kimlik numarasının kayıtlı olduğu bir kimlik kartı, belgesi veya geçerli olan geçici bir kimlik belgesi şart. Yine son 6 ay içinde ve biyometrik şekilde çekilmiş 1 adet fotoğraf gerekiyor. Üzerinde hizmet damgası bulunan; belgeye ait talep formu ve kamuda çalışmayanlar için bu belgelerin yanında görev onayı da olmalı. Eğer belgenin iptali yapılmamışsa; yani hala aktif olarak eski pasaportunuz sistemde görünüyorsa; bu belgeyi yanınızda bulundurmalısınız. Bununla beraber defter bedeli diye geçen miktarın da başvurudan önce ödenmesi gerekiyor. Gri pasaporta başvurmak isteyenler için harç ödemesi yapılmasına gerek yoktur.

Bunların yanı sıra; pasaportların belli geçerlilik süreleri vardır. Bu ve benzeri diğer tüm ayrıntılarsa şu şekilde olmaktadır:

Pasaport Çıkarmak İçin Bilmeniz Gereken Diğer Bazı Ayrıntılar

  • Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Vermek: Her pasaport çeşidi için değişen kullanım süresi mevcut. Örneğin bordo pasaporta başvuruyorsanız; 1 ve 10 yıl arası değişen geçerlilik süreleri mevcut. İhtiyacınız olan pasaport süresine karar verdikten sonra; buna bağlı olarak değişen harç miktarını ödemeniz gerekiyor.
  • Pasaport İçin Ödeyeceğiniz Miktarları Bilmek: Yine alacağınız pasaport çeşidine ve süresine bağlı olarak çok değişken miktarlar ödeyebilirsiniz. Pasaportun türü ve kaç yıllık olacağı belli olduktan sonra ödeyeceğiniz fiyat netleşecektir. Dilerseniz pasaporta dair yansıtılan ücretler 2021’de ne durumda, inceleyelim:

Pasaport Ücretleri

Bordo pasaport için; diğer belgelere ek olarak; defter masrafıyla birlikte harç miktarı da ödeniyor. Bu yüzden bordo pasaport üzerinden 2021’de sunulan fiyat bilgisi şu şekilde:

Eğer 6 ay süreli bir pasaport sizin için yeterli oluyorsa; güncel olarak ödeyeceğiniz miktar harç ve defter masrafı birlikte; 400 TL civarında olmakta. Süre uzadıkça fiyatlar artıyor. 1 yıl için pasaport çıkartmak istiyorsanız da; küsuratıyla birlikte 500 TL civarı bir para yatırmanız gerekiyor. Bu süre 2 yıla çıktığında 716 TL’yi; 3 seneye çıktığında da 944 TL’yi buluyor. Eğer daha uzun süreli bir pasaporta ihtiyacınız varsa; 1.260 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır, pasaport çıkarmak için hangi belgeler gereklidir; sizlerle paylaşmak istedik. Güncel pasaport fiyatlarıyla ilgili bilgi vermeyi amaçladığımız ve farklı pasaport türlerine de değindiğimiz yazımızın; işlemlerinizi kolaylaştırmak için faydalı olacağını umuyoruz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.