Organik Cilt Bakım Maskeleri

193

Cilt bakımı tüm bayanların önem verdiği konulardan biridir. Hatta ilk sırada olandır. Kozmetik marketlerden alarak, içerisinde kimyasal maddeler barındıran ürünler ile yaptığınız cilt bakımı sizi kısa süreli istediğiniz gibi gösterse de zaman içerisinde o maddeler size ve cildinize zarar vererek cilt yapısını bozabilir.

Günümüzde bu konuda yapılan bilinçlendirme işe yaramış ve cilt bakımında organik ürünlerle yapılan cilt bakımına yönelme fazlalaşmıştır. Organik, doğal olarak satın aldığınız tüm bakım ürünleri bünyesinde yine de kimyasal maddeler barındırır. Bu yüzden içinizin rahat etmesi ve kullandığınız ürünün içeriğini bilmeniz için cilt bakımınızı evde organik ürünler ile hazırlayacağınız maskelerle yapabilirsiniz. Organik cilt bakımı için yapabileceğiniz maskeleri sizler için sıraladık:

Süt Maskesi

  • 1 yemek kaşığı süt
  • 1 yumurta

1 adet yumurtanın sarısı ile sütü çırpın. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize uygulayın. Cildinize ütü ile ısıttığınız ince bir bez örtün. 15 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile temizleyin. Kuru bir cilde sahipseniz bu maske ile cildiniz nem kazanacak ve canlanacaktır.

Karnabahar Maskesi

  • Karnabahar
  • Zeytinyağı

Karnabaharın 8 çiçeğini blenderdan geçirin ve içine zeytinyağını ekleyin. Maskeyi cildinize uygulayın. Ardından kuruyana kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ile cildinizi temizleyin. Bakteri öldüren yapısıyla karnabahar düzenli uygulandığı takdirde cildinizdeki tüm sivilceleri yok edecektir.

Gülsuyu Maskesi

  • 1 tatlı kaşığı gülsuyu
  • 2 tatlı kaşığı gliserin
  • 1 çay kaşığı su

Bütün malzemeleri bir şişe içinde karıştırın. Ardından pamuk yardımıyla cildinizi bu karışım ile silin. Artan malzemeyi buzdolabında muhafaza edecek tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Bu tarif ile cildiniz canlanan ve parlaklık kazanacaktır.